Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Poslanci, nevíte jak rozdělit miliony? Dejte je Romanovi!

Šéf ČEZ zná ve svém podniku asi sto lidí jménem  (Autor: Jiří Rubeš)
Autor: Zpravodajové Blesku - 
4. prosince 2008
05:00

Kolik by musel zkasírovat šéf ČEZu Martin Roman (39), aby měl konečně dost a přestal zdražovat normálním lidem elektřinu?

Blesk má v tomto směru návrh: Co mu dát takhle rovnou 1,8 miliardy korun ze státního rozpočtu?

O tuhle částku se teď stejně jako každý rok dohadují poslanci v rámci tzv. porcování medvěda. Pár milionů známým ve svazu včelařů, pár milionů na tenis do vesnice, která nemá ani kanalizaci...

Dámy a páni poslanci, dejte ty prachy Romanovi. Lidi přestanou brblat a peníze stejně skončí v rukou kamaráda. S předsedou ODS Mirkem Topolánkem chodí třeba na golf a předseda ČSSD si ho zve na narozeniny... Roman ale musí slíbit, že oznámené zdražování bylo na dlouho poslední, jinak všichni najednou otočíme vypínačem! A bude po ČEZ!

Polostátní ČEZ od ledna zdražuje elektřinu o 9,9 %. A to chtěl Roman původně zdražit o 24%, ale po nátlaku vlády slevil. Neustále zdražování proudu se "šejdířům energetikům" a jejich tučným kontům hodí do krámu.

K platu 20 milionů Kč ročně totiž Roman dostává i opce na akcie. Ty však mají kvůli finanční krizi nižší cenu ( z původních 1423 korun klesla na 740 korun za akcii ČEZu). A tak se Romanův majetek smrskl ze 700 milionů korun zhruba na polovinu. Pokud ale cena akcií kvůli vyšší ceně elektřiny opět vystřelí vzhůru, Romanům majetek pěkně nabude.

Aby toho nebylo málo, zahrál si pan Roman na dobráka. V pondělí přišel s novým trikem a nabídl zmraženou cenu za elektřinu.

Novinka o pevné ceně má přenést riziko na odběratele. Ti se budou muset do února příštího roku rozhodnout, jestli celý rok 2010 chtějí brát proud za právě aktuální cenu.

To je vše, co je ochoten pro kapsy lidí, které odírá polostátní firma, udělat. Jenže ani analytici si netroufají cenu předpovědět.. "Vývoj cen elektřiny se dnes nedá jednoznačně odhadnout," říká Marek Hatlapatka z Cyrrus. Jasněji prý bude až v následujících měsících, jak se bude vyvíjet finanční krize. Před únorem, dokdy bude možné si cenu zafixovat, to podle Hatlapatky určitě nebude.

ČEZ však vyhraje v každém případě. Když proud zlevní, ti, kteří se nachytali, budou vyšší cenu platit celý rok. A když elektřina jako obvykle bez ohledu na cenu ropy zdraží, ČEZ si může 'umýt ruce': Měli jste se rozhodnout pro pevnou cenu!

Další videa
Články odjinud