Maďarská apokalypsa očima českého fotografa

Autor: jos, Jakub Nahodil - 
12. října 2010
08:25

FOTOGALERIE: Zemětřesení na Haiti, tsunami v Indonésii nebo únik žíraviny v Maďarsku - tyto události jsou nejen velkým utrpením pro člověka, ale také velkou příležitostí pro fotografa. Blesk.cz vám nyní přináší exkluzivní snímky Jakuba Nahodila, který fotil především v nejvíce postižené obci Kolontáru.

Jakub Nahodil vypráví o katastrofě

Překvapilo mě, že takto rozsáhlá katastrofa se může stát ve státě Evropské unie. Když jsem se dozvěděl, že je to necelých 350 kilometrů od mého bydliště, sbalil jsem si nejnutnější vybavení, pevnou obuv, hygienické prostředky a v půl jedné v noci vyrazil.

Při příjezdu do města Ajka mě ovšem zarazilo, že o katastrofě, odehrávající se o několik kilometrů dále, zde nebyly sebemenší náznaky - žádná vojenská technika, žádní dobrovolníci, kteří by se houfovali na následující náročný den, žádné transparenty, oznamující zvýšené nebezpečí. Prostě běžný všední den.

Po krátké přestávce jsem vyrazil do nejbližšího a zároveň nejpostiženějšího místa - obce Kolontár. Při cestě jsem jel podél protržené nádrže a měl jsem štěstí - o několik později byla tato silnice uzavřena z důvodu dalšího možného protržení hráze.

Fotografie jsou ze 7. října, kdy zasaženou oblast navštívil ráno maďarský premiér Viktor Orbán. V obci Kolontár jsem se zdržel asi 6 hodin. V této době se začínalo s demolicemi a úklidem poničených objektů. Snažil jsem se fotit co nejdiskrétněji, jelikož jsem nechtěl působit jako někdo, kdo se snaží profitovat z cizího neštěstí. I tak se ale neubráníte určitým vyčítavým pohledům.

Novináři pomáhali obětem

Nakoupil jsem také cigarety a čokoládu a občas nabídl místním dobrovolníkům. Takové malé gesto úcty. Bylo moc pěkné vidět, jak někteří novináři odložili své vybavení a pomáhali roznášet alespoň nápoje a ochranné prostředky.

Po shlédnutí této katastrofy vím, že se na naše povodně budu dívat trochu s nadhledem. Voda opadne, země i budovy vyschnou, příroda se vzpamatuje. Toto toxické bahno zde ale zanechá stopy napořád. Lidé nepřišli pouze o domy, přišli i o místo kde bydleli - o krajinu. Veškerá zasažená vegetace se zde musí zlikvidovat a několik desítek centimetrů půdy odstranit. Vidět zdevastované zahrádky s feferony, pokryté silnou vrstvou toxického kalu, byl jeden z nejemotivnějších pohledů mého pobytu.

:gallery:true:true:true:gallery:true:true:trueLíbil se vám tento článek? Hlasujte pro Blesk.cz v anketě Křišťálová lupa o nejlepší český web. Děkujeme.

Video se připravuje ...
Další videa