Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Zataženo, sněžení 1°C

Matka Koženého u soudu získala 21 milionů dolarů

 (Autor: Archív)
Autor: ČTK, amp - 
12. srpna 2010
11:25

Matka kontroverzního finančníka českého původu Viktora Koženého Jitka Chvatíková uspěla v soudní bitvě o 21 milionů dolarů (asi 405 milionů korun). Peníze pocházejí z prodeje jedné z nejvýše položených rezidencí ve známém coloradském lyžařském středisku Aspen.

Koženého matka luxusní horskou chatu Peak House vlastnila do roku 2001. Americké úřady tvrdí, že rezidence hrála roli v Koženého údajně podvodném investičním plánu. Soud ale jejich žalobu zamítl. Soudce Harold Baer ale tento týden rozhodl, že s podáním žaloby čekali příliš dlouho.

"Je nešťastné, že tento krok, který podle všeho měl nějaké opodstatnění a který se týká značné částky, je nutné zamítnout z procedurálních důvodů," uvedl soudce v odůvodnění rozsudku. "Není pochyby o tom, že se vláda dozvěděla o prostředcích z prodeje Peak House nejpozději v roce 2005 a že až do roku 2009 byla nečinná," dodal.

Kožený vinu nepopírá

Americké úřady Koženého viní, že uplácel při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Do ázerbájdžánské operace, jejímž cílem bylo získat podíl na privatizované ropné společnosti Socar, vložili američtí investoři prostřednictvím Koženého 350 milionů dolarů (asi 6,8 miliardy korun). Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu. Kožený nepopírá, že uplácel, ale obhajuje se tím, že se na něho americké protikorupční zákony jako na cizince v době údajného spáchání trestných činů nevztahovaly.

V Česku je Kožený, který zbohatl na československé kuponové privatizaci začátkem 90. let, obžalován z účasti na zpronevěře majetku za 16 miliard korun. Proces, který v jeho nepřítomnosti začal předloni v únoru, dosud neskončil. Rovněž české úřady se zatím marně domáhají jeho vydání z Baham, kam se Kožený uchýlil před americkými úřady.

smeagol ( 13. srpna 2010 03:19 )

i synek jsou tak odpudiveho zjevu, ze jim ty prachy snad i preju :o)

karamelka ( 12. srpna 2010 22:44 )

starostove hlaste se! http://www.youtube.com/watch?v=21DYiTaizF8

djaba ( 12. srpna 2010 21:45 )

Pěkná baba , kde bydlí ?

gogo ( 12. srpna 2010 17:15 )

Snad podvodníka, ne ??

jindraa ( 12. srpna 2010 15:59 )

Samozrejme, a je to naprosto v poradku. Protoze pojem "spravedlnost" si kazdy vyklada po svem, ale zakony jsou dane a jasne. TECKA.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud