Cunami sebevražedného hubnutí: Za lockdownů se rozmáhá mentální anorexie
Izolaci kvůli covidu-19 se dává za vinu přibývání případů mentální anorexie a bulimie v Anglii. Psychiatři varují před „cunami“ poruch příjmů potravy jak u dětí, tak dospělých, píše deník Guardian.
Jak případů mezi dětmi a mladistvými přibývá, čekací doba na návštěvu psychiatra se oproti loňsku prodloužila o 128 %, ukazují anglická data. U poruch příjmů potravy je důležitá rychlá terapie, kvůli nárůstu počtu urgentních případů (o 86 %) se však skoro každé páté dítě k odborníkovi nedostane dřív než za týden od doporučení praktického lékaře.
Třeba u oxfordských psychiatrů obvykle bývá urgentní (vysoké riziko pro jeho zdraví) jeden z pěti nových pacientů; za pandemie se tento poměr otočil. „Očekáváme další cunami pacientů, nekončí to,“ soudí Agnes Aytonová, předsedkyně sekce poruch příjmu potravy v Královské společnosti psychiatrů.
K bojům s bulimií se přiznala i bývalá Spice Girl Geri Hornerová:
Pro dospělé srovnatelná data nejsou zpracována, ale rozhodně jich také přibývá. Už za rok 2019 se odhadovalo, že s příjmem potravy může mít potíže až každá pátá Angličanka. Podle Aytonové se k chronickému podfinancování zdravotnických kapacit nyní přidává snížená kapacita kvůli pandemii a proticovidovým opatřením. Mnohé ordinace se zavřely.
A jestliže se i za normálního stavu četní lidé zdráhají kvůli anorexii či přejídání jít za psychiatrem, pandemie to ještě zhoršuje: ať už se bojí vycházet kvůli možné infekci, nebo jim jejich problém připadá ve srovnání s umírajícími na covid malicherný.
Izolace na home office nebo rovnou v karanténě může zhoršovat i další psychické potíže. „Deprese, alkoholismus, úzkost…“ vyjmenovává pro Guardian psychiatrička Aytonová. „Ostatně soudím, že úzkost a poruchy příjmu potravy spolu úzce souvisejí.“
A do jisté míry tady ubližuje i vládní kampaň za hubnutí. Covid-19 mívá horší průběh u lidí s nadváhou, což po vlastní zkušenosti sebekriticky konstatoval i 111kilový premiér Boris Johnson. Veřejné zdravotnictví proto vybízí ke shazování přebytečných kil – jenže někteří vnímají jako přebytečné každé kilo, byť váží méně, než by jejich postavě mělo odpovídat.
Dieta v izolaci
„V celém národě jsme viděli hromadné diety a cvičení. V podobném prostředí poruchy příjmu potravy prosperují,“ řekla Guardianu Lorna Richardsová ze soukromé sítě psychiatrických nemocnic Priory Group. Lidé se tak soustředí na stravování a hlídání váhy, při narušených rutinách a stresu se to stává mechanismem, jak se s nezvyklou a těžkou situací vyrovnávat.
„Nadměrné cvičení, diety či půsty jim dávají iluzi, že mají situaci pod kontrolou,“ dodává Richardsová. Řetězec Priory Group za pandemie řeší o 61 % víc případů mentální anorexie, ale také 26% přírůstek záchvatovitého přejídání. Někteří se stali pacienty od prvních lockdownů, zhoršil se i stav mnohých stávajících.
Chybějící kapacity v Anglii pomáhá vykrývat Skotsko. Jenže pobyt na psychiatrii bývá náročný už tak – a muset ho absolvovat ještě stovky kilometrů od domova? Podpora rodiny a přátel bývá klíčová, ukazují výzkumy.
„Lidé kvůli poruchám přijmu potravy umírají, třebaže tomu lze předcházet. Jenže se obávám, že s covidem-19 a brexitem bude naše financování až na konci fronty,“ uzavírá Aytonová pro Guardian.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.