Ztracená fenka Jůlinka: Její nemoc může zabít dítě!

Autor: Monika Rubešková - 
5. ledna 2011
13:12

Velký strach prožívá Nella E. Bezoušková (33) z Prahy. V neděli 26. prosince se jí totiž ztratila fenka křížence Jůlinka (3). Obavy jsou o to větší, že Jůlinka trpí nebezpečnou nakažlivou chorobou. Pokud nedostane léky, je nemoc smrtelně nebezpečná pro jiná zvířata, a dokonce i pro malé děti!

Fenka se zaběhla v okolí zámku Konopiště. „Trpí velmi vzácnou chorobou leishmaniózou. Pokud nebere léky, je na zdraví a životě ohrožena nejen ona, ale i ostatní psi a děti do šesti let. Nemoc se přenáší krví,“ říká Nella E. Bezoušková. Ta pracuje jako průvodkyně na jihu Itálie a právě tam se pes nakazil. „Jůlinku tam kousl komár, který tuto tropickou chorobu přenáší,“ vysvětluje majitelka. Nemoc se ale u Jůlinky začala projevovat až za rok a půl! „Byla unavená, vypadávala jí srst a na kůži se jí objevovaly mokvavé puchýře,“ líčí Bezoušková.

Čeští veterináři čtvrt roku nemohli přijít na to, co se psem je, majitelka se proto optala známých v Itálii a ti věděli diagnózu hned. „Léky jí vozím z Itálie. Měsíční léčba stála zhruba 2500 Kč a krabička léků, které musí Jůlča brát každý den až do konce života, stojí 250 Kč.“ Nella E. Bezoušková obtelefonovala všechny útulky, odchytové služby, policejní služebny a veterináře v Praze i Středočeském kraji a doufá, že se jí podaří Jůlinku najít. Nálezce může telefonovat na 608 722 996, čeká na něj odměna 5000 Kč.

Co je to leishmanióza?

Kožní leishmanióza je vážné epidemické onemocnění z tropických a subtropických oblastí, přenosné zpravidla po štípnutí infikovaným hmyzem. Nemoc se projevuje otevřenými záněty na povrchu kůže, ale i na sliznicích i vnitřních orgánech.

„U neléčeného psa by z otevřených ran mohlo dojít k přenosu nemoci na jiné zvíře či dítě,“ uvedl veterinář Marek Kubát z ordinace Well-vet. Inkubace nemoci je až sedm let! Léčba je velmi dlouhá, finančně náročná a bohužel často neúspěšná.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pajdulka ( 6. ledna 2011 08:11 )

včera večer byl s majitelkou udělán rozhovor (dnes ráno ho opakovali). Prý se pejsek ztratil u auta.. třeba ho postavila ke kufru, šla něco udělat dopředu a psík zdrhnul.. to je chvilička. nemoc je to hnusná, od proužkovaných komárů. V Itálii byl kvůli tomu v létě (již 3 riok) poprask. Myslím, že ale psík nikoho nenakazí, přenáší se to pouze krví. držím palečky

qwertina ( 6. ledna 2011 01:07 )

majitelku psa, ze ho nemela na voditku a nehlidala ho. Takove nezodpovedne lidi by vubec nemeli mit psy !

mandat ( 5. ledna 2011 21:19 )

Koncem 90 let se v Berline za mesic ztratilo 1 000 psu.Nakonec pri normalni kontrole nasli v jedne asijske restauraci dve popelnice plne jen psich hlav.

mansonia ( 5. ledna 2011 19:46 )

je to sice nebezpečná nemoc, ale v našich podmínkách rozhodně nehrozí, že by se od pejska někdo nakazil....nežijí u nás komáři, kteří jsou schopni to přenést, to zas jen Blesk šíří paniku...

divenka ( 5. ledna 2011 16:13 )

wikipedie říká: http://cs.wikipedia.org/wiki/Leishmani%C3%B3za

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud