Proč komisaři selhávají? Jsou ospalí!

Komisaři nezvládají obíhat všechny domácnosti, lidé si proto chodí na poštu pro své formuláře sami. Pracovnicím na přepážkách tak přidělávají práci navíc.  (Autor: Blesk - Dana Kolářová)
Autor: Eva Fraňková, evakk - 
18. března 2011
06:35

Stalo se vám, že jste čekali na sčítacího komisaře pěkných pár hodin, ale on nedorazil? Nejste sami! Formuláře pořád ještě nemá zhruba 40 procent lidí. A většina z nich se naštvaně ptá: „Co mám vyplňovat, když nám komisaři nejsou schopni přinést formuláře?“ Komisaři přitom v zápřahu běhají od jedné domácnosti k druhé, jenže nestíhají a padají únavou.

Sčítací komisaři začali 26. února roznášet do rodin informační letáky a lístky s návrhy termínů své návštěvy. Od 7. března se do domácností vracejí, aby lidem předali sčítací formuláře. Ve třetím kole se komisaři vypravují k lidem znovu – tentokrát pro vyplněné dokumenty. Často jim také s vyplňováním pomáhají. Tomu všemu předcházelo časově náročné školení a částečná domácí příprava.

Přijde vám to jako práce na plný úvazek? Ani nápad, komisaři, což jsou zaměstnanci České pošty, absolvují pochůzkový maraton po domácnostech, až když si odpracují svoji běžnou směnu. Jenže roznáškou a sbíráním formulářů jejich práce nekončí. Čeká je administrativa v podobě zadávání dat z formulářů do počítače. Jejich pracovní den tak končí až v pozdních nočních hodinách a ráno zase brzy vstávají do zaměstnání…

Pošta nechce nabrat další komisaře

Při tak vyčerpávajících úkolech se vedení České pošty nemůže divit, že komisaři dělají chyby, chodí do domácností až s několikahodinovým zpožděním, případně tam nedorazí vůbec, protože nestíhají. Ti, kteří na komisaře doma čekají zbytečně, jsou naštvaní a situaci řeší tak, že si jdou sami na poštu vyzvednout svůj formulář.

A je tu další problém. Formuláře totiž vydávají jen některé pobočky České pošty a na nich se tvoří obrovské fronty vynervovaných lidí, kteří musí kvůli dotazníku někdy čekat celé hodiny! Jenže řešení není. Česká pošta nechce najmout brigádníky, kteří by komisařům pomáhali, prý proto, že pošťáci mají důvěru lidí ve svých okrscích a umí zacházet s citlivými údaji.

„Zaměstnanci pošty se na pozice komisařů hlásili dobrovolně, nikdo jim je nepřiděloval a pošta si jejich pomoci váží,“ říká mluvčí České pošty Marta Selicharová. Pošta s komisaři uzavřela dohodu o provedení práce na období od 10. února do 14. dubna, která zahrnuje maximálně 150 hodin. Za to dostanou komisaři odměnu 14 250 Kč hrubého. „Sumu tvoří z 60 % pevně stanovená částka a ze 40 % pohyblivá částka, která závisí na kvalitě sběru dat a vyplněných formulářů,“ vysvětluje Selicharová.

kaja02 ( 18. března 2011 11:35 )

Kamarádka pracuje na poště, nikdo se jich neptal, dostali prostě smlouvu k podepsání, nezájem, že má doma dvě malé děti. Chodí do práce na 7 hod., večer končí někdy kolem 21 hod. a to ještě do práce dojíždí, bydlí mimo Prahu. Dvakrát se stalo, že nešli počítače, nebylo možné najet formuláře pro sčítání, musela znovu rozdat letáčky s náhradním termínem, pak se lidi nemaj zlobit. V televizi všechno svádějí na sčítací komisaře, česká pošta sama chybu nepřizná. Výhružky ze stran vedení jsou na denním pořádku,např. splňování produktů (pojištění pro Českou pojišťovnu, zakládání nových účtů atd.) - nesplnění, hned peníze dolů. Zastání žádné, vůbec si pracovníků neváží. Nějaká televize by to už měla konečně pořádně rozmáznout.

vanityfair ( 18. března 2011 10:56 )

víte proč nestíhají? Naše pošťačka říkala, že má na každého cca 5 minut, aby jakžtakž stíhala....a jen u nás byla tak 15 min, než mi vypsala formulář(nezdržuji se v místě trv.bydliště), vysvětlila co a jak a předala další formulářen a než já podepsala všechny kolonky o přebrání lejster. Teď si vezměte, jak dlouho to trvá třeba u 70-ti letých důchodců(nebo i starších), kteří potřebují vše vysvětlit opravdu podrobně(tím nechci tvrdit, že jsou hloupí, ale moje zkušenost praví, že takovéto záležitosti ti starší lidé většinou opravdu hůře chápou...)...Jiné je to v paneláku, kde jen přechází od bytu k bytu, ale u domkařů? Jen než dojdu z patra ke vchodovým dveřím, tak to chvilku trvá a to jsem mladá a zdravá...a teď si představte babču cca 75, o holi, třeba špatně slyší...jak to musí trvat dlouho jí....Chudinky pošťačky....nedělala bych to ani za nic. V dnešní době je pošta příšerná instituce...u přepážky vám musí nabízet různé "produkty", které s posláním dopisu, nebo zaplacením složenky nesouvisí...děs...

kecalistka ( 18. března 2011 10:30 )

Jj, sčítání stojí několik miliard, takže pošťáci dostanou pár desítek tisíc (všichni dohromady), ČSÚ nic, statistiky jsou přece jeho práce, a zbytek bude alokován mezi pár vyvolených, jako vždy v ČR. Připadám si jako pán velkomožný z Černých baronů - chce se mi zvracet...

nasc ( 18. března 2011 10:14 )

Pravda je ta,že jsme dostali podepsat a nikdo se neptal.Já jsem podotkla,že fyzicky to nezvládnu,dostala jsem pěknou slovní nadávku.Právnička mi pomohla a já dala regulérní výpověď z této činnosti.Ostatní se báli.Švagrová to dělá,padá únavou,nikoho to nezajímá.Myslím,kdyby se nás zeptali,jen málo která by se na sčítání dala.

sakra ( 18. března 2011 09:55 )

Je to otročina a vydírání pošťáků. Zato až se dozvíme kdo a jaké firmy se na tom napakovali tak se budeme divit. Když si představím tzv. komisaře když přijde do "rodiny" o deseti dětech a "hostujících" příbuzných a musí s nimi tiskopisy vyplnit tak ho skutečně lituji.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud