Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Lampion štěstí přinesl zkázu za 3 miliony

Autor: Slávka Červená, Kjos - 
15. února 2011
12:45

Neopatrné vypouštění lampionů štěstí v předvečer Valentýna, svátku zamilovaných, zavinilo ve Zlíně zkázu. Jeden z lampionů zapálil střechu rekonstruovaného domu. Plameny šlehaly až do výšky 10 metrů a napáchaly škodu za tři miliony korun.

Pokud se týká příčiny požáru, mají hasiči jasno. Neštěstí zavinila hrubá nedbalost, pořadatel nedodržel pokyny výrobce. „Lampiony byly vypuštěny na nevhodném místě,“ sdělil mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

Výrobce totiž upozorňuje, že lampiony se nemají vypouštět při větru, který už dosahuje 5 km/h, a také varuje před vypouštěním lampionů v blízkosti budov! Ve Zlíně v neděli foukalo a lampiony byly vypouštěny přímo na náměstí! Zodpovědnost za valentýnskou pohromu nese organizátor akce Petr H. z Brna.

„Případ jsme předali policii pro podezření z trestného činu veřejného ohrožení,“ řekl Ivo Mitáček. Lampion spadl na rovnou střechu, v tu ránu začala hořet izolační fólie a tepelná izolace z polystyrenu na ploše 15 krát 20 metrů. Plameny šlehaly až do výše 10 metrů. Hasičům se naštěstí podařilo zabránit proniknutí ohně do kanceláří v horním patře. Požár mohl být ještě ničivější. Lampionů byly totiž vypuštěny desítky.

Lampion štěstí způsobil ve Zlíně škodu za 3 milionyLampion štěstí způsobil ve Zlíně škodu za 3 miliony | HZS Zlínského Kraje

„Stopy po nich našli hasiči i na dalších střechách. K požárům nedošlo jen vlivem jiných konstrukcí, použitých materiálů a krytin,“ řekl mluvčí hasičů. Míru pochybení organizátora prověřuje také magistrát. „V případě přestupku či jiného správního deliktu můžeme uložit pokutu až 200 tisíc,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Čím menší, tím bezpečnější

Lampion štěstí způsobil ve Zlíně škodu za 3 milionyLampion štěstí způsobil ve Zlíně škodu za 3 miliony | abl

Lampiony štěstí jsou vlastně malé horkovzdušné balony. Po zapálení hořáku se naplní horkým vzduchem a odlétají. Let může trvat až 20 minut. Lampion dosáhne výšky i více než kilometr a může doletět dost daleko. „Největší problém je s objemově malými lampiony. Jsou konstrukčně velice lehké a daleko snáz podléhají sebemenším povětrnostním vlivům,“ uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Plamen z lampionu pálí víc než hořící uhlí!

Zářivkové světlo 60 – 80 °C

Žárovka 100 – 300 °C

Papír 218 – 246 °C Uhlí 400 – 500 °C

PLAMEN V LAMPIONU 600 – 800 °C

Dřevo 600 – 900 °C

antimultikulti ( 15. února 2011 15:45 )

opravte si ten nadpis "Čím menší, tím bezpečnější" , je to presne naopak, sami to tam pisete

evolucius ( 15. února 2011 13:50 )

Je to blbost,kterou bych zakázal,zejména v létě,a u lesa...lidi jsou totiž blbci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud