Sobota 5. prosinec 2020
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno 4°C

Rodina Kateřiny Jacques: Stát jim dal 2 miliony za sochu

Socha od nevlastního otce Kateřiny Jacques zdobí nyní NKÚ  (Autor: internal)
Autor: kol, Eva Hofrichterová - 
12. května 2009
05:41

Ti, kteří mají v Česku dohlížet, aby se neplýtvalo, sami rozhazují. Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal (49) nechal zakoupit bronzovou sochu Strážce, která teď zdobí vestibul budovy. Dva miliony tak přihrál nevlastnímu otci poslankyně Kateřiny Jacques (SZ) Jiřímu Sozanskému.

Je náhoda, že státní zakázku dostal právě Sozanský? Podle mluvčí Radky Burketové jeho dílo s názvem »Strážce« dobře reprezentuje funkci NKÚ. „Proběhlo výběrové řízení, hodnoceny byly tři návrhy různých autorů, cenový strop byl dva miliony,“ řekla Blesku. Jenže...Přestože by díla dalších dvou sochařů vyšla laciněji, Dohnal zakázku přiklepnul nevlastnímu otci Jacques. Ten si za ní přitom neváhal říci právě nejvyšší možnou částku.

„NKÚ je expert na hýření státními penězi a Dohnal je jen špičkou ledovce,“ myslí si bývalá zaměstnankyně, kterou Blesk oslovil. Členové úřadu podle ní například mají nárok na základní vybavení kanceláří, ale realita tomu zdaleka neodpovídá. Bydlení gratis je pak samozřejmostí. Nedávno prasklo, že stát Dohnalovi platí měsíčně 70 000 korun za 200 metrový střešní byt na pražské Floře.

Co má hlídat NKÚ?

Nejvyšší kontrolní úřad má kontrolovat hospodaření úřadů, odhalovat mrhání státními penězi či hlídat zneužívání dotací. Praxe je ale taková, že pokud jeho úředníci čas od času skutečně na nějaký podvod přijdou, skončí většinou »zametením pod koberec«.

dynamik ( 13. května 2009 09:23 )

Je zajímavé že když nědi potřebuje operovat malé dítě tak peníze nejsou a lidi složte se. Když je potřeba někde něco opravit peníze zase nejsou lidi složte se. A tak je to se vším a to určitě ani nevíme jak to vlastně s těmi výdaji je jinde a kolik nás ta banda idiotů v parlanentu a na ministerstvech stojí. Nejvíc se mi líbí ti cestovatelé z parlamentu co létají např. do Peru nebo amazonie nebo někam jinam na přednášky o vesmíru nebo jiných vědách a prolítají tak miliony ročně. Pryč s nimi platy si taky zvýšili i když je krize tak co s takovými. Jacques to možná dostala za nějakou protislužbu aby si tatínek vydělal a polovinu pěkně shrábne ona. Víte co by za dva miliony bylo materiálu??? Ať mi nikdo neříká že některéí ty paskvily co ti výtvarníci dělají stojí milony. Nikomu se to nelíbí ale přece se to koupí.

vera51 ( 12. května 2009 10:34 )

A tak to delaj vsichni, proste mala domu.Takovou silenost za miliony urcite nutne porebovali,cela ta vlada potrebuje uz do hajslu

drobek ( 12. května 2009 08:52 )

Káča je svým způsobem chytrá,plnit své a rodinné prasátko ji jde bezva

gogo ( 12. května 2009 06:21 )

Už aby byla ueroposlankyní, aby si také nějaké ty milionky vydělala. Děvče je to chytré, skromné, pracovité, zamilované a sympatické... Prostě hrůza a děs ... Co všechno může vzejít ze svobodných voleb je neuvěřitelné ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud