Chaos v Jižní Koreji: Prezident vyhlásil stanné právo! Poslanci se jemu i armádě ubránili

Aktualizováno -
3. prosince 2024
21:35
Autor: ČTK, mav, Mii - 
3. prosince 2024
15:18

Turbulentními chvílemi prochází jihokorejská politika. Tamní prezident Jun Sok-jol v úterý večer vyhlásil stanné právo, krok odůvodnil aktivitami opozice, která podle něj ovládla parlament, sympatizuje se Severní Koreou a svými údajnými nepřátelskými aktivitami paralyzovala vládu. Armáda vstoupila do parlamentu, poslanci však odhlasovali okamžité zablokování stanného práva – což armáda vzala na vědomí a stáhla se. Jun Sok-jol po několika hodinách oznámil, že stanné právo odvolá. Učiní tak po zasedání vlády, které se má konat „co nejdříve“. 

Prezident v krátkém televizním projevu v úterý večer slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Armáda s ohledem na vyhlášení stanného práva oznámila zákaz činnosti parlamentu a politických stran.  

Demokratická strana v reakci na prezidentovo rozhodnutí svolala poslance do budovy parlamentu, aby o stanném právu hlasovali. Kolem půlnoci na středu tamního času tam však vstoupili vojáci. Na parlamentním sídle přistály nejméně tři vrtulníky, zavládl chaos, psala BBC. Před parlamentní budovou se sešikovaly desítky policejních hlídkových vozů a autobusů pořádkové policie. Záběry korejské stanice YTN ukazovaly desítky vojáků ve venkovních prostorách parlamentu, kde se shromáždili i civilisté protestující proti radikálnímu kroku - a novináři.

Před začátkem hlasování o rezoluci proti zavedení stanného práva docházelo k potyčkám mezi parlamentní ochrankou a jihokorejskými vojáky, ukazovaly záběry z místa. Do parlamentu se dostali i civilisté. 

„Na televizních záběrech bylo vidět, jak se vojáci v helmách, kteří měli zřejmě za úkol vynucovat stanné právo, pokoušejí vstoupit do budovy shromáždění a jak se parlamentní asistenti snaží vojáky zatlačit zpět pomocí hasicích přístrojů,“ psala agentura Reuters.

„Zákonodárci Demokratické strany, včetně mě a mnoha dalších, budou vlastním životem chránit demokracii a budoucnost naší země a veřejnou bezpečnost, životy a majetek,“ prohlásil vůdce opozice I Če-mjong při vystoupení v televizi a vyzval občany, aby se shromáždili před budovou parlamentu.

Prezidentovo rozhodnutí odsoudil i předseda jeho vlastního uskupení Strana lidové moci (PPP) Han Dong-hun, který vyhlášení stanného práva označil za chybné.  

Jihokorejské zákony stanovují, že vláda musí stanné právo odvolat, pokud o to požádá většina poslanců v parlamentu.To se také stalo: pro zrušení prezidentova kroku hlasovalo všech 190 přítomných zákonodárců z celkových 300, což armádní a policejní jednotky vzaly na vědomí a z parlamentu se stáhly. Stejný zákon zakazuje, aby byli na základě stanného práva zatýkáni poslanci, uvedla stanice BBC. 

Stanné právo v Jižní Koreji zůstane zachováno, dokud ho nezruší prezident, prohlásila armáda, třebaže se vojáci z parlamentu stáhli. O požadavku parlamentu prezidenta i ministerstvo obrany už informoval předseda parlamentu. Vůdce opozice I Če-mjong podle agentury Reuters řekl, že každý, kdo jedná na příkaz prezidenta Jun Sok-jola, porušuje zákon, stanné právo je podle vůdce opozice neplatné. Vojáci se stáhli před budovu parlamentu, poslanci byli uvnitř. Jun Sok-jol následně ve vystoupení ve středu před 5:00 místního času (večer českého času) uvedl, že bude respektovat výsledek hlasování parlamentu a na zasedání vlády stanné právo odvolá.

Válka s Kimem?

Jedná se o první vyhlášení stanného práva v demokratické éře Korejské republiky (od r. 1987). Za dřívějších diktatur k jeho vyhlášení docházelo často. „Je to krok, který jsem v Jižní Koreji 21. století nikdy nečekala,“ komentovala vyhlášení stanného práva podle stanice BBC jedna vysokoškolská studentka. „Žádnými slovy nemohu vyjádřit, jak moc se bojím, aby se to pro naše občany nezvrhlo v něco, jako je Severní Korea,“ řekl další z protestujících. „Přišel jsem bránit demokracii. Za vlády diktátorů jsme se nemohli ozvat, teď ale můžeme,“ řekl podle Reuters 66letý demonstrant, který před parlamentem odkazoval na dobu před demokratizací země v roce 1987.

Někteří Jihokorejci zprvu nechápali, co se v jejich zemi vlastně stalo. „Stanné právo? Myslel jsem, že je to deepfake,“ napsal jeden uživatel na síti X poté, co viděl prezidentův televizní projev. „První, co mě napadlo, když vyhlásil stanné právo, byla válka se Severní Koreou,“ napsal jiný uživatel.

Představitel centrální banky řekl, že banka připravuje sérii opatření, které stabilizují trh, pokud to bude třeba. Korejská burza prozatím nerozhodla, zda ve středu otevře, či ne, informoval Reuters.

Korea má prezidentský režim, jenže prezidentova vláda strany PPP nemá většinu v parlamentu. Kvůli Demokratické straně se tam dostala do patové situace ohledně schvalování rozpočtu na příští rok. Šéf opoziční strany I Če-mjong, proti kterému je vedeno několik trestních stíhání, je favoritem příštích prezidentských voleb, které se budou konat v roce 2027. Naopak listopadové průzkumy ukázaly, že prezidenta podporuje jen 17 % voličů – naopak 58 % by si přálo jeho rezignaci nebo odvolání.

Varování pro Čechy

Ministerstvo zahraničí odeslalo Čechům v Jižní Koreji zaregistrovaným v cestovatelském systému Drozd zprávu, aby se vyhýbali hromadným akcím a sledovali oficiální média. V systému je aktuálně 61 osob. Sdělil to mluvčí úřadu Daniel Drake.

„Americká administrativa je v kontaktu s jihokorejskou vládou a situaci bedlivě sleduje,“ uvedl mluvčí Národní bezpečnostní rady, poradního orgánu Bílého domu pro bezpečnostní a zahraniční politiku. Náměstek ministra zahraničí USA Kurt Campbell řekl, že Washington je děním v Jižní Koreji znepokojený a že doufá a očekává, že jakékoliv politické spory budou vyřešeny poklidně a podle zákona.

Agentura AFP připomíná, že v Jižní Koreji působí 28 500 amerických vojáků, aby ji pomáhali chránit před komunistickou Severní Korejí, která disponuje jadernými zbraněmi. Američané s Jihokorejci pravidelně pořádají společná vojenská cvičení. Pchjongjang to považuje za nácvik invaze a v době manévrů často podniká zkoušky zbraní. Americký prezident Joe Biden zároveň usiluje o posílení vztahů mezi Washingtonem, Soulem a Tokiem v zájmu ochrany před Severní Koreou a v poslední době i před stále asertivnější Čínou.

„Je zřejmé, že jde o velmi rychle se vyvíjející situaci,“ řekl k dění v Jižní Koreji mluvčí britského premiéra Keira Starmera. Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo britské občany v Jižní Koreji, aby se řídili radami jihokorejských úřadů a vyhýbali se demonstracím. Také velvyslanectví Číny v Soulu doporučuje čínským občanům, aby zůstali v klidu, sledovali aktuální vývoj, omezili vycházení a byli obezřetní při vyjadřování politických názorů.

 

Janka735 ( 4. prosince 2024 00:34 )

neber si do huby našho premiera....vyhral voľby ,lebo ludia majú dosť progresívnych opíc...netrčí amíkom zo zatku a to serie všetky hyeny.... 👍

Rose Haupt ( 3. prosince 2024 22:53 )

Po Covidu politici napříč celým světem ztratili veškeré zábrany a soudnost. Zjistili totiž, že manipulovat lidmi je celkem snadné a překvapivě jsou lidé ochotni i určité poslušnosti. A tak toho začali pomalu a postupně zneužívat a myslí si, že lidé budou poslouchat dál. Ale lidé toho začínají mít plné zuby a brzy to někde překročí tu pomyslnou hranici a pak to pojede jak lavina.
Jako tady ten jihokorejský frajer. Já bych tu jeho situaci přirovnala k situaci pana Nečase. Jeho manželka čelí mnoha skandálům a obviněním z přijímání drahých darů a nevhodného chování (stejně jako Jana Nagyová) a on brání jejímu vyšetřování. Kdyby se to potvrdilo, musel by odstoupit a to se mu nechce. A díky tomu, že je prezident, tak si může na pomoc zavolat armádu, což taky udělal, aby si zachoval svoji moc a čert vem to, že na pár hodin vyděsil celý svět. Takže teď levicová vláda chrání demokracii a svobodu před pravicovým prezidentem. 😬
Svět se zbláznil a je vzhůru nohama! 🙈

Petr Dyk ( 3. prosince 2024 22:27 )

V každém státě se najde řada kolaborantů. I u nás samozřejmě. Takže je logické že i jižní Koreji se jich najde dost. Většinou to zřejmě budou bývalí komunisté nebo vyznavači komunismu. Evidentně jim vadí, že se v jižní Koreji mají jak prasata v žitě a radši by komunistický režim jako v severní Koreji a zažívali hladomor, popravy a přípravy na válku.

Chocho Loušek ( 3. prosince 2024 20:55 )

Nebo Ficko.

ivana kollerova ( 3. prosince 2024 19:57 )

tak hlavne, aby se do toho nenamontoval ten severni vepr. to by jeste chybelo.

Zobrazit celou diskusi