Boj proti hazardu: Na Praze 8 budou občané hlasovat o herních "bednách"!

Vedení radnice Prahy 8 se rozhodlo uspořádat referendum o hazardu v městské části. Mělo by se konat 12. dubna a vyjde podle odhadu na 1,5 milionu korun. Rozhodli o tom zastupitelé. Postup vedení městské části kritizovali opoziční zastupitelé.
"Jako ředitel základní školy jsem v neustálém kontaktu se žáky a rodiči a z toho vyplynulo, že je nutné tento problém řešit," řekl Koranda. Samotné usnesení následně začal formulovat společně s členy návrhového výboru.
Návrh usnesení kritizovali opoziční zastupitelé. Shodli se sice s vedením radnice na nutnosti problém řešit, avšak nelíbil se jim například termín. Podle zastupitele Romana Petruse (ČSSD) je doba před referendem příliš krátká na to, aby radnice obyvatele s ním seznámila. Zároveň navrhl, zda by nebylo ekonomičtější, aby jej Praha 8 uspořádala v termínu voleb do Evropského parlamentu.
Podle starosty Jiřího Janků (ODS) by však spojením s jakýmikoliv volbami radnice neušetřila. "Nelze využít stejné volební místnosti, dostali bychom se tak do velkých problémů kapacitních i personálních," řekl s tím, že by pak potřebovala Praha 8 až 216 volebních místností. Místostarosta Ondřej Gros (ODS) pak uvedl, že volby platí stát, kdežto referendum obec, tedy Praha 8. Navíc je prý problém sehnat tolik lidí, kteří by byli ochotni zasednout do komisí. "Spojit to lze, neušetří se nic," řekl Gros.
Opoziční zastupitel Petr Vilgus zase kritizoval cenu, podle něj by městská část ušetřila, kdyby vydala stanovisko k vyhlášce hlavního města a zakázala hazard jejím prostřednictvím. Následně pak vyzval, aby zastupitelé radu zavázali, že při příští novelizaci magistrátní vyhlášky prosadila nulovou toleranci. Jeho návrh nebyl přijat.
O regulaci hazardu rozhodují orgány hlavního města, městská část může omezení pouze navrhnout. Referendum k nulové toleranci hazardu se spolu s volbami do Evropského parlamentu uskuteční v Praze 7.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.