Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

ČSA: Jsou za 1. pololetí ve ztrátě téměř dvě miliardy Kč

Ilustr. foto
Ilustr. foto  (Autor: Ivana Žáková)
Autor: ČTK, jos - 
23. srpna 2009
20:37

České aerolinie jsou za 1. pololetí ve ztrátě 1,83 miliardy korun. Uvedl to server iDnes.cz s odkazem na materiál, který firma zveřejní na středeční tiskové konferenci.

Ztráta je podle serveru oproti plánu vedení firmy o více než půl miliardy vyšší. Firma čeká za celý rok ztrátu zhruba dvě miliardy korun. Tržby klesly meziročně o 1,5 miliardy na 9,5 miliardy korun.

Firma nechce výsledky komentovat. "Ta čísla jsou katastrofická," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Aerolinky se do větší ztráty dostaly především kvůli desetinovému úbytku cestujících i celkovému poklesu cen letenek vyvolaným vysokou konkurencí.

Hospodaření ČSA má vylepšit hlavně plánovaný prodej dalších letadel i lepší provozní výsledky v druhé polovině roku. Podle výsledků hospodaření navíc firmu drží nad vodou půjčka od státního podniku v likvidaci Osinek, který aerolinkám slíbil úvěr až 2,5 miliardy korun. Miliardu už firma vyčerpala.

V tíživé situaci jsou i další dopravci po celém světě. V Praze je na hranici krachu například druhý největší hráč na Ruzyni, slovenská SkyEurope, obří ztráty hlásí British Airways nebo Air France - KLM. Francouzsko-nizozemská společnost minulý týden odstoupila z privatizace ČSA, ve hře je už jen sdružení Travel Service/Unimex Group. Nabídku má podat do konce září.

bobina ( 24. srpna 2009 07:50 )

Že by někdo okoukal od Tvrdíka jeho "politiku" vedení ???Tvrdíkovi je ztrátové vedení předhazováno kdykoliv se objeví na scéně a jak je vidět,i další následníci jsou "stejně úspěšní",jen s tím podstatným rozdílem,že nejsou z ČSSD !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud