Exkluzivní průzkum: Mluvit o smrti se bojíme

Umíráme tam, kde bychom nikdy nechtěli. Na nemocničním lůžku nebo v LDN a navíc sami. Nemáme tušení, jakou funkci má hospic, a nejvíc se bojíme ztráty důstojnosti. Všechno přitom souvisí s tím, že je smrt pro Čechy stále tabu. To je hlavní poselství průzkumu, který mezi víc než tisícem občanů a tisícem zdravotníků provedla agentura STEM/MARK pro hospicové občanské sdružení Cesta domů.
Celých 78 % dotázaných by chtělo umírat doma a nejlépe obklopeni svými blízkými. Podle průzkumu by se jim to mělo podařit, protože ochotu starat se o nevyléčitelného pacienta vyjádřilo celých 88 % populace. Navíc sami zdravotníci si myslí, že domácí prostředí je pro umírajícího nejlepší, hlavně kvůli psychické pohodě.
Hospic připraví...
Skutečnost je ale jiná. Většina lidí totiž umírá v nemocnici nebo v LDN daleko od svých blízkých. Důvodem je většinou to, že si myslíme, že nás v nemocnici vyléčí a my z ní ještě vyjdeme po svých. Hospic něco takového nepředpokládá a pacienta v podstatě na příchod smrti připraví buď přímo ve specializovaném zařízení, nebo s pomocí hospicových týmů, které navštěvují pacienta doma.
A proč se umírání tolik bojíme? 51 % lidí uvedlo, že se obávají ztráty důstojnosti, 46 % bolesti, 35 % odloučení od blízkých. Celých 77 % populace a 90 % zdravotníků si myslí, že se o smrti málo mluví ze strachu, nedostatku víry ale i proto, že je to mediálně nezajímavé téma. Na druhou stranu ale přiznávají, že si myslí, že by se o smrti nemělo mluvit s dětmi.
Ano, smrti se bojíme z nedostatku víry. I všechny bohy, které mělo lidstvo dávno před Kristem, měli lidé mimo jiné i z tohoto důvodu. Až budete ve vyšším věku, možná že tuto pravdu pochopíte....