Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Marihuana, bláto, lesby i držení se za ruku. Zavražděný expremiér (†67) měl nezvyklou první dámu

Autor: CNN, mav - 
13. července 2022
05:09

Japonsko má sice císaře a císařovnu, ale jako ve většině monarchií jsou docela v pozadí. Za první dámu se tak vnímá manželka premiéra. Akie Abeová (60), jejíž manžel Šinzó Abe (†67) v pátek podlehl atentátu, roli první dámy zastávala po druhé světové válce ze všech nejdéle. Ale také jí vtiskla novou podobu, uvádí CNN.

Akie, za svobodna Macuzakiová, je dcerou magnáta cukrovinek, vyrostla v zámožné rodině. Chodila na soukromou katolickou školu a pak na ženskou vyšší odbornou, naučila se mj. plynně anglicky. Politického poradce Šinzóa, o sedm let staršího, si vzala roku 1987 po dvouleté známosti. A vzhledem k jeho nadějným kariérním vyhlídkám se vzdala svého zaměstnání u největší reklamní agentury v zemi, jak bylo obvyklé. Víc než tři dekády po boku jednoho z nejvýraznějších japonských politiků poslední doby však ukázaly, že ani zdaleka nebyla konvenční politickou manželkou.

„Když jsem byla mladá, nebyla jsem ten typ, který si myslí, že ženy musejí dřít a prosazovat se. Pro mě bylo přirozené se vdát a odejít z práce,“ svěřila se roku 2013 deníku Wall Street Journal. „Ale když se nyní rozhlédnu, vidím, že ženách v rozhodovacích pozicích je nedostatek, ať v politice, nebo v korporátním managementu. Myslím, že firmy by měly ženy lépe využívat.“

Takové názory nebyly u politických manželek zrovna běžné. Partaj jejího manžela se sice jmenuje Liberálně demokratická strana, je ovšem dost tradiční a konzervativní. Na rozdíl od svých předchůdkyň se však Akie odmítla držet v manželově stínu a našla si své místo na slunci, svou roli - snad i po vzoru prvních dam v USA.

Šinzó Abe v prosinci 2020 rezignoval, po čtvrtém funkčním období. A to rovněž z nevídaných důvodů – přiznal, že už mu zdraví nedovolí pokračovat. Jeho žena tak rovněž zmizela z očí, ale teď se na ní zase upírají zraky. Bohužel ne z příjemných důvodů.

V pátek přispěchala vlakem do nemocnice za postřeleným manželem, jemuž už lékaři nedokázali pomoci. V sobotu s tělem odjela do Tokia. V pondělí bylo na pořadu dne bdění v chrámu, v úterý pak pohřeb. Ještě na později naplánovali veřejné rozloučení.

Proti manželovi

„Akie Abeová byla coby první dáma rozhodně odlišná od mnoha svých předchůdkyň,“ konstatoval pro CNN Tobias Harris, specialista na Asii v Centru amerického pokroku a autor knihy o premiéru Abem. Zejména pro její progresivní, moderní názory – a vůli je vyslovovat veřejně. Nezdráhala se manželovi otevřeně oponovat, ať šlo o jadernou energetiku, nebo obchodní smlouvu s USA. Roku 2016 jela do Okinawy, kde je od konce druhé světové války několik obrovských základen amerických ozbrojených sil. Jejich rozšíření premiér Abe podporoval,  jeho žena se naopak setkala s odpůrci rozšiřování.

Jindy se nechala vyfotit v poli marihuany, aby vyjádřila podporu jejímu povolení pro lékařské účely. A roku 2014 se zúčastnila pochodu hrdosti homosexuálů a queer menšin (LGBTQ) – Tokio Pride.

„Chci sbírat a tlumočit názory, které se k manželovi a jeho okolí nedostanou,“ vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg roku 2016. „Vlastně je to taková opoziční strana.“ I další novináři ji pak označovali za opozici, co má premiér doma.

Nevyhýbaly se jí ani kontroverze. Roku 2017 padlo její jméno u soudu v kauze výhodného prodeje státní půdy soukromé škole, která ji dostala za sedminu obvyklé částky. Představitel školy vypověděl, že mu ke slevě pomohla známost s politiky včetně právě první dámy, informovala tehdy CNN. Ta měla sloužit jako čestná ředitelka chystané školy.

Třebaže se ne vždy shodli v politických otázkách, v soukromí to manželům Abeovým klapalo. Často se třeba při vystupování z letadla - před objektivy kamer a fotoaparátů - drželi za ruce, což v konzervativně laděné zemi nebylo u politiků rozhodně zvykem.

Novátorkou byla Akie i svým aktivním působením na sociálních sítích; na Instagramu a Facebooku ráda sdílela fotografie svého manžela, kterak si užívají chvilku klidu nebo třeba výročí svatby. Nikdy neměli děti, prý se nedařilo, ač to zkoušeli i s lékařskou asistencí.

Snad i proto se nespokojila s pozicí ženušky v domácnosti a zatoužila zase po práci. V 90. letech pracovala v rádiu. První dámou se prvně stala v září 2006, to však Abeho vláda vydržela jen rok. To se pustila do plánu otevřít si restauraci.

„Toužila po tom už nějakou dobu, a když skončil jako premiér, konečně měla příležitost,“ uvedl Harris. I když se Abe rozhodl do čela strany a vlády vrátit, vymínila si manželův souhlas se svým podnikáním. „Cítila jsem, že musím začít svůj vlastní život,“ svěřila se Wall Street Journalu. Zároveň tehdy vystudovala vysokou školu.

První dáma v blátě

Nakonec podnik otevřela jen pár měsíců před tím, než se zase stala první dámou. Tentokrát na osm let. Restaurace ani pěstování vlastní rýže se už nevzdala, naopak na své políčko vzala americkou velvyslankyni Caroline Kennedyovou (dceru prezidenta JFK), fotografům se nadšeně předvedla v blátě v pracovních kalhotách a bosá.

„Celou manželovu politickou kariéru se snažila být svébytnou osobou, ne jen politickou manželkou, která dělá, co se od politických žen čeká,“ uzavírá Harris. „Nemyslím, že by kdy takovou roli hrála ráda.“

Video  Poprava expremiéra Šinzó Abeho: Poslední okamžiky na živu, střelba, zadržení atentátníka  - Profimedia.cz/AFP
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud