Pro Kaplického knihovnu demonstrovalo tisíc lidí

Demonstrace na podporu Kaplického knihovny
Autor: ČTK - 
5. února 2009
22:21

AKTUALIZOVÁNO: Pražané, politici, známé osobnosti a studenti ve čtvrtek přišli v metropoli podpořit výstavbu nové Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického.

Manifestace pod názvem Postavme se ke knihovně čelem se konala na Staroměstském náměstí a svolala ji občanská iniciativa Demokracie staví. Podle policie přišla tisícovka lidí, organizátoři odhadli počet přítomných na dva tisíce.

Video VIDEO: Hudebník a ministr pro lidská práva Michael Kocáb spolu s dalšími známými osobnostmi podpořil manifestaci na podporu stavby Kaplického knihovny - Jiří Hadač

Stavbu "chobotnice" na Letné přišli podpořit ministři zastupující zelené - zahraničí Karel Schwarzenberg, školství Ondřej Liška a pro menšiny Michael Kocáb. Dorazil též místopředseda KDU-ČSL David Macek.

Video VIDEO: Manifestace na podporu stavby nové budovy Národní knihovy podle návrhu zesnulého Jana Kaplického - Jiří Hadač

"Plán na knihovnu, jak ho architekt Kaplický navrhl, považuji za nesmírně důležité dílo, které bychom měli uskutečnit. A nenechat se zastrašit," řekl Schwarzenberg. Praha podle něho "není konzerva" a moderní stavbu, jakou je blob, si zaslouží. Knihovna by neměla stát "zastrčená někde v ďolíku", řekl. Významné místo, jako je Letná, si podle Schwarzenberga zaslouží právě stavba Kaplického, nikoli spekulanti.

Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován nebyl. Podle iniciativy stavbě nebrání právní nebo formální překážky, nýbrž politická vůle. Proti knihovně se postavil prezident Václav Klaus a pražští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS). Příchozí Klause i Béma kritizovali, o čemž svědčily i transparenty jako "Bém a Klaus z Česka raus" a "Chobotnice na Hrad a Klaus na bagr".

Kaplického návrh budí vášně a debaty. Česká televize uvedla, že ministerstvo kultury má novou expertizu, podle které je kapacita stávajících prostor Národní knihovny dostačující, takže možná nebude nutné stavět novou budovu.

Pořadatelé původně chtěli postavit na náměstí velké pódium pro hudební produkci, což magistrát nepovolil údajně kvůli bezpečnosti. Hudba na náměstí přesto zazněla. Herečka Aňa Geislerová na protest improvizovaně zapěla část písně americké skupiny Red Hot Chilli Peppers a prohlásila, že současné zástupce na pražské radnici už volit nehodlá.

Na happening, který uzavřel krátký pěvecký pozdrav skupiny Tata Bojs, zašel podnikatel a textař Michal Horáček. "Není možné, aby diletanti vydávali soudy o architektuře," řekl. Macek v nadsázce jako Moravan řekl, že si mají dát Pražané pozor, aby jim Morava blob neodvezla. Mezi demonstranty byli též režiséři Jan Svěrák a Olga Sommerová. Příchozí si mohli koupit trička a placky na podporu knihovny nebo podepsat petici. Organizátoři všechny vyzvali, aby přesně za týden přišli dát knihy na místo, kde by měl blob stát, tedy na Letnou.

Cílem dnešní akce bylo vzbudit zájem veřejnosti a oživit debatu o postavení nové Národní knihovny. Na podporu projektu vzniká veřejná sbírka, kterou organizuje Nadační fond pro knihovnu. Kaplický, který je široké veřejnosti v Česku znám právě především díky návrhu nové budovy Národní knihovny, zemřel náhle 14. ledna.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

evolucius ( 6. února 2009 18:49 )

Psal jsem o závisti a zášti právě proto že za života Jena Kaplického ho nikdo neviděl,nikdo nedocenil,a teď se mohou všichni strhnout,ale to už patří zřejmě k povaze malých čižků...tolik ke Kaplickému.Teď k jeho dílu.Že nám to oko nad Prahou bude rušit ta panoramata?Lepší než Stalin,a trochu zmodernizování a ozvláštnění neškodí.A ještě to Bělorusko!Soudím že věci jako nadsázka a nadnesený příměr,ti nic neřikají,že?Takže se nedivim tvé nevoli k této extravagantní stavbě.Asi by ti vyhovoval paneláček který by netýral tvou chabou fantazii...a stejně mu to zašlapali politici do země,tak proto to Bělorusko...ty ervíne...lol

signora ( 6. února 2009 11:40 )

Ten Váš příspěvek asi neměl patřit mě - příště raději koukejte, na jaký příspěvek reagujete. Sorry

ondatra ( 6. února 2009 10:38 )

Třeba proti radaru nebo tunelování!

ondatra ( 6. února 2009 10:32 )

No proto!

ervin ( 6. února 2009 09:51 )

Proč myslíš, že všichni ti, kterým se to "veledílo" nelíbí, musí zákonitě žárlit a závidět Kaplickému? Nestraší ti ve věži? A co jsi myslel tím Běloruskem? To jako totalita? Máš úplně stejně ješitný a arogantní slovník jako Kaplický... Pro většinu lidí je hlavně nepřijatelné postavení chobotnice v panoramatu Prahy ( a hlavně mi zde neargumentuj Eifellovkou, to bys srovnávala nesrovnatelné )...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud