ONLINE: Velký státní pohřeb v Íránu! Loučí se s jadernými vědci či náčelníkem Bagherím

Aktualizováno -
28. června 2025
08:58
Autor: ČTK, red, eis - 
13. června 2025
05:48

V Íránu v sobotu před úsvitem začal ceremoniál spojený se státním pohřbem přibližně 60 lidí, včetně jaderných vědců a velitelů revolučních gard, zabitých při izraelských úderech, píše agentura AFP. Izraelská armáda zaútočila na íránské jaderné, vojenské a další cíle 13. června. Situaci sledujeme ONLINE.

  • Američané v noci na neděli 22. června 2025 zaútočili na Írán, jejich útok směřoval na jaderná zařízení - konkrétně na tři zařízení ve Fordo, Natanzu a Isfahánu. 
  • Nynější konflikt mezi Izraelem a Íránem začal 13. června rozsáhlým izraelským úderem na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a armádní představitele.
  • Izrael tvrdí, že cílem jeho vojenské operace je zabránit Íránu získat jadernou zbraň. Teherán popírá, že by na vývoji jaderných zbraní aktivně pracoval.
  • Spojené státy v předchozích týdnech jednaly s Íránem o nové dohodě o jeho jaderném programu ve snaze přimět Teherán vzdát se obohacování uranu v zemi. Izraelské útoky tyto rozhovory přerušily. Izrael a Írán na sebe od prvního dne konfliktu vzájemně útočí vzdušnými údery.
  • Úder Izraelců zabil i náčelníka generálního štábu íránské armády Mohammada Bagherího, velitele íránských revolučních gard Hosejna Salámího či jaderné vědce.
  • Íránská armáda v pondělí kolem 19:00 SELČ potvrdila, že provedla raketový úder na základnu Al-Udajd jako odvetu za americké útoky na íránská jaderná zařízení v noci na neděli.
  • Írán podle Chameneího nikomu neublížil a nebude tolerovat agresi. Trump označil íránskou odpověď na americké útoky za velmi slabou.

Izrael vs. Írán
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
07:31
20. 6. 2025

Írán dnes brzy ráno provedl další raketový útok na Izrael, podle zdravotníků bylo ve městě Beer Ševa lehce zraněno pět lidí, píše deník Haarec.

07:07
20. 6. 2025

Šéf britské diplomacie David Lammy míní, že v příštích dvou týdnech existuje možnost dospět k diplomatickému řešení ohledně íránského jaderného programu a uzavření dohody, která by zabránila dalšímu zhoršení situace. Britský ministr se takto podle tiskových agentur vyjádřil po jednání se šéfem americké diplomacie Markem Rubiem a zmocněncem Stevem Witkoffem v Bílém domě a před schůzkou v Ženevě, kde má Lammy spolu se svými kolegy z Německa, Francie a Británie jednat se svým íránským protějškem o íránském jaderném programu.

Video  Izraelské stíhačky při úderu na Írán  - Israeli Air Force
Video se připravuje ...

 

Jerry V ( 28. června 2025 07:13 )

uc se anglicky, cpete se do sveta a tam se cesky nemluvi.

fico ( 25. června 2025 08:52 )

Raději nemysli.

Ras Putin ( 25. června 2025 07:59 )

Tak to jsi ale hodně vedle. BAN, který tenhle jouda dostal mě štve možná víc než jeho samotného. Tak kvalitní studijní materiál se dlouho nevidí a mě někdo připravil o zábavu. Doufám, že o sobě dá brzo vědět a doufám, že se bude chovat tak, aby nebyl důvod ho zaBANovat ani když ho někdo napráší. Vím o čem píšu. Musel jsem si k tomu také sám dojít. Ale sorry, já jsem přesvědčen o tom, že vzhledem k výrazům, které v hojné míře používal, nebylo třeba ani prášení. Prostě adminovi došla trpělivost. Ale myslet si o tom samozřejmě můžeš co chceš, ale to ti nemusím říkat, že?

Ras Putin ( 25. června 2025 07:51 )

To je velmi jednoduchá úvaha nezohledňující režimy v různých zemích. Dá se důvodně předpokládat, že relativně civilizované země disponující jaderným arzenálem budou považovat tyto zbraně jako odstrašující prostředek, vyceněné zuby. Jejich použití, spoušť a lidské utrpení dostatečně ilustrovalo jejich použití Američany v Japonsku. Uranový Little Boy a plutoniový Fat Man byla jen jaderná nedochůdčata proti dnešním jaderným zbraním. V rukou lidí, kteří se bezhlavě vrhají do náruče smrti v přesvědčení, že je jako mučedníky čeká lepší život jsou to zbraně útočné, kde cílem je zabít co nejvíce "nevěřících psů" bez ohledu na jejich "vinu". Tou je v podstatě jen absence víry v Alláha, což je dostatečný důvod k jejich likvidaci.

Ras Putin ( 25. června 2025 07:41 )

A ty by sis přál, aby země jako je Írán, měla jaderné zbraně? Vždyť to nechtějí ani jejich bratři ve víře SAE, protože vědí, co právě ta víra dokáže a kam až by mohla její aplikace vymytými mozky zajít. A Saudové rozhodně válku nechtějí a už vůbec ne jaderný konflikt.

Zobrazit celou diskusi