Skandál na vysoké škole v Praze: Rektorka promluvila!

Hlavní budova Vysoké školy finanční a správní  (Autor: wikipedia.org)
Autor: val - 
23. října 2009
14:27

Potřebujete vysokoškolský diplom, ale nechce se vám jezdit až do Plzně? Zkuste to na soukromé Vysoké škole finanční a správní v Praze. I tady se údajně rozdávají tituly za několik měsíců. Rektorka VŠFS, Dr. Bohuslava Šenkýřová se ale nařčení brání. Exkluzivně mluvila pro Blesk.cz.

V posledních dnech na povrch vyplouvá z vysokoškolského prostředí jeden skandál za druhým. Na soukromou VŠFT v Praze údajně přestupují politici z jiných škol a magisterské tituly získávají za pouhých pár měsíců. Jejich diplomové práce nesplňují základní kritéria a přesto jsou uznány.

Radní Martin Langmajer, místopředseda ODS David Vodrážka, zastupitel Prahy 9 Jan Štrof nebo radní na Praze 10 Tomáš Hrdlička. Všichni získali diplom na Vysoké škole finanční a správní v Praze za podivných okolností.

Rektorka VŠFS Bohuslava Šenkýřová zatím zůstává v klidu a k celé kauze říká: “Mnoho povyku pro nic.”

I když je evidentně zaskočena příchodem redaktora Blesk.cz, tak je ochotná se k celé aféře vyjádřit.

Paní rektorko, jak je to s politickými rychlostudenty, kteří ukončili školu za nezvykle krátkou dobu?
“Někteří politici, kteří studovali na naší škole, mohli skončit studium za kratší dobu než je standardní doba studia. Nicméně je nesmysl, s čím přišly Hospodářské noviny. Ze studijního informačního systému nelze vyčíst, jak dlouho student na škole skutečně působil. Systém vám totiž neukáže absolvování celoživotního vzdělávání. Účastníci celoživotního vzdělávání nejsou studenty.”

Chcete tedy říci, že škola nabízí studijní program, který není započítán do absolvované doby studia?
“Škola může uznat kredity, které studenti získali v programu celoživotního vzdělávání. A to až do výše 60% kreditů potřebných k řádnému ukončení studia. Máme kurz Moderní veřejná správa, který se překrývá s programem bakalářského studia. V souladu se zákonem jsme tedy mohli uznat studentům celoživotního vzdělávání až 60% kreditů.”

Po plzeňských právech se objevila další rychloškola!

Jak je to s navazujícím magisterským programem…
“Studenti přestupují na navazující studium z jiných vysokých škol. Zákon umožňuje uznat předměty, aniž by za to musel student platit. Existuje také individuální studijní plán. Jeho podoba závisí na tom, jak si ho domluvíte s vedením. Navíc je možné dělat zkoušky i o prázdninách, což na jiných školách možné není.”

A jak vysvětlíte, že pan zastupitel Prahy 9 Jan Štrof zvládl pětileté studium za pouhých 16 měsíců?
“V roce 2002 až 2004 studoval celoživotní vzdělávání a navíc mu některé předměty byly uznány z předešlé Univerzity Jana Ámose Komenského. Poté začal v roce 2004/05 bakalářské studium a to ukončil v srpnu 2005. Magisterské studium zvládl za deset měsíců. Měl individuální studijní plán. Studoval i přes prázdniny.”

Objevují se stížnosti i k posuzování diplomových prací?
“Máme systém na odhalování plagiátů. Je mnoho veřejných škol, který tento systém nemají.”

Jaká je kvalita školy?
“18% studentů nedokončí studium a na nějakých oborech je to dokonce až 50%. Máme vynikají pedagogy, ale také ty průměrné. Ty se snažíme nahradit lepšími.”

Máte obavy, že tato kauza pošpiní jméno školy?
“Kdykoliv může přijít Akademická komise a ověřit si, že je zde všechno v pořádku.”

O tom, že na škole probíhá vše standardním způsobem jsou přesvědčeni i samotní studenti: “Slyšel jsem o tom, ale myslím si, že na tom moc pravdy nebude. Ruku do ohně bych za to nedal, ale s ničím podobným jsem se tady nesetkal.”

To, že lze studovat během prázdnin a studium zvládnout v kratším termínu potvrdil i místopředseda ODS David Vodrážka: "Bakaláře jsem vystudoval v Hradci Králové, obor Speciální pedagogika. Poté jsem přestoupil na navazující magisterské studium na VŠFS v Praze, obor Veřejná správa. Studoval jsem i přes prázdniny a proto jsme studium dokončil za 14 měsíců."

 

gogo ( 24. října 2009 22:20 )

A kvůli tomu jsme my hlupáčci cinkali klíčema ....

hirschlein ( 24. října 2009 14:39 )

Máte pravdu. Paní "rektorka" (dnes totiž může být rektorem soukromé školy kdokoliv) "dr." Šenkýřová, je ve skutečnosti RSDr., tedy absolventka Vysoké školy ÚV KSČ. Ve správní radě byl také Paroubek a je velkým příznivcem a celebritou školy. Za všechny nitky ale tahá bývalá Mostecká uhelná a uhlobaron A. Koláček, bývalý kolega RSDr. Šenkýřové z Komerční banky.... A pro ty naivisty, kdo si myslí, že RSDr. (doktor politických věd) je něco jako RNDr. (doktor přírodních věd), zjistěte si něco o Vysoké škole pilitické UV KSČ a kdo na ni a jak studoval. Pouze fanatičtí komunisti a komunisti - prospěcháři (nekomunista zde studovat nemohl vůbec). Nebyla to normální vysoká škola a její absolutorium vypovídá o absenci morálky i vědomostí.

gogo ( 24. října 2009 09:39 )

Ale vím, ale ve skutečnosti to v tomto případě vyjde nastejno ... V případě skutečně podvodných titulů. Kde se neprůhledně vzniknuvší "vysokoškoláci" budou takto hájit. Nikdo nedohledá, nezjistí, nepotrestá, zamlžující přestupy, archivy, postupy komise..... Bohužel ...

palko1961 ( 23. října 2009 21:23 )

bych se nedivil, ze i ta sandokanka ktera si rika rektorkaje nejaka rychlokvaska.Ted po tech novych udalostech uz neverim zadnemu urednikovi ani soudci. Co kdyz napr. Kajinka odsoudil nejaky Franta Lopata kteremu titul zaplatili zazobani rodicove. Bude to jeste sranda ale docela se tesim, jen houst!

stastnyjim ( 23. října 2009 20:19 )

Mám dojem, že nevíte, z čeho si děláte legraci. Vy víte, co jsou to ty kredity? Myslím, že ne. To není, že je učil život, tedy jako že nic nestudovali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud