Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Kanada: Prasata se nakazila od člověka!

Desinfekce prasat
Desinfekce prasat  (Autor: AFP)
Autor: ČTK - 
3. května 2009
14:18

Kanadské úřady tvrdí, že v provincii Alberta se nakazila prasata virem nové chřipky H1N1. Zvířata jsou nyní v karanténě. Napsala to agentura AP s tím, že jde o první nahlášený případ, kdy nový virus nakazil prasata.

Podle úřadů se prasata nakazila od farmáře, který nedávno navštívil Mexiko. Po svém návratu onemocněl novou chřipkou, nyní je již zdravý. Zvířata jsou prý "na dobré cestě se zotavit". První příznaky onemocnění chovu se objevily 24. dubna.

Vir napadl asi 200 prasat z celkových 2200, řekl Brian Evans z kanadské potravinářské inspekce. Zdůraznil, že žádné ze zvířat nákaze nepodlehlo. Podle něj šance, že by od nich mohli nakazit lidé, je velmi malá.

Zvířata se zřejmě nakazila stejným způsobem jako více než 650 lidí v 19 zemích světa. Vir se prý v tělech prasat chová stejně, jako jiné viry prasečí chřipky.

Chřipky napadá prasečí chovy pravidelně, podle vlády však konzumace vepřového masa nepředstavuje pro lidi žádné zdravotní riziko.

jonzer ( 3. května 2009 22:11 )

Jistě vám v posledních dnech neuniklo několik článků bulvárního časopisu BLESK, který se snaží zničit špičkového reportéra TV Nova Jiřího Dlabaju a několik jeho kolegů. Pan Dlabaja nedávno na svůj osobní blog umístil video, na kterém se ozývá chrochtání. U něj byl průvodní článek, který vysvětluje jak vše vzniklo. Blesk toto video našel, vše překroutil do nehorázných rozměrů a udělal z něj totální katastrofu. Několik slušných lidí z toho teď bude mít problémy. Pokud nesouhlasíte s tím, co a jak Blesk napsal a chcete proti němu vyjádřit protest, podívejte se na stránky http://chrochro.7x.cz a ukažte, že nejsme národ sucharů, ale národ se smyslem pro humor.

gogo ( 3. května 2009 20:40 )

siroky11 ( 3. května 2009 19:54 )

Prasata se nakazila od člověka! Kdoví, jestli tam nebyli na exkurzi naší ministrové a čl.vlády? Chudáčci prasátka.

Zobrazit celou diskusi