Knížák opět v čele Národní galerie?

Milan Knížák se pravděpodobně znovu hlásí do výběrového řízení na post ředitele NG  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, pal - 
9. dubna 2010
12:02

Na místo ředitele Národní galerie v Praze (NG) se pravděpodobně hlásí i její dosavadní šéf Milan Knížák, který galerii vede od roku 1999.

ČTK to zjistila z několika zdrojů informovaných o výběrovém řízení vypsaném ministerstvem kultury. Do konkurzu se přihlásilo celkem osm lidí, jednoho ministerstvo vyřadilo pro nesplnění formálních podmínek.Ministerstvo nechce jména uchazečů komentovat, členové výběrové komise dostali jen jejich materiály bez osobních údajů a s odstraněným podpisem. Případnou Knížákovu účast v konkurzu nechce komentovat ani NG, sám ředitel je v zahraničí, řekla ČTK mluvčí NG Petra Jungwirthová.

Uchazeči o místo ředitele měli zaslat svůj projekt, jak NG vést, a motivační dopis. Součástí jednoho z nich je podle informací ČTK i informace, že zájemce od roku 1999 NG vedl. Takovým člověkem je pouze Milan Knížák. Již dříve bylo známé, že do výběrového řízení se přihlásili tři z pěti osobností, které ministerstvo k účasti v konkurzu vyzvalo dopisem. Jsou jimi ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, jeho předchůdce Jiří Fajt a ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný. Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška se nepřihlásili.

Podle dnešních Lidových novin jsou dalšími kandidáty kurátor Českého muzea výtvarných umění (dnes Galerie Středočeského kraje) Richard Drury, galeristka Monika Burian, Nicole Šťávová z aukční síně Christie’s, která je dcerou kontroverzního podnikatele Josefa Šťávy, a kulturní pracovnice ministerstva zahraničí Vilma Anýžová. Burian i Drury ve čtvrtek ČTK svou účast v konkurzu potvrdili.

Šťávová byla podle zjištění ČTK z konkurzu vyřazena z formálních důvodů a Anýžová, která je nyní vedoucí kulturní sekce českého velvyslanectví ve Washingtonu, ve čtvrtek ČTK řekla, že se do konkurzu nehlásila. Její jméno zaznělo v únoru při jednání širšího grémia na ministerstvu kultury v dlouhém seznamu lidí, kteří by měli být v souvislosti s výběrovým řízením osloveni. "Poděkovala jsem za projevenou důvěru, ale svoje zkušenosti bych ráda dál uplatňovala v rámci ministerstva zahraničí, proto jsem ani žádnou přihlášku do výběrového řízení neposílala," uvedla.

Výběrová komise se sejde 14. dubna. Komise může ministrovi doporučit jednoho kandidáta, pořadí více kandidátů, nebo nemusí doporučit žádného. Ministr kultury Václav Riedlbauch by chtěl nového ředitele NG vybrat ještě do květnových voleb. Kdy by se nový ředitel mohl funkce ujmout, není zatím zřejmé. Knížák opakovaně uvedl, že by rád v čele NG zůstal ještě do konce příštího roku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

bara ( 9. dubna 2010 20:39 )

ostuda našeho národa by to byla, kdyby opět Knížák byl v čele této jedinečné galerie!! . Doufám, že se tak nestane, snad ti, co o tom rozhodují, neztratili poslední kapku soudnosti!! . V čele galerie by měl stát nejen člověk, který rozumí umění, ale který je zdatný i co se týče ekonomiky, tedy dobrý hospodář!! A Knížák nesplňuje jedno ani druhé!! .

bara ( 9. dubna 2010 20:35 )

neskutečná drzost byla, a to se nám smálo celé Německo, když koupil ten "skvost" nazvaný kolo za 15 milionů!!! Kč... dvě kola kousek překrývající jedno druhé, spojené drátem... . za to bych ho zavřela až by zčernal. Nabubřelý, arogantní neumětel. Nedostudovaný, je to autodidakt...!!! . a není to pravda (něco o tom vím!!) že má střední škoílu, ze základní školy šel rovnou na výtvarničinu, kterou NEDOSTUDOVAL!!

bara ( 9. dubna 2010 20:33 )

to snad ne...Knížák opět v čele Národní galerie? O tom vůbec někdo uvažuje??? . pokud bude orpavdu výběrové řízení, tak bych ráda vidělav tisku jména těch, kdo se zúčasntili. A proč eventuelně uspěl ten který člověk.

torro ( 9. dubna 2010 20:32 )

aspon vidite jak to tady v cesku chodi

bjutifl ( 9. dubna 2010 17:23 )

Tebe skutečně ještě překvapuje drzost takových nabobů?

Zobrazit celou diskusi
Další videa