"Provozovny identifikují návštěvníky, vedou jejich evidenci a mají bezpečnostní systém," uvedl Šťástka. Původně navrhoval, aby výjimku dostalo devět kasin. Návrh se setkal s kritikou jak některých politických stran, tak občanského sdružení Brnění, které proti automatům v Brně dlouhodobě bojuje. Podle jeho zástupců by se v případě udělení výjimky devíti kasinům vrátilo do centra na 500 automatů. Z devíti navrhovaných kasin sedm neobstálo. "Jak ukázal průzkum, nesplňovaly zákonné podmínky," podotkl starosta.
Jaký počet automatů v centru bude, zatím není jasné. Kasino v hotelu Grand sice žádné automaty nemá, Šťástka však nevyloučil změnu situace. V provozovně v Křenové ulici je 59 hracích zařízení, ale počet lze na základě výjimky zvýšit. "Hazard můžeme regulovat tím, že stanovíme, nebo vyloučíme místa, na kterých bude. Nemáme ale kompetence určit přesný počet přístrojů," uvedl Šťástka. Zároveň však upozornil na to, že v případě nepřiměřeného zvyšování počtu automatů může zastupitelstvo zamezit nárůstu novelou vyhlášky.
Pro návrh udělit výjimku zvedlo ruku 26 ze 41 přítomných zastupitelů. Proti byli zastupitelé ze Strany zelených a TOP 09. "Plošný zákaz jsme schválili v roce 2011 a neexistuje důvod, proč udělovat výjimku," řekla ČTK Jasna Flamiková (SZ). "Na zastupitelstvu padaly různé verze, proč starosta návrh předložil. Počínaje tím, že je sám gambler, až po korupci," uvedla Flamiková.
Šťástka to odmítl. Poukázal na to, že v poslední době počet hracích přístrojů v Brně i v městské části klesá, ale nulová tolerance není podle odborníků správná.
Nesouhlasí s tím senátorka zvolená za Stranu zelených a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. "Před dvěma lety městská část hazard plošně zakázala a nemyslím si, že by nastalo zlepšení, aby tento zákaz změkčila. Města a obce dostala od Ústavního soudu možnost hazard regulovat, ale nepřijala zodpovědnost plynoucí z tohoto rozhodnutí," řekla ČTK Wagnerová.
V Brně platí plošný zákaz hazardu v hernách i kasinech ve 23 z 29 městských částí.
Lenka Horáková dr