Rumunský proevropský prezident Dan složil přísahu. V projevu vyzval k reformám státních institucí

Autor: ČTK - 
26. května 2025
12:45

Nový rumunský prezident Nicušor Dan dnes v parlamentu v Bukurešti složil přísahu. Ve druhém kole voleb z 18. května porazil krajně pravicového kandidáta George Simiona. Přenos ze zasedání obou parlamentních komor přenášela agentura Agerpres.

Přestože v prvním kole hlasování zvítězil kritik EU, odpůrce pomoci Ruskem napadené Ukrajině a nacionalista Simion, ve druhém kole zvítězil prozápadní politik Dan poměrem 54 ku 46 procentům hlasů. Simion požádal o zneplatnění voleb kvůli údajným zásahům Francie a Moldavska do hlasování, což však rumunský ústavní soud minulý týden zamítl.

„Rumunský stát potřebuje zásadní změnu v rámci právního státu a já vás vyzývám, abyste se i nadále angažovali a vyvíjeli pozitivní tlak na státní instituce, aby se reformovaly,“ citovala agentura AFP z Danova projevu po složení přísahy. „Vyzývám politické strany, aby jednaly v národním zájmu,“ dodal Dan, který kandidoval jako nezávislý.

Zákonodárci ze Simionovy krajně pravicové strany AUR se ceremoniálu nezúčastnili s tím, že jde o „legitimizaci národní zrady“. Sám Simion v neděli vyzval k odporu, byť uvedl, že on sám se dnes protestů účastnit nebude.

Bývalý starosta Bukurešti a matematik Dan se po slavnostní přísaze setká s prozatímním prezidentem Iliem Bolojanem, který je podle agentury AFP označován za možného příštího premiéra. Někdejší předseda vlády Marcel Ciolacu rezignoval začátkem května v reakci na výsledky prvního kola prezidentských voleb, v němž neuspěl vládní kandidát.

Prezident se v Rumunsku volí na pět let. Hlava státu má vliv především na zahraniční politiku, zastupuje Rumunsko na summitech EU a Severoatlantické aliance. Vede nejvyšší radu obrany, která odpovídá za obrannou strategii a národní bezpečnost země. Má rovněž pravomoc jmenovat premiéra.

Prezidentské volby se v Rumunsku opakovaly, protože ústavní soud loni v prosinci zrušil listopadové první kolo hlasování, v němž překvapivě zvítězil do té doby málo známý krajně pravicový politik Calin Georgescu, označovaný za proruského. Ústavní soud to zdůvodnil tím, že Georgescu mohl vyhrát díky ruské vlivové operaci. Opakovaných voleb se účastnit nesměl.

J H ( 27. května 2025 10:10 )

Protlačen a dosazen po způsobu, za který by se nemusela stydět mafie

Zobrazit celou diskusi