Fibingerová: Vrh Janečkem do křesla šéfa ČT

Autor: kb - 
16. července 2009
05:00

Volba šéfa České televize připomínala spíše vesnickou zábavu. Nechyběly ani slovní potyčky, ani kynuté koláčky. Hlavní roli sehrála bývalá olympionička a nyní radní Helena Fibingerová (60), která celou dobu hýřila vtipy a výraznou mimikou. Možná i proto, že před dvěma dny slavila 60. narozeniny...

Ještě z oslavy přivezla bývalá koulařka, ověšená ne příliš vkusnými zlatými šperky, sladké pečivo. To bylo určené především pro kandidáty na ředitele, jak sama řekla "za jejich odvahu".

Fibingerová se ale od samého počátku volby snažila, aby místo generálního ředitele získal opětovně její favorit Jiří Janeček (56). Přestože volba byla tajná, prozradila, koho bude volit a opakovala, že se nepoddá "žádnému politickému nátlaku".

Janeček také vyhrál, sice až ve třetím kole, ale po vítězném tažení. Hned v prvním kole drtivě porazil političku Janu Bobošíkovou i ex-šéfa dabingových studií Radomíra Pekárka a ve druhém a třetím kole bojoval jen s novinářkou Janou Kasalovou. "Souboj" nakonec skončil 10:3.

Fibingerová si tedy mohla oddechnout. Volba pro ni nebyla snadná. Obávala se nejen radního Milana Uhdeho, kterému ani nedovolila, aby si odložil sako, a koulela očima na otázky, které položil. Legrace nebyla ani s aktivistou Janem Šináglem. Na jeho četné protesty proti údajně zmanipulované volbě se nerozpakovala nazvat ho bláznem. S úsměvem tak z volby odcházeli jen dva – Fibingerová a Janeček.


Největší hlášky z volby

Člen rady Milan Uhde požádal, aby si mohl sundat sako. „Já mám také sako, proč by radní v tak slavnostní chvíli neměli mít sako,“ odmítla jeho žádost Helena Fibingerová.

Bez přemýšlení měl na přání Milana Uhdeho kandidát na ředitele Hynek Chudárek jmenovat své oblíbené umělce. „Mám rád Milana Uhdeho,“ vypadlo z Chudárka.

Helena Fibingerová chodila neustále ven telefonovat, chrastila mohutným zlatým náramkem a nabízela koláčky ke svým šedesátinám. „Dejte mi tedy pokoj, vy jste přišel jen rozvrátit televizi,“ osopila se na aktivistu Jana Šinágla, když koláčky nechtěl.

Radní Dana Makrlíková nepotěšila feministky: „Nejsem si jistá, zda takovou instituci, jako je ČT, může uřídit žena.“

„Já budu volit Janečka,“ prohlásila Helena Fibingerová, přestože volba byla tajná. Pak několikrát opakovala, že je za tuto upřímnost připravena zaplatit postem radní.

„Mám také špatné vlastnosti, dokonce mnoho špatných vlastností…“ zkoušela sžíravou sebekritikou přesvědčit Jana Bobošíková radní, aby jí dali hlas. Nedostala však žádný.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

makmark ( 18. července 2009 22:02 )

a bohužel přesné vylíčení té frašky.

jpavlik ( 16. července 2009 09:04 )

jako významný orgán, který ovlivňuje úroveň a obsah informací, které my občané tohoto státu slyšíme a vidíme. Přesto v ní sedí, podle uvedených informací, průměrní lidé a lobují za své osobní zájmy. Proč tedy tolik povyku kolem institutu Rada ČT? Je její existence oprávněná? Na základě čeho se volí členové? Mám členy Rady ČT brát jako V.I.P. a řídit se jejich zájmy?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud