V ponděli ochromí dopravu v ČR stávka!

V Mariánských lázních autobus davkrát přejel ženu.
 (Autor: Zbyněk Pecák, ilustrační foto)
Autor: ČTK, pes - 
23. února 2010
17:04

Dopravní odborové organizace se v úterý dohodly na vyhlášení stávky v dopravě v pondělí 1. března od 4:00 do 9:00. Informoval o tom šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík, protest zasáhne především železnici a pražskou městskou dopravu.

Odborům vadí vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, které platí od ledna letošního roku. Pondělní krátkodobá stávka nemusí být poslední. "Bereme to jako jednu z řady možných akcí," uvedl Pomajbík. Odbory z jiných odvětví se k protestu zatím nepřipojily, ačkoliv podle Pomajbíka stávku dopraváků podporují.

Vyhlášení stávky kritizoval premiér Jan Fischer. Změnu zdanění benefitů označil za prioritu této vlády pro březnovou řádnou schůzi sněmovny. "Jan Fischer má za to, že v této situaci stávka není odpovídajícím krokem k prosazení požadavků odborů. Řešení je v rukách zákonodárců," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí vlády Roman Prorok. Premiér prý o změně zákona jednal se zástupci největších politických stran, kteří údajně slíbili novelu podpořit.

Dopravním odborům došla trpělivost

Odbory však považují jednání za zdlouhavá a sliby politiků za neuspokojují. Vedle vlaků se zastaví například autobusy a tramvaje MHD v Praze i jiných velkých městech. Do stávky se zapojí například zaměstnanci Dopravního podniku Opava. Podle předsedy tamní odborové organizace Miroslava Vaňka by v době stávky vůbec neměly jezdit autobusy ani trolejbusy městské hromadné dopravy.

Stávkovat budou pravděpodobně i zaměstnanci Dopravního podniku Ostrava (DPO). "Z odborového svazu Dosia dostaneme oficiální informace ve středu. Kolem 10:00 bude jasné, zda se připojíme," řekla předsedkyně odborů DPO Eva Kubíčková. Podle Pomajbíka by se zapojit měla také města Brno a Olomouc. Pokud jde o pražské metro, čeká se na rozhodnutí organizace strojvedoucích.

Odborům vadí, že od ledna se daň z přidané hodnoty u pracovních výhod vypočítává z tržní ceny, a nikoliv z nižší zaměstnanecké. Nejhlasitěji protestují železničáři, kterým by nová pravidla výrazně zdražila režijní jízdné.

Návrh na snížení zdanění zaměstnaneckých výhod by sněmovna mohla projednat už tento čtvrtek na mimořádné schůzi. Jak ale uvedl Pomajbík, stávku to zřejmě neodvrátí, neboť zákon musí schválit také senát a prezident.

andrea68 ( 23. února 2010 18:50 )

Zase další vybraná skupina nadlidí, která není schopná pochopit, že z našich daní jsou financovány její výhody a zlobí se na to, že by je měla mít alespoň zdaněné. Jakpak by se těmto vykukům líbilo, kdyby třeba např. pracovníci justice či pracovníci státní banky a jejich rodinní příslušníci neplatili žádné poplatky, pracovníci finančních úřadů a jejich rodinní příslušníci platili daně jen v poloviční výši nebo vůbec a takových případů by se jistě našlo víc. To by pak mohl ministr Janota dělat jeden balíček za druhým, parlament by se k němu nevyjadřoval kvůli obstrukcím a národ stávkovat bez přestávky. To by byly konce a možná, že i budou.

Zobrazit celou diskusi