Soud vydal zatykač: Sesazený jihokorejský prezident míří znovu do vazby

Aktualizováno -
9. července 2025
21:50
Autor: ČTK - 
9. července 2025
21:00

Jihokorejský soud dnes vydal zatykač na sesazeného prezidenta Jun Sok-jola kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva, píše agentura Jonhap. Jun tak půjde do vazby podruhé; všechna obvinění proti němu vznesená on sám popírá.

Jun podle státního zastupitelství porušil práva členů vládního kabinetu, když 3. prosince svolal pouze vybrané zástupce vlády na schůzku, po níž vyhlásil stanné právo. Dále tehdejší prezident vytvořil falešný dokument, kterým chtěl následně své rozhodnutí ospravedlnit. Ten podepsali tehdejší premiér Han Duk-so a ministr obrany Kim Jong-hjo. Dokument ale později Jun zničil.

Prokuratura dále viní Juna z toho, že dával příkazy svému mluvčímu pro zahraniční média, aby vydával falešná prohlášení, která popírala, že by Jun chtěl porušit ústavu země vyhlášením stanného práva. Jun také přikázal prezidentské bezpečnostní službě, aby zablokovala jeho zadržení na začátku ledna a v neposlední řadě nařídil smazat záznamy rozhovorů ze zabezpečených telefonů, které používali tři vojenští velitelé.

Ve vazbě byl Jun od 15. ledna do začátku března. Soud tehdy vyhověl jeho žádosti o zrušení zatykače.

Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Opozice Juna zbavila pravomocí 14. prosince a ústavní soud jej z funkce odvolal 4. dubna.

Deník The Times dnes také informoval, že jihokorejská média zveřejnila úryvky z nahrávek mezi Junem a vojenskými veliteli, které dosvědčují, že Jun vyslal loni v říjnu drony s letáky na Severní Koreu (KLDR). Chtěl tak ve své zemi vyvolat bezpečnostní obavy, kterými by následně ospravedlnil vyhlášení stanného práva. Plánovaná odveta severokorejského vůdce Kim Čong-un ale nepřišla.

V Jižní Koreji konzervativní politici dlouhodobě využívají hrozbu KLDR k získávání podpory veřejnosti.

Video  Fiala: Dukovany? Babišovy pohádky a kvalitní nabídka Korejců!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi