Luxusní mrakodrapy i golfová hřiště: Rychle se rozvíjející byznys Trumpových na Blízkém východě
Donald Trump sleduje na Blízkém východě i vlastní zájmy, píše americké zpravodajství CNN. Obchodní vazby jeho rodiny se zde od jeho prvního funkčního období více než ztrojnásobily. Mezi zainteresovanými jsou synové prezidenta Donald Trump mladší a Eric Trump a také manžel dcery Ivanky Jared Kushner. Luxusní mrakodrapy, golfová hřiště, kryptoměny a další jsou součástí obchodních dohod.
Obchodní vazby Trumpovy rodiny na Blízkém východě se od prvního prezidentova funkčního období více než ztrojnásobily, jak zjistilo americké zpravodajství CNN, které shrnulo tyto obchody, včetně řady nových projektů oznámených od doby, kdy se prezident znovu nastěhoval do Bílého domu.
Uprostřed probíhajících plánů na luxusní mrakodrapy, golfová hřiště a obchody s kryptoměnami cestuje Donald Trump tento týden do Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů nejen jako americký prezident, ale také jako patriarcha rodiny, jejíž obchodní impérium se v této části světa dále rozšiřuje.
Jeho finanční vazby na Blízký východ vyvolaly obavy mezi vládními etiky, kteří říkají, že je obtížné určit, zda jedná v nejlepším zájmu Spojených států, nebo v zájmu své peněženky.
„Když si americký lid zvolí prezidenta, očekává, že tento člověk bude pracovat pro ně, ne pro zisk,“ řekl Robert Weissman, spolupředseda organizace Public Citizen, která se zabývá ochranou spotřebitelských práv. Weissman a další dozorčí orgány tvrdí, že takové finanční vazby vytvářejí příležitost pro zahraniční mocnosti, aby se prostřednictvím těchto lukrativních obchodních dohod snažily ovlivnit politiku Spojených států.
Značka Trump
Ale Trump pokračuje plnou parou vpřed a zdá se, že s nadšením přijímá prolínání svých osobních zájmů se zájmy země. Ukázal, že mu nedělá problém podporovat své obchodní aktivity i během výkonu funkce – a to veřejně. Udával tón už tím, že několik dní před nástupem do úřadu spustil vlastní memecoin (druh kryptoměny, pozn. redakce), jehož hodnota prudce vzrostla poté, co minulý měsíc nabídl soukromou večeři jeho největším investorům.
„Vždycky jsem měl instinkt na vydělávání peněz,“ řekl Trump v únoru na konferenci pořádané skupinou založenou saúdskoarabským státním investičním fondem. Během akce propagoval Spojené státy jako ideální zemi pro investice, ale zároveň se chlubil i svými osobními obchodními úspěchy.
Trumpovy projekty na Blízkém východě – z nichž mnohé byly oznámeny, ale dosud nebyly realizovány – se většinou týkají licenčních dohod se zahraničními developery, kteří navázali partnerství s Trump Organization a zaplatili za používání jména Trump.
Střet zájmů?
Minulí prezidenti své podniky buď prodali, nebo je vložili do takzvaných slepých svěřenských fondů, aby se vyhnuli podezření ze střetu zájmů. Trump zvolil jiný přístup. Jeho majetek je ve svěřenském fondu spravovaném jeho dětmi a jeho syn Eric Trump, výkonný viceprezident Trump Organization, uvedl, že podnikání bude odděleno od prezidentského úřadu, aby se předešlo jakýmkoli etickým konfliktům.
Ačkoli se Trump Organization v lednu zavázala, že během druhého prezidentova funkčního období neuzavře žádné nové dohody se zahraničními vládami, nedávno oznámená dohoda o golfovém hřišti značky Trump v Kataru zahrnuje firmu podporovanou katarským státním investičním fondem Qatari Diar.
„Prostřednictvím této spolupráce se těšíme na další posílení pozice Kataru jako preferované destinace,“ uvedl katarský ministr vlády, který firmu vede, když tuto dohodu oznámil začátkem května.
Eric Trump v tiskové zprávě uvedl, že jeho organizace je „neuvěřitelně hrdá“ na to, že rozšiřuje značku Trump do Kataru prostřednictvím společnosti Qatari Diar a samostatné realitní společnosti Dar Global. Trumpův syn minulý měsíc americkému listu The New York Times sdělil, že společnost Dar Global koupila pozemek pro golfové hřiště od společnosti Qatari Diar.
Mluvčí Trump Organization uvedla, že společnost nemá žádné spojení, partnerství ani spolupráci s Qatari Diar ani s katarskou vládou a dodala, že smlouva o značce pro tento projekt je uzavřena se společností Dar Global. „Trump Organization neobchoduje s žádným vládním subjektem,“ uvedla mluvčí Kimberly Benzová.
Zaznívá kritika
Prezident Trump, který proslul svým výrokem „chci, aby Amerika vyhrála“, opakovaně usiloval o finanční podporu pro USA ze zemí Perského zálivu. Jeho administrativa se chlubila tím, že se SAE zavázala investovat v USA během deseti let 1,4 bilionu dolarů, a Saúdská Arábie v lednu oznámila plány na rozšíření obchodu a investic s USA o 600 miliard dolarů během čtyř let. V březnu Trump vyzval Saúdskou Arábii, aby v USA utratila 1 bilion dolarů.
Kritici přesto tvrdí, že činy Trumpa a jeho firmy v prvních měsících jeho druhého funkčního období demonstrují ochotu osobně zpeněžit prezidentský úřad, a někteří se obávají, že mu v tom pomohli i zahraniční představitelé, kteří prosazují svou vlastní agendu.
Během páteční tiskové konference tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová odmítla otázku, zda prezident během své cesty povede osobní obchodní schůzky.
„Je upřímně řečeno absurdní, že by kdokoli v této místnosti vůbec naznačoval, že prezident Trump dělá cokoli pro svůj vlastní prospěch,“ řekla Leavittová. „Tento Bílý dům se drží nejvyšších etických standardů.“
Na Trumpa nezanevřeli
Ihned poté, co 6. ledna 2021 dav jeho příznivců vtrhl do Kapitolu Spojených států po volební prohře, se Trump stal pro velkou část americké podnikatelské komunity vyvrhelem. Uzavřel se v Mar-a-Lago a byl mu zakázán přístup k některým sociálním médiím. Softwarová společnost přestala zpracovávat platby pro webové stránky jeho kampaně. Významné finanční firmy se od něj distancovaly. Dokonce i hotel nesoucí Trumpovo jméno v hlavním městě byl prakticky prázdný.
„Žijeme v době kultury rušení,“ prohlásil Eric Trump v reakci na tyto kroky krátce po nepokojích v Kapitolu.
Ale někteří obchodní lídři za Trumpem stáli, například jeho přátelé na Blízkém východě.
„Uvítal bych možnost rozšířit naši spolupráci,“ řekl týden po útoku 6. ledna Hussain Sajwani, šéf společnosti DAMAC Properties, která je developerem golfového hřiště Trump v Dubaji, které bylo otevřeno v roce 2017.
Brzy subjekty v této oblasti nabídly rodině Trumpových nové příležitosti.
Poté, co PGA (organizátor hlavních profesionálních golfových tour v USA, pozn. redakce) zrušila svůj turnaj na Trumpově golfovém hřišti v New Jersey, Trump navázal partnerství s LIV Golf, novým organizátorem podporovaným Saúdskou Arábií. Liga pořádá některé ze svých turnajů v Trumpových objektech, naposledy se tak stalo v dubnu.
V posledních letech investoval saúdskoarabský státní investiční fond, vedený korunním princem Muhammadem bin Salmánem, 2 miliardy dolarů do soukromé investiční firmy, kterou založil Trumpův zeť Jared Kushner. Kushner a princ si vytvořili blízký osobní vztah, když Kushner působil jako Trumpův poradce během jeho prvního funkčního období. Ačkoli Kushner prohlásil, že se do Bílého domu nevrátí, několik Trumpových úředníků a lidí blízkých Kushnerovi tvrdí, že neformálně radí americkým představitelům ohledně jednání s arabskými vůdci, informovalo v pátek CNN.
V sousedním Ománu se vládní turistický úřad v roce 2022 dohodl na výstavbě resortu s Trumpovou značkou, spolu s vilami a golfovým klubem, poblíž hlavního města Maskatu. Loni v létě Eric Trump a Donald Trump mladší večeřeli s ománským korunním princem.
Dlouhodobá spolupráce
Zatímco tyto obchody se uskutečnily během Trumpovy nepřítomnosti v úřadu, expanze jeho podnikání v této oblasti se po jeho volebním vítězství v listopadu zřejmě výrazně zrychlila.
„Nepřestávejte věřit ve značku Trump,“ řekl generální ředitel společnosti Dar Global Ziad El Chaar v nedávném projevu, v němž vychvaloval jeden z projektů plánovaných pro Dubaj. Na stejné akci Eric Trump zmínil, kolik projektů jeho organizace realizovala s Dar Global, a dodal: „Nebudu prozrazovat žádné novinky, ale myslím, že jich ještě pár bude.“
Společnosti v oblasti také posílily Trumpovu kryptoměnovou firmu World Liberty Financial.
Američtí prezidenti obvykle během své první větší cesty do zahraničí navštěvují jednoho z nejbližších spojenců země. Podle ministerstva zahraničí od druhé světové války většina prezidentů cestovala do Mexika, Kanady nebo Spojeného království. To však neplatí pro Trumpa.
V roce 2017 odcestoval novopečený prezident do Saúdské Arábie, kde byl honosně přivítán. Poté podepsal zbrojní dohodu s králem Salmánem bin Abd al-Azízem. Ačkoli Trump minulý měsíc odcestoval do Itálie na papežův pohřeb, jeho první oficiální prezidentská cesta během jeho druhého funkčního období je opět do Saúdské Arábie.
Spojené státy a Saúdská Arábie mají dlouhou historii diplomacie, která se soustředí především na společný zájem: ropu.
Ben Freeman, který vede program zahraniční politiky na Quincyho institutu pro zodpovědné státní řízení, poznamenal, že geopolitika v oblasti je mimořádně složitá a země Perského zálivu mají řadu zahraničně-politických postojů, které se neshodují s postoji USA. Řekl, že další dohody by v závislosti na specifikách mohly vytvořit rizika pro reputaci USA, a dokonce ohrozit národní bezpečnost. „Existuje reálné riziko, že osobní zájmy převáží nad národními zájmy,“ komentoval Freeman.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.