Dosud se odvody z loterií přerozdělují podle počtu hracích zařízení v jednotlivých městských částech. "Dlouhodobě stojíme za tím, že přirozenými adresáty prostředků z loterií jsou městské části, v nichž se loterie provozují, případně sportovní, kulturní či neziskové organizace, které jsou na těchto penězích závislé. Jakékoliv jiné řešení považuji za fatální chybu," prohlásil výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň.

Podle něj jde o absurdní situaci. "Městská část ze svého území sice vyžene podnikatele, přitom si ale brousí zuby na jimi odvedené peníze. To je krajně nespravedlivé vůči těm, kteří provoz loterií na svém území regulují a kontrolují, a tedy vynakládají výdaje, které jim příjem kompenzuje," poznamenal Vrzáň.

V hlavním městě je v současnosti 313 míst, kde jsou hrací automaty povoleny. Nulová tolerance vůči automatům platí pouze v Praze 2, 6 a 12. Jen za druhé a třetí čtvrtletí letošního roku získala Praha z provozu loterií více než 233 milionů korun, z toho více než 177 milionů korun bylo přímo z herních automatů. Polovinu této částky rozdělí magistrát městským částem.

O nutnosti změnit nynější systém výplaty peněz z hazardu se diskutuje už řadu měsíců. Kritikům vadí, že současný systém, kdy město rozdělí příjmy podle počtu heren, dostatečně nemotivuje radnice, aby herny zakazovaly - čím víc jich mají, o tolik získají víc peněz. Praha už připravila tři varianty, kdy o nich rozhodne však zatím není jasné.