Pozor: Povodně už hrozí i na Moravě!

Velká voda v Rychnově u Nových Hradů.  (Autor: Vlaďka Hradská)
Autor: ČTK, rvs - 
24. června 2009
19:12

Po jihu Čech dnes začaly stoupající hladiny řek po deštích ohrožovat také Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Nejvyšší povodňový stupeň - ohrožení platil dnes vpodvečer na jihu Čech na Malši v Pořešíně a na Olomoucku na Bělé v Mikulovicích.

S povodněmi dnes bojovali také na severu Rakouska a v Polsku poblíž hranic s Českem a Slovenskem.

Největší srážkové úhrny očekávají meteorologové dnes v noci a ve čtvrtek v oblasti Novohradských hor, Šumavy a Jeseníků, kde by mělo do čtvrtečního rána ještě spadnout 20 až 50 litrů vody na metr čtvrteční. Na ostatním území spadne převážně pět až 15 litrů srážek. Lidé tam začali sčítat škody, které jim prudký déšť a voda způsobily. Zatím ale nahlásili jen desítky škod za celkem několik milionů korun.

Na Olomoucku byla dnes komplikovaná situace nejen na Bělé v Mikulovicích, ale i na řece Vidnávce ve Vidnavě, kde platil druhý stupeň - pohotovost. Olomoucký hejtman Martin Tesařík dnes kvůli vzestupu vodních toků nechal prověřit spojení na všechny členy krajské povodňové komise a jejich dosah pro případ odstraňování následků mimořádné události.

Na jihu Čech dnes začaly hladiny pozvolna klesat. Podle meteorologů by na tom nic neměly změnit ani očekávané čtvrteční deště. "Dnes i ve čtvrtek čekáme srážky, ale budou spíše přeháňkového charakteru a pokles pouze zpomalí nebo hladiny toků jen krátkodobě mírně zvýší," řekla ČTK českobudějovická hydroložka Kateřina Štěrbová. Povodňový štáb kvůli možnému poškození majetku povolal vojáky z bechyňské ženijní brigády, situaci ale budou zřejmě jen monitorovat. Hasiči pouze v jednotlivých případech čerpají na různých místech kraje.

Voda na jihu Čech zaplavila a uzavřela cestu z Bavorova do Netolic na Prachaticku, z Ličova do Děkanských Skalin a křižovatku silnic u obce Desky na Českokrumlovsku. Rozvodněné toky odstavily i některé čističky odpadních vod. V Bavorově na Strakonicku s 1500 lidmi zaplavily silné deště místní vrty. Vodohospodáři tam proto musejí plnit vodojem z cisteren. Problémy s dodávkami vody jsou i na dalších místech Českokrumlovska a Prachaticka. Na pitnou vodu z cisterny je odkázáno několik desítek lidí z Přibyslavi na Kaplicku.

Potíže s počasím mají i v zahraničí. Pod vodou se po vydatných deštích ocitla mnohá místa na severu Rakouska, kde pomáhá lidem armáda. Bez proudu zůstaly po intenzivních nočních bouřkách stovky domů v Polsku. Popadané stromy tam navíc zablokovaly řadu silnic. Vážná situace je ve třech regionech, které sousedí s Českem a Slovenskem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud