Ve sklárně Karolinka částečně obnovili výrobu

Růžena Škorňáková (52) potahuje sklo voskem, do kterého se pak vybrousí vzor. Ten se poté leptá kyselinou fluorovodíkovou.
18. 8. 2009
04:19

Po více než osmi měsících včera ožila sklárna v Karolince na Vsetínsku. Z původních 300 zaměstnanců jich postupně tento týden nastoupí 90. O práci sklářů projevili zájem na ruském trhu. Sklárna, která patří Crystalexu, je v konkurzu. Dnes se uskuteční jednání se zájemci o koupi.

„Zakázka znamená práci na půl roku. Odběratelé požadují leptané a bohatě zlacené sklo. Lidé budou dostávat smlouvy vždy jen na měsíc,“ sdělil ředitel sklárny Jiří Morávek (40).

„Zhodnotí se tak neprodejné zásoby polotovarů,“ dodal. Radost netají starosta Tomáš Hořelica. „Aspoň několik desítek lidí najde uplatnění a sníží se nezaměstnanost. Ta představuje 20 %,“ řekl. „Jsem šťastná, že jsem práci dostala. Dělám tu 30 let. Dluží mi tři výplaty a odstupné. To je přes 100 tisíc,“ svěřila se Růžena Škorňáková (52).

Světlana Malíková (49) maluje ve sklárně od vyučení. „Baví mě to. Barvy, které někomu smrdí, mně voní,“ řekla.Světlana Malíková (49) maluje ve sklárně od vyučení. „Baví mě to. Barvy, které někomu smrdí, mně voní,“ řekla. | 

Již od vyučení v malírně zdobí sklo Světlana Malíková (49). Dříve dělali ve sklárně rodiče i prarodiče. „Dluží mi 30 tisíc. Byla to totální čára přes rozpočet. Nejhorší je ale pocit, že v okolí nelze sehnat práci,“ řekla. „Věříme, že nás někdo brzy koupí a budeme pokračovat,“ dodala.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa