Příspěvek na jazykový či PC kurz: Až pro 800 tisíc Čechů!

Příspěvek na jazykový či PC kurz: Až pro 800 tisíc Čechů!  (Autor: Pavla Hobstová, Daniela Salačová)
Autor: ČTK, pal - 
14. prosince 2009
08:59

V příštím roce se rozjede obří projekt, který má zlepšit jazykovou a počítačovou vybavenost až 800.000 Čechů. Zapojit se do něj budou moci lidé mezi 25 a 64 lety s trvalým bydlištěm mimo Prahu, kterým stát přispěje na jazykový nebo počítačový kurz 5000 korun.

Projekt bude stát tři až čtyři miliardy korun, tři čtvrtiny půjdou z evropského operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost a zbytek zaplatí stát, píšou o tom dnešní Hospodářské noviny.

Projekt by se měl rozjet naostro v druhé polovině příštího roku. Do té doby vzniknou v krajích informační centra, kam se zájemci mají hlásit. Dostanou smlouvu potvrzující nárok na příspěvek a seznam certifikovaných agentur, do jejichž kurzů se mohou přihlásit. Teprve když na kurz začnou chodit, převede ministerstvo školství na účet agentury peníze.

"Zájemcům přispějeme 5000 korun na hlavu. Pokud bude kurz dražší, lidé si rozdíl budou muset zaplatit ze svého," řekl HN ředitel odboru dalšího vzdělávání ministerstva školství Jakub Stárek. "Nebudeme hrát na to, kdo kurz potřebuje a kdo ne. Z našeho pohledu si totiž kvalifikaci potřebují rozšiřovat všichni," dodal. Jedinou podmínkou tak je určený věk a bydliště mimo Prahu.

Celoživotnímu učení se v Česku podle Stárka věnuje jen osm procent lidí, což zemi řadí do evropského průměru. "Toto číslo potřebujeme zvýšit. Co se týká jazykových a počítačových dovedností, v tom má spousta lidí stále velké nedostatky," řekl Stárek.

Seznam certifikovaných agentur se teprve sestavuje. Aby nedošlo ke zneužití peněz, stanoví ministerstvo standardy, které budou jazykové a vzdělávací agentury splňovat. Kritéria se budou týkat například délky praxe lektorů nebo zkušeností ve vzdělávání veřejnosti.

ondatra ( 16. prosince 2009 12:24 )

Asi proto, že zanedbána byla především střední a starší generace.

dostojevskij ( 14. prosince 2009 13:14 )

Jóóó,někdo zapomněl, že už je 21. století. nějaký medvěd se probral z komatu. To je potom těžký..... Pak to dopadlo, jak to dopadlo...........

kecalistka ( 14. prosince 2009 11:05 )

Nový rozpočet má megaschodek a stát bude utrácet za takovou zbytečnost? Proč nedají ty 4 mld. do školství a nezlepší vzdělávání tam???

ondatra ( 14. prosince 2009 10:11 )

Počítačové a jazykové vzdělávání se mělo provést v 90. letech, kdy to bylo nejvíc potřeba. Teď je to tak trochu s křížkem po funuse.

smrk ( 14. prosince 2009 09:26 )

Koukám, že pár českých vykuků si zase potřebuje namastit kapsy penězi EU - jinam totiž tento projekt nesměřuje. Hlavně, že vyberou agentury aby nedošlo k zneužití peněz - ha,ha,ha,ha,ha

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud