Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Čápi nebo slepice? Hnízdo si postavili na zemi

Autor: žig, evakk - 
22. května 2011
08:16

I každé malé dítě ví, že čápi hnízdí rádi ve výškách, nejčastěji na opuštěných komínech. Jsou však i výjimky. Ve zvířecím útulku Zelené Vendolí žije čapí pár Jindřich a Boženka, kterému se mít domov vysoko nad zemí nelíbí.

Pelíškem ve voliéře, který jim připravili pracovníci stanice na dřevěné trojnožce, opovrhli. Zahnízdili přímo v trávě a dny tráví pochodováním za plotem jako slepice. Čápice snesla čtyři vajíčka, ze kterých se před pár dny již vyklubala mláďata.

„Jde o vůbec první zahnízdění tohoto čapího páru. A i když se rozhodli být na zemi, o své potomky se tam starají a jde jim to dobře,“ chválí ptačí svěřence Josef Zelený, vedoucí útulku. Proč se páru nelíbilo mít domov ve výšce, netuší. Běžně v přírodě hnízdí na zemi jen jeden druh těchto opeřenců, a to čáp jihoamerický.

Lze však usoudit, že o nezvyklém umístění hnízda v trávě měla enormní zájem čápice. Možná se jí už nechce namáhat v minulosti zraněné křídlo, kvůli kterému má problémy s létáním. Navíc je jí už 30 let, takže může být unavená stářím. Její až o 22 let mladší čapí partner se tedy spíše zachoval jako tolerantní gentleman – či »podpantoflák«, který poslouchá na slovo. Anebo má Jindřich fobii z výšek. Jako malý totiž vypadl z hnízda, a proto žije v útulku.

blabolinda ( 22. května 2011 22:16 )

méně, tak mají čápi krizi, tak se holt překvalifikovávají na slepice

Zobrazit celou diskusi