Muž, který vrací lidem tvář: Exkluzivní rozhovor se zázračným českým doktorem

Autor: Slávka Červená, apk - 
30. července 2011
05:00

Český chirurg Bohdan Pomahač (40) je celebritou světového formátu a mužem opravdu příhodného jména. Pomáhá lidem, které krutý osud připravil o tvář. Právě on jim ji se svým týmem v nemocnici v americkém Bostonu navrací. V květnu transplantoval celý obličej ženě, kterou znetvořil šimpanz a již se připravuje na další unikátní operaci. Nyní si však s rodinou dopřál deset dnů oddechu v Česku.

S manželkou Hankou – oční lékařkou – a dětmi Danem (8) a Aničkou (9) si pobyt užívali. „Dva dny jsme courali jako turisté Prahou, byli jsme v Dobříši, Třebíči, v Prostějově jsme si zahráli tenis. Pohoda,“ pochvaloval si průkopník transplantací obličeje, který vede v bostonské nemocnici popáleninové centrum.

„Vždycky když jsme přijeli, navštěvovali jsme rodiče a přátele. Na ostatní nezbyl čas. Letos jsme to poprvé vymysleli jinak. Oboje rodiče jsme pozvali nejdříve k nám do USA. Nyní si užíváme cestování. Máme prázdniny a čas pro sebe,“ poznamenala paní Hanka.

Doma hledá odborníka na oči

S chirurgem se redaktorka Blesku setkala na zlínské oční klinice Gemini. Tam přijel za dalším mezinárodně uznávaným lékařem, Pavlem Stodůlkou (46), který zase lidem vrací zrak. Proslul laserovými operacemi a transplantacemi umělé rohovky. Učit se k němu jezdí i Američané. Znovu vidět po několika desetiletích slepoty pomohl čtyřem lidem. Lékaři s nadšením uvítali malý dárek Blesku – košík čerstvých meruněk ze Slovácka. Hned si je vychutnali. „Jsme přátelé. Zajímají ho naše novinky a chceme si pohovořit o tom, jak by oční chirurgie mohla přispět při transplantaci tváře. Pokusit se některým pacientům vrátit zrak,“ prozradil Pavel Stodůlka. „Někteří oči nemají vůbec, mají je spálené, jiní je mají skryté. Mohli bychom zúročit zkušenosti, které jsme nasbírali u dlouhodobě slepých pacientů. Ladič pian z Prahy byl např. slepý 40 let a zrak jsme mu vrátili pomocí umělé bostonské rohovky. Taková spolupráce by mě moc těšila,“ přiznal oční chirurg.

Pomahače čeká po návratu do Bostonu další tvrdá práce. Poté, co v květnu úspěšně vrátil tvář Charle Nashové, kterou znetvořil velký šimpanz, začne se připravovat na svoji pátou transplantaci celého obličeje! „Bude se týkat ženy ve věku asi 45 let. Znám ji od počátku úrazu, je to má pacientka. Stala se obětí útoku. Do obličeje jí vylili louh. Nemá víčka, rty, kůži. Částečně vidí na jedno oko,“ prozradil a nevyloučil, že v tomto případě by spolupráce se zlínským očním chirurgem mohla být reálná.

Transplantace trvají 15 – 17 hodin. „Nevadí mi to. Dělají se jen krátké pauzy. Po odběru tkáně dárce a obnovení krevního oběhu. To je nejvíce stresující. Pokud by se krev nerozproudila nebo se cévy ucpaly, zákrok by mohl být neúspěšný,“ přiblížil.

Každého asi napadne, že pak adrenalin z lékaře spadne a relaxuje. „Kdepak. V nemocnici trávím další čtyři dny. Člověk se nemůže uvolnit. Je to období, kdy může přijít infekce a cokoliv se stát. Musíme vše hlídat,“ vysvětlil.

Stres zahání sportem a slivovicí

Zálib má kromě práce ale hodně. Každou volnou chvilku se věnuje tenisu, celá rodina hraje golf. „Baví nás i windsurfing, plachetnice a basket. Ten miluje syn. Dcera zase maluje,“ dodal Pomahač, který si v USA pozměnil jméno na Pomahag. „Pomahač se špatně vyslovuje. Teď to zní tak trochu jako tomahavk, tak se mnozí ptají, jestli nejsem původem indián,“ smál se.

Mezi manželi, kteří se znají ze studií, panuje již na první pohled soulad a vyzařuje z nich energie. „Když jsem zůstal v USA, nebyl jsem doma šest let. Žena za mnou přijela po třech letech. Vytváří náš úžasný domov, zázemí. V tom je její obrovská síla. Náš vztah je o to pevnější. Je štěstí, že jsme se našli,“ konstatoval. „Mezi námi je taková vzájemná rezonance,“ reagovala paní Hanka, která pečuje o domácnost. V její kuchyni voní zdravá strava. „Jíme hodně ryby, mořské potvůrky. Rádi experimentujeme. Bohdan má rád i svíčkovou. Buchtový rozhodně není. Dá si i pivo a doma máme zásoby slivovice. Ta chybět nesmí,“ dodala.

Tohle umí český chirurg

První transplantací obličeje provedl Bohdan Pomahač v roce 2009. Zachránil tvář muži po vážné autonehodě. Dalším případem byl Američan Dallas Wiens (na snímku). Přišel o obličej na stavbě, na uhel mu ho spálil uvolněný drát vysokého napětí. Z náročné operace měl strach, ale podstoupil ji. Chtěl zase cítit políbení od své dcerky. Díky Bohdanu Pomahačovi a jeho týmu se dočkal. Reakce tříleté Scarlette byla úžasná: „Tatínku, jsi krásný,“ řekla, když ho viděla poprvé, a dala mu pusu na novou tvář.

Bohdan Pomahač letos také vrátil obličej ženě, kterou napadl šimpanz. Šlo o desátou transplantaci obličeje na světě. Český chirurg provedl více transplantací obličeje než kdokoli před ním. Je v tomto oboru světovou kapacitou číslo jedna.

Kdo je Bohdan Pomahač (40)

Narodil se v roce 1965 v Ostravě.Vystudoval Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci. Na chirurgické praxi v bostonské nemocnici byl ještě jako student. Vrátil se tam v roce 1996 a byl ochoten pracovat zdarma! Záhy získal stipendium ve výzkumu. Loni se o něm dozvěděl celý svět. Se svým týmem provedl vůbec první úplnou transplantaci obličeje v USA. Tvář vrátil muži (25), který o ni přišel zásahem elektrického proudu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

karel.fodor ( 30. července 2011 13:10 )

a jeste by chtelo navracet jim dusi myslim,ze tim taky trpely-Gratuluji p.Doktore

e.44 ( 30. července 2011 12:03 )

Trefili se do rozmezí +-10let. To už je u Bleskáčů úspěch Dej jim tak tejden a možná že se pak dopočítaj k správný cifře Jinak souhlas, doktor Pomahač je borec, ale i borci potřebují, aby jim někdo držel palce

kung-fu-jane ( 30. července 2011 08:39 )

pane doktore, jste borec!To co jste dokázal,je obdivuhodné.

eminka ( 30. července 2011 07:18 )

jinak smekám před panem doktorem Pomahačem a drží palce, aby byl stejně úspěšný jako dosud

eminka ( 30. července 2011 07:17 )

Kdo je Bohdan Pomahač (40) Narodil se v roce 1965 v Ostravě.... to jsou zas dobrý počty

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud