Ukrajina hlásí velký dronový útok Rusů. Putinova armáda vyslala balistickou raketu a 145 dronů

Aktualizováno -
14. května 2025
11:07
Autor: ČTK - 
14. května 2025
09:51

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu balistickou střelu a 145 dronů různých typů. Na 80 z nich bylo sestřeleno, uvedlo ráno ukrajinské letectvo. Jednoho mrtvého a několik zraněných hlásí ukrajinské úřady. Ruské ministerstvo obrany ráno informovalo o sestřelení 12 ukrajinských dronů během noci, konkrétně devíti nad Černým mořem a tří nad ruskou Belgorodskou oblastí.

„K 09.00 (8:00 SELČ) bylo 80 potvrzených sestřelů útočných bezpilotních letounů typu Šáhed (a dalších typů dronů) na východě, severu, západě a ve středu země,“ uvedlo ukrajinské letectvo. Na 42 strojů, které označilo jako imitace úderných dronů, podle něj zmizelo z radarů, aniž způsobily škody.

Ty jsou nicméně po nočním ruském útoku podle ukrajinských vzdušných sil v Sumské, Charkovské, Oděské, Doněcké a Kirovohradské oblasti. Podrobnosti letectvo neuvedlo.

V příhraniční Sumské oblasti zemřel jeden člověk a další dva byli zraněni v důsledku ruského útoku, jehož cílem byl nákladní automobil, uvedl starosta Sum Artem Kobzar.

O třech zraněných po ruských nočních útocích drony informuje charkovská oblastní prokuratura. Šéf Rivnenské oblasti na západě země Oleksandr Koval uvedl, že při ruském útoku dva lidé utrpěli zranění.

Ruské ministerstvo obrany bez podrobností informovalo o sestřelení tří dronů nad ruskou Belgorodskou oblastí a devíti nad Černým mořem. Moskva obvykle nesděluje celkový rozsah ukrajinských vzdušných útoků a hlásí pouze sestřelené drony.

Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov dnes ráno na telegramu informoval o nejméně 16 zraněných po ukrajinských útocích na tento příhraniční region během uplynulého dne. Mezi zraněnými jsou podle ruského činitele tři členové zdravotnické záchranné služby.

Ukrajina a vrcholní představitelé klíčových evropských zemí nabídli v sobotu třicetidenní bezpodmínečné příměří, které mělo začít v pondělí. V případě, že by Rusko termín nedodrželo, pohrozili mu dalšími sankcemi. Uvedli přitom, že tento postup má podporu Spojených států a prezidenta Donalda Trumpa.

Ruský prezident Vladimir Putin, na jehož příkaz Rusko v únoru 2022 zahájilo plošnou invazi na Ukrajinu, později oznámil ochotu vést přímá jednání s Ukrajinou ve čtvrtek v Istanbulu. K příměří se Moskva nijak nevyjádřila..

22:00
16. 7. 2025

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme sledovat zase od čtvrtečního rána.

21:30
16. 7. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném večerním vzkazu označil útok za strašný, hloupý ruský teror". V jejich úderech není žádná vojenská logika, pouze snaha připravit o život co nejvíce lidí," řekl Zelenskyj.

21:04
16. 7. 2025

„Rusové znovu úmyslně udeřili tam, kde se vždy pohybuje hodně lidí - na nákupní centrum uprostřed města," uvedl  gubernátor Doněcké oblasti Vadym Filaškin na sociálních sítích. Tentokrát pomocí 500kilogramové letecké pumy." Podle jeho předběžného odhadu bylo poškozeno asi 30 obchodních stánků a přes 300 bytů v okolních výškových obytných domech.

Ukrajinská záchranná služba podle agentury Reuters později uvedla, že zraněno bylo 27 lidí. Filaškin původně hovořil o 14 zraněných.

Zobrazit celý online

Video  Ukrajinci námořním dronem „sundali“ ruskou stíhačku  - Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR)
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa