Stavební spoření? Stát dá míň!

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Martin Hykl )
Autor: Lukáš Gibiec - 
18. června 2010
05:07

Máte stavební spoření? Tak tohle vás asi moc nepotěší: Ministr fi nancí Eduard Janota navrhuje snížení státní podpory. Teď stát platí 4500 korun klientům, kteří uzavřeli smlouvy před rokem 2004 (a dál i po vypršení povinných pěti letech spoří), a 3000 korun těm, kdo podepsali smlouvu později. Nově by však měli všichni dostat maximálně 2000 korun. Změna by se mohla dotknout 4 933 059 klientů.

Sedm miliard korun pro děravý státní rozpočet – to je důvod, proč chce Janota snížit státní příspěvek a ještě zdanit úroky z vkladů na stavebním spoření. Nově by se z nich měla odvádět daň 15 %.

„Je to jeden z návrhů, který by mohl platit už od 1. ledna,“ řekl Janota. Změna by se měla týkat nových, ale i starých smluv, neboť výše státního příspěvku v nich není definována.

Koalice Janotův návrh v nějaké podobě podpoří

Jenže nebude po výměně vládní garnitury Janotův návrh jen cárem papíru? Zástupci formující se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných to zatím nechtějí komentovat.

Podle Hospodářských novin, které o Janotových úmyslech informovaly jako první, je však víceméně jasné, že nově vznikající koalice návrh v nějaké podobě podpoří. ODS i TOP 09 se už dříve navíc nechaly slyšet, že příspěvek by získal jen ten, kdo úspory použije na bydlení.

V Německu mají lidé ještě jiné podpory, Polsko stavební spoření nemá

Česko je oproti sousedům vůči klientům stavebních spořitelen nejvelkorysejší. Výjimkou je Německo, kde lidé dostávají ještě další podpory. V Polsku naopak žádné stavební spoření nemají a třeba na Slovensku je státní podpora v přepočtu 1700 korun.

Návrh se nelíbí Asociaci českých stavebních spořitelen. „Pokud by se státní podpora snížila, mohla by se snížit atraktivita stavebních spoření u lidí. Omezil by se příliv peněz do spořitelen, které by pak nemohly svým klientům tolik půjčovat,“ odhadl důsledky mluvčí asociace Jiří Šedivý.

Jaká je státní podpora jinde:

● Na Slovensku maximálně 66,39 eura (cca 1700 Kč)

● V Polsku stavební spoření nemají

● V Rakousku maximálně 42 eur (cca 1100 Kč)

● V Německu to může být až 314 eur (cca 8100 Kč), část ale přispívá např. zaměstnavatel, tedy ne stát

sakra ( 18. června 2010 13:07 )

Retroaktivita je sviňa a Janota je bezcharakterní vůl.

marais ( 18. června 2010 09:55 )

ZRUŠIT, LIDI TO ZNEUŽÍVAJÍ.MŮŽOU SI SPOŘIT VÝHODNĚ I JINDE.

jana95 ( 18. června 2010 09:19 )

Retroaktivita fakt moc neposiluje moji důvěru ve stát. Zpětně měnit podmínky je nefér. Proč tedynezmění podmínky na fotovoltaiku a nesníží dotaze - vždyť je to stejné, taktéž zrušení osvobození od daně z nemovitosti - zpětně, mělo platit 15 let a najednou nic. Pane Janoto, měnit ano, ale ne zpětně!!

kana2 ( 18. června 2010 08:58 )

když nejsou prachy tak proč dotují ty co mají přebytek nedávno jsem vyslechla dvě důchodkyně jak mají malé důchody a že jedné končí stavební spoření a musí si založit nové socky

waserman ( 18. června 2010 08:38 )

Pro mě za mě, klidně ať to zdaní celé, stejně minimum střadatelů to mělo na byt či bydlení. To byly prachy jen pro stavební spořitelny na kšeft, takže tuhle daň by měli zaplatit oni, protože na tom obrovsky vydělávali

Zobrazit celou diskusi