ČSA: Propustí 860 lidí, prodávat zatím nesmí

Start letadla byl třikrát odložen
Autor: bel - 
25. 8. 2009
05:09

České aerolinie bojují o přežití. Obrovská letošní ztráta dosahující odhadem asi 2 miliardy korun se má řešit propouštěním 860 lidí, hlavně pilotů a letušek. Prodej šesti letadel a také výdělečného duty free včera dozorčí rada také posvětila. ČSA to ale mohou udělat až poté, co získají nového majitele.

Za poslední dva roky si šéf ČSA Radomír Lašák vylepšoval image schopného manažera, který umí zajistit zisk tím, že prodá majetek asi za 4 miliardy. Další prodej mu ale ministr financí, který se osobně spolu s ministrem dopravy na jednání dostavil, zatrhnul.

Lašák chtěl přitom prodat bezcelní obchody, které za pololetí vydělaly 30 milionů. To se ale bude moci stát až po privatizaci. „Do té doby nesmí management provádět žádné kroky, které by snižovaly hodnotu společnosti,“ řekl ministr financí Eduard Janota.

Rozprodávání ziskových částí ČSA vadí i pilotům. „Je jasné, že ČSA byly v zisku pouze díky rozprodeji majetku. Provozní hospodářský výsledek byl záporný,“ tvrdí šéf jejich odborů Filip Gaspar.

Analytik Cyrrus Jan Procházka je ale přesvědčen, že k úsporným opatřením dojít musí: „Kdyby se tento majetek neprodal, už by ČSA dávno skončily.“ Piloti se prý bouří proto, že nepochybně mnozí přijdou o práci a o více než stotisícové platy. Krize a odliv asi 10 % cestujících postihly leteckou přepravu v celé Evropě.

Odboráři v ČSA ale považují propouštění 860 zaměstnanců za příliš velké. Chtějí, aby zeštíhlilo také vedení společnosti. A hrozí. „Bude-li management dále likvidovat tuto firmu, jsme připraveni k protestní akci,“ řekl Gaspar.


Fakta o ČSA

• je to největší český letecký dopravce

• nyní létá do 104 míst ve 44 zemích světa, od října ruší sezonní linku do Kanady a pravidelné lety do New Yorku

• má 51 letadel – 19 airbusů, 20 boeingů a 12 ATR

• zaměstnává 4662 lidí

• stát vlastní 92 % akcií, zbývající drží Praha a Česká pojišťovna

• základní kapitál činí 2,735 miliardy korun

• v roce 2007 prodaly ČSA cargo terminál na letišti v Ruzyni a v roce 20 08 cateringové služby


Jak jsou na tom jiní

Lufthansa: Za pololetí má ztrátu asi 5,5 miliardy Kč, z linek stáhne 25 letadel, a propustí 20 % administrativy

Austrian Airlines: Za druhé čtvrtletí rakouské aerolinky prodělaly 2 miliardy korun, tržby klesly o 25 %

British Airways: Poprvé v historii ve ztrátě: od března do června prodělaly 2,8 mld. Kč, 7 tisíc lidí si snížilo mzdy, 800 pracuje měsíc zdarma

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

simeon ( 25. srpna 2009 08:38 )

... za několik měsíců tam mělo být v nadpisu... zvláštně to krátí...

simeon ( 25. srpna 2009 08:37 )

(nebo je tam pořád ještě zaháčkovaný??? :-o )

Zobrazit celou diskusi
Další videa