Pekárny zdražují pečivo o 10 %

Pečivo v nejbližších týdnech zdraží až o 10 %
Autor: ČTK, šim - 
13. února 2011
19:36

Dvě největší pekárny v Česku zdraží pečivo. V příštích týdnech ceny vzrostou až o 10 %. Může za to růst cen pšenice, olejů, máku, mléka, energií, pohonných hmot a dalších nákladů.

"Tlak už je to tak enormní, že budeme muset zdražit. Obecně by to mělo být kolem deseti procent," citoval Týden, který o zdražováni informoval jako první, generálního ředitele společnosti United Bakeries Marka Paříka. Firma podle něj zvedne ceny nejspíš v březnu. Kilogram kmínového chleba by tak mohl zdražit ze současné průměrné ceny 19,20 Kč na více než 21 korun.

"Předpokládáme, že zdražení nastane. Můžeme říct, že to budou jednotky procent," uvedl Jaroslav Kurčík, generální ředitel společnosti Penam z holdingu Agrofert podnikatele Andreje Babiše.

Z pekařských vstupů výrazně zdražila pšenice, jejíž cena za posledních dvanáct měsíců vylétla téměř o polovinu. "Pšenici jsme loni po sklizni nakupovali za 2900 korun za tunu, nyní za 5500," uvedl Kurčík. Od ledna také podnikům průměrně o víc než pět procent vzrostly ceny elektrické energie, od počátku letoška navíc výrazně zdražují benzin a nafta.

Nižší cenu můžou udržet obchodníci

Týden však upozornil, že zdražení dvou největších pekařských společností nemusí spotřebitel pocítit v plném rozsahu. Konečnou cenu totiž určují prodejci, přes které pekárny většinu svých výrobků dodávají. Ti kvůli silné konkurenci neradi své ceny výrazně mění.

"Budeme se snažit nadále držet ceny na co nejnižší úrovni, český zákazník je silně orientovaný na cenu," řekla mluvčí řetězce Tesco Eva Karasová. Ceny pečiva rostou také například v sousedním Německu. Čeští pekaři upozorňují, že ve srovnání s Evropou je v Česku například chleba nezvykle levný.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 14. února 2011 23:50 )

tak premluvila kolegy aby trochu zakartelovali

anasyi ( 14. února 2011 13:52 )

upozornuji na to,ze cesky chleba je nezvykle levny oproti EU.Tomuhle asi nejak nerozumim Takze by se mela cena chleba vysplhat na cenu v EU?Ja kupuji bochnik chleba za 1.99,-euro,coz pro me neni zadna vysoka polozka,ale pokud by se mela cena chleba v cechach vysplhat na cenu 50,-kc za chleba?

sakra ( 14. února 2011 10:52 )

A to ještě přijde tzv. "zblížení DPH" na 19 - 20%!!!!!!!

dzery44 ( 14. února 2011 09:19 )

Tobě už nikdo nepomůže.

bobou ( 14. února 2011 07:30 )

A co jme všichni čekalí? Že tito nový arogantní b****i co jsou nyní u koryt a musí si honem rychle nakrást co nejvíce, budou snad dělat něco jiného, než ti zlo***i před nimi? Ten kdo si myslel, že budou poctivě pracovat ve prospěch lidu (jak prohlašovali), má nyní jasný důkaz. A nebudou to jenom potraviny, bude to všechno! Před volbami oblbli hlavně naši mladou generaci, ta se nyní např. se zlostí a nenávistí dívá na důchodce, že je nebude živit. Ale, že oni si na své důchody peníze už dávno vydělali a oni si je "jenom pořád na něco půjčují", to už jim nikdo z nich neřekl. Ptám se kam se podělo z důchodového fondu těch 24miliard Kč, které si vypůjčil Toplánek a slíbil je vrátit do podzimu roku 2010? Upozorňuji mladou generaci, že před naší slavnou "sametovou revolucí" byla na důchodovém fondu rezerva peněz až do roku 2035!!! A že byla předána republika bez dluhů!!! Zatím co po revoluci si většina z nás jenom stále více a více utahuje opasky, oni jenom kradou a kradou, nyní už v miliardách. Tak co s tím naše mladá generace bude dělat? Už by měli začít, než jim rozkradou úplně všechno!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud