Lékaři, vemte si příklad ze skromných sester!

Autor: oj, Kšim - 
25. ledna 2011
14:21

Lékaři, vezměte si příklad ze sester, jsou odpovědné a skromné, myslí si někdejší kandidát na ministra zdravotnictví Martin Jan Stránský (54). Právě jejich budoucnost je ale hromadným odchodem lékařů nejvíce ohrožena. Až deset tisíc zdravotních sester by mohlo podle šéfky Asociace zdravotních sester Dany Juráskové (49) přijít o práci.

Podle Juráskové připadají na jednoho lékaře přibližně tři setry. Kolik je ale přesně ohroženo sester, vyčíslit nedokáže. „Je těžké to specifikovat, protože neznáme přesnou strukturu odcházejících lékařů a jejich odborností," řekla pro Parlamentní listy Jurásková. Deset tisíc je ale její odborný odhad.

Situace se nevyřeší?

Jedna z nemocnic, která slíbila, že nebude propouštět kvalifikované setry, je Fakultní nemocnice Hradec Králové. „Do jednoho až dvou měsíců bychom sestry určitě nepropouštěli. Věříme, že se situace vyřeší,“ řekl Blesk.cz náměstek ředitele hradecké nemocnice Zdeněk Tušl. Po dvou měsících ale nebude vyhnutí ani v tak velké nemocnici. Malé nemocnice tak dlouho ale setry neudrží.

Exministryně zdravotnictví se bojí, že o práci přijde až deset tisíc sester.Exministryně zdravotnictví se bojí, že o práci přijde až deset tisíc sester. | Blesk - Dana Kolářová
Ještě před třemi týdny Jurásková věřila, že se situace uklidní. Po posledním čtvrtečním jednání ale ztratila naději. Lékaři si jako další odrazový můstek k jednání zvolili mzdové požadavky.

Lékaři, buďte odpovědní a skromní
Někdejší kandidát na ministra zdravotnictví, lékař Martin Jan Stránský vyzval, aby si lékaři vzali příklad ze sester.Někdejší kandidát na ministra zdravotnictví, lékař Martin Jan Stránský vyzval, aby si lékaři vzali příklad ze sester. | ČTK

Někdejší kandidát na ministra zdravotnictví Martin Jan Stránský přiznal, že částečně chápe důvody, které vedou lékaře k odchodu do zahraničí. Lékaři by si podle něj vyšší mzdy zasloužili. Zároveň by si ale měli uvědomit, že právě jim rostou mzdy mnohem rychleji, než je tomu u zbytku společnosti.

Stránský práci ministra zdravotnictví Leoše Hegera naprosto věří. I proto si váží zdravotních sester, že vytrvají a neohrozí tak výkon zdravotní péče v Česku. Lékařům by mohly jít příkladem.

bleskplesk ( 27. ledna 2011 01:37 )

Nechci nikomu nic namlouvat a tobě už vůbec ne, protože ty přece všechno znáš nejlépe. Je řeč pouze o nemocničních lékařích a ne o všech lékařích. Pokud mají jako svůj jediný pracovní úvazek úvazek v nemocniciích, tak kudy jinudy by asi mohly jejich příjmy plynout než přes mzdovou účtárnu nemocnice a nemohly by být pak náležitě zdaněny? Nemám na mysli různé všimné a dárečky, které ovšem přinášejí sami pacienti a oni by si měli sami sobě položit otázku, proč tak dělají.

krikar ( 26. ledna 2011 13:26 )

někomu ve štěstí a kdo chce odejít - ať jde, však ono se to zvládne. Jen se bojím, zda celá situace není nějak uměle vytvářena, aby se pak ....... nedokážu domyslet ...... nemocnice levně prodaly??????????? Těžko říct. Vzpomínám si na jednu ministryni zdravotnictví za ČSSD, která už před cca 8.roky říkala, že je mnoho nemocnic.??!!

e.44 ( 26. ledna 2011 01:59 )

Si tady z nás děláš srandu, ne? Komu chceš namluvit, že jediný příjmy doktorů jsou ty, co jdou přes mzdovou účtárnu?

bleskplesk ( 26. ledna 2011 00:20 )

Ty jsi ubohej! Příjem lékaře v nemocnici je nějaké tajemství? Vše mají pod kontrolou účetní v mzdových účtárnách včetně daní. Co chceš ještě zveřejňovat? Fotky, adresy, telefonní čísla a jít rovnou lynčovat? Nejsme ve středověku a je zde Úřad na ochranu osobních údajů, jestli ti to nedošlo.

bleskplesk ( 25. ledna 2011 23:47 )

Jsem přesvědčen, že Ptolemaios by nikdy takovou snůšku primitivních lží a hloupostí, kterou jsi zde sesmolil, nikdy nenapsal. Už to, jak rád používáš CapsLock a cpeš všude rozšklebené smajlíky mnohé vypovídá o tvé zakomplexované osobnosti. Můžu tě uklidnit, že by se pro skoro 4 tisíce českých lékařů místa jen v Německu našla. Kdybych k tomu přičetl ještě velký trh v GB a dalších evropských státech, mohli by odejít všichni lékaři zaměstnaní v českých nemocnicích, pokud by měli zájem. Vůbec by nebylo potřeba hledat ještě mimo Evropu, to už by zde nezbyl žádný lékař. Po zdravotních sestrách od nás je v Německu a Rakousku rovněž velká poptávka, protože mají dobrou odbornou kvalifikaci a mnoho jich tam již pracuje. Komentovat tu tvojí rádoby vtipnou trapárnu s odcházejícím harémem nemá už ani cenu. Hlavně, že se tomu sám směješ (asi vlastní hlouposti). Kde jsi sebral nesmysl, že ve výpovědi jsou jen "zfanfrnělí doktůrci bez atestace" je mi záhadou. Možná ty informace máš z Blesku, možná je to jen tvoje zbožné přání. Víš kulový o jejich problémech s atestacemi a o celé nyní platné postgraduální přípravě lékařů, protože by jsi jinak jejich důvody k nespokojenosti chápal. Můžu tě opět zneklidnit, že v řadě případů výpovědí se jedná o zkušené lékaře s atestacemi ve věku 35 - 50 let, kteří patří mezi hlavní tahouny v nemocnicích. Dále nevím, kde jsi přišel k částce 30 milionů za členství v Lékařské komoře. Víš vůbec, jaká je výše členských příspěvků a jak jsou odstupňované? Poradím ti, čti dál Blesk, popřípadě nějaká jiná bulvární média, tam to jistě najdeš a hlavně nezapomeň na CapsLock a nešetři smajlíkami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud