V Protivíně vzniká největší solární elektrárna v Česku

elektrárna
Autor: ČTK, rvs - 
20. dubna 2009
12:17

Energetická skupina Energy 21 spustila do zkušebního provozu fotovoltaickou elektrárnu v Protivíně na Písecku. Zařízení, které mění sluneční svit na elektřinu, se po úplném dokončení s instalovaným výkonem 3,5 megawattu stane největším solárním parkem v ČR.

K tomu má dojít na podzim. Primát zatím drží Dívčice na Českobudějovicku. Tamní objekt s výkonem 2,85 megawattu spustila Energy 21 v prosinci, informovali zástupci firmy.

Se stavbou protivínského parku se začalo loni v listopadu. Než bude dokončen, technici namontují téměř 80.000 solárních panelů a položí přes 500 kilometrů kabelů. Ročně má elektrárna vyrobit 3850 megawatthodin proudu, a ušetři tak přes 4000 tun emisí. Protivínský park zatím pracuje na výkonu zhruba dvou megawatt. Ten chce Energy 21 zvýšit během roku až na plánovaných 3,5 megawattu. Záměry Energy 21 tím ale na téměř sedmadvacetihektarovém pozemku nekončí.

"Další rozšíření závisí na kapacitě přenosové sítě. Pozemek umožňuje zvýšení až na 5,8 megawattu," řekla ČTK nedávno mluvčí firmy Zuzana Musilová. Výši investice se společnost rozhodla nezveřejňovat.

Fotovoltaika je podle starosty pětitisícového Protivína Jaromíra Hlaváče vnímána v Česku pozitivně. Projekty jsou ekologické a nijak neruší okolí ani obyvatele. "Fotovoltaický park společnosti Energy 21 se nachází za městem mimo oblast plánovaného rozvoje města. Jeho výstavba místní nijak neomezuje," dodal Hlaváč.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kuca ( 21. dubna 2009 18:17 )

pane asi nevíte že kdyby za provoz nepřinesly panely užitek tak by do nich nikdo ais neinvestoval že ? našle sme třeba zde zajímavý článek ( http://www.hitechsolar.cz/fotovoltaicke-systemy.php?kategorie=1060&sekce=1005&PHPSESSID=d793 5e6ace35974bd56ea18ba9e8f579 ) kde i když je z roku 1999 tj 10 let starý uvádí že za celou dobu užívání panelu se solární panel vrátí cca 7x9x .. a když si vezmeme že panely se vyrábí dalších 10 let tak se může počítat stím že jejich návratnost je ještě vyšší no nic rejpnout sme si musel když nevíte o čem píšete

frower ( 20. dubna 2009 13:48 )

To je sice hezké, ale a to nejpodstatnější je, že za celou dobu jejího provozu nevyrobí tolik energie kolik bylo vloženo do jejího zhotovení a instalace. Tak k čemu takový výrobek má sloužit? Jenom pro uspokojení zelených politiků a akcionářů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud