Spor o Miss: Maláčová porazila Zapletala!

Dvanác krásných finalistek České Miss
Autor: ČTK - 
27. ledna 2009
10:05

Nejvyšší soud definitivně potvrdil starší rozsudky, podle nichž může Michaela Maláčová používat pro svou soutěž krásy označení Česká Miss.

Bývalý pořadatel staršího projektu Miss České republiky Miloslav Zapletal to považoval za nekalou soutěž a parazitování na úspěchu svého projektu.

Soudy všech stupňů ale uvedly, že slovo miss je obecné označení, na které nikdo nemá výhradní právo. NS rozhodl před několika dny a usnesení dnes zveřejnil na internetu.

"Samotné obecné označení 'miss' není zvláštním označením podniku či úpravy výrobků, výkonů anebo obchodních materiálů podniku, nýbrž je obecně chápaným označením pro vítězku soutěží krásy, případně označením soutěže krásy jako takové," uvedl senát NS s předsedou Františkem Faldynou.

Starší česká soutěž dívčí krásy má v současnosti potíže. Zapletal ji pořádal od konce 80. let a loni ji prodal podnikateli Janu Moťovskému, který o několik měsíců později zmizel. Loni v říjnu projekt odkoupila developerská společnost Central Group. Maláčová pořádá Českou Miss od roku 2005 a pro letošek získala exkluzivní prostor ve vysílání televize Nova.

Dovolání Zapletal podal ještě jako šéf soutěže. Namítal, že názvy obou klání jsou zaměnitelné. Maláčová prý svou aktivitou vyvolala nebezpečí, že starší projekt ztratí reklamní a marketingovou hodnotu.

Pražský městský soud zamítl Zapletalovu žalobu už v roce 2006. "Nebyla prokázána nekalá soutěž, soud míní, že průměrný spotřebitel si obě soutěže neplete," konstatovala tehdy soudkyně. Uvedla, že soutěž Česká Miss je odlišná od Miss ČR. "A ty rysy, které mají shodné, mají všechny soutěže krásy na světě," dodala soudkyně. Později verdikt potvrdil i vrchní soud.

"Pan Zapletal soutěže krásy nevymyslel, nemá na ně monopol, včetně toho označení. K tomu přihlédl i soud, a to je podle zdravého selského rozumu pro všechny pochopitelné," uvedla před časem Maláčová, která se v roce 1991 stala vítězkou "Zapletalovy" soutěže.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

petrs ( 27. ledna 2009 10:07 )

ja si teda nemuzu pomoc, parkrat jsem prolitnul kolem televize kdyz zrovna nejaka miss bezela a nevim, ktera z nich to byla, driv asi ta starsi, ted vubec nevim. ukazuje to, ze hledat nejkrasnejsi divku je nesmysl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud