Papež František byl uložen do hrobu mimo Vatikán při soukromém obřadu v bazilice Panny Marie Sněžné

Aktualizováno -
27. dubna 2025
10:00
Autor: trm, DVL, red, ČTK, eis - 
21. dubna 2025
10:20

Na pohřeb papeže Františka, který zemřel na Velikonoční pondělí, zamířilo přes 150 zahraničních delegací včetně zhruba 50 hlav států. Podle informací Vatikánu mu přihlíželo 250 tisíc lidí. Z České republiky se účastní vládní delegace vedená premiérem Petrem Fialou. Obřad začal v 10:00 před bazilikou svatého Petra. Pohřební automobil s rakví papeže se kráte po poledni vydal na zhruba pětikilometrovou trasu do baziliky Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde byl František při soukromém obřadu pohřben. František tak je první papež po více než 100 letech pohřbený mimo historické zdi Vatikánu. Dění sledujeme v online reportáži.

  • František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen papežem 13. března 2013 ve svých 76 letech. Ve funkci tak byl 12 let, jeden měsíc a osm dní. Jméno přijal na počest sv. Františka z Assisi. 
  • František zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let ve své rezidenci v Domu svaté Marty ve Vatikánu.
  • V polovině února byl hospitalizován se zánětem průdušek, který se vyvinul v oboustranný zápal plic.
  • Příčinou smrti byla však mozková mrtvice a následné nezvratné selhání srdce. 
  • Tělo papeže bylo ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kam se mu vyrazily poklonit tisíce lidí.
  • Ještě za života František vyslovil přání být pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné, kde často sloužil mše. Poprvé po více než 100 letech bude papež pohřben mimo historické zdi Vatikánu.
  • František byl 266. papežem v historii římskokatolické církve. Byl od osmého století prvním, který se narodil mimo Evropu.

Zemřel papež František
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
15:19
22. 4. 2025

Obrazem: Věřící ve Filadelfii vzpomínají na papeže Františka

Věřící ve Filadelfii vzpomínají na papeže Františka (22.4.2025) Věřící ve Filadelfii vzpomínají na papeže Františka (22.4.2025) Věřící ve Filadelfii vzpomínají na papeže Františka (22.4.2025)
15:13
22. 4. 2025
!

Kondolenční knihu, určenou spíše členům diplomatického sboru, zřídil podle mluvčího Arcibiskupství pražského Jiřího Prinze také úřad apoštolského nuncia. Podle mluvčí České biskupské konference Moniky Klimentové by se kondolenční knihy mohly objevit také v sídlech dalších diecézí. Nunciatura sídlí v pražské Voršilské ulici.

V katedrále sv. Víta zatím pietní místo nevzniklo, zjistila ČTK. Za papeže Františka se však v katedrále uskuteční v pátek od 18:00 zádušní mše čili rekviem. Sloužit ji má apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, chybět by neměl Graubner a moravský metropolita Josef Nuzík. Mše se bude moci podle Prinze zúčastnit každý. „Katedrála by měla být otevřená půl hodiny předem,“ podotkl mluvčí.

Nuzík má po mši odletět do Říma na papežův pohřeb. Složení církevní delegace podle Prinze však není zatím jasné. „Předpokládá se účast za Čechy a za Moravu,“ uvedl Prinz. Čechy by mohl reprezentovat kardinál Dominik Duka.

14:51
22. 4. 2025

Obrazem: Mše za papeže Františka ve Východním Timoru

Mše za papeže Františka ve Východním Timoru (22.4.2025) Mše za papeže Františka ve Východním Timoru (22.4.2025) Mše za papeže Františka ve Východním Timoru (22.4.2025) Mše za papeže Františka ve Východním Timoru (22.4.2025)
14:16
22. 4. 2025

Italská fotbalová liga upraví po úmrtí papeže Františka i program dalších zápasů. Duely 34. kola naplánované na sobotu, kdy se uskuteční pohřeb hlavy katolické církve, budou odloženy na později.

Přesný termín zatím není znám. Informovali o tom ministr pro civilní ochranu Nello Musumeci a zástupci Serie A. Změna sobotního programu se dotkne utkání Como - FC Janov, Inter Milán - AS Řím a Lazio - Parma.

14:08
22. 4. 2025

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík bude ve čtvrtek v olomoucké katedrále svatého Václava sloužit zádušní mši za zesnulého papeže Františka. Zúčastní se také mše v pražské katedrále o den později a v sobotu pak i papežova pohřbu ve Vatikánu. ČTK to dnes řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Mše v olomoucké katedrále sv. Václava začne ve čtvrtek v 18:00. Jde mimo jiné o den, kdy se v českém kalendáři připomíná sv. Jiří, křestní patron papeže, jehož občanské jméno bylo Jorge. "Bůh dal tohoto papeže církvi a světu jako veliký dar, který volal k opravdovosti života služebníky církve a k proměně srdce věřící i náš svět," uvedl v den papežova úmrtí arcibiskup Nuzík. Mše se bude v přímém přenosu vysílat také na youtubovém kanálu olomoucké katedrály.

13:53
22. 4. 2025

Ode dneška mohou lidé v pražském Arcibiskupském paláci psát vzkazy a podepisovat kondolenční knihu věnovanou papeži Františkovi, který zemřel v pondělí. Arcibiskupství pražské ji do svého sídla na Hradčanském náměstí umístilo dnes po poledni, zjistila ČTK na místě.

V knize jsou uvedena papežova data, tedy narození 7. prosince 1936 a úmrtí 21. dubna 2025. Stojí v ní, aby spočinul v pokoji. Připojený text o Františkovi říká, že byl "sluha sluhů Božích, náměstek Kristův a nástupce apoštola Petra, 266. papež katolické církve, arcibiskup a metropolita Římské provincie, suverén Státu Vatikán a nejvyšší pontifik".

V knize už byly podpisy arcibiskupa Jana Graubnera a pomocného biskupa pražského Václava Malého. Lidé po 13:00 začínali přicházet.

Arcibiskupský palác zveřejnil kondolenční knihu k uctění památky zesnulého papeže Františka.
13:47
22. 4. 2025

V sobotu, kdy bude papež pohřben, vyhlásí státní smutek Polsko. Pětidenní smutek dnes schválila rovněž italská vláda, tři dny smutku budou držet i ve Španělsku. Mimo Evropu ohlásily státní smutek Argentina či Východní Timor.

13:46
22. 4. 2025

Dům svaté Marty, kde se nachází rakev s pozůstatky papeže, dnes dopoledne navštívil italský prezident Sergio Mattarella, uvedla agentura ANSA. Mattarella měl názorově i generačně blízko k Františkovi a v pondělí uvedl, že papežovo úmrtí v něm zanechalo hluboké prázdno.

13:07
22. 4. 2025

Výběr státníků, kteří dosud přislíbili účast na sobotním pohřbu papeže Františka (řazeno abecedně podle zemí):

Argentina - prezident Javier Milei

Belgie - král Philippe a královna Mathilde

Brazílie - prezident Luiz Inácio Lula da Silva s manželkou

Evropská komise - předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová

Francie - prezident Emmanuel Macron

Itálie - prezident Sergio Mattarella a premiérka Giorgia Meloniová

Litva - prezident Gitanas Nauséda

Lotyšsko - prezident Edgars Rinkévičs

Německo - prezident Frank-Walter Steinmeier a premiér Olaf Scholz

Rumunsko - prozatímní prezident Ilie Bolojan

Spojené státy - prezident Donald Trump s manželkou

Švýcarsko - prezidentka Karin Kellerová-Sutterová

Ukrajina - prezident Volodymyr Zelenskyj

Východní Timor - prezident José Ramos-Horta a ministr zahraničí a spolupráce Bendito Freitas

12:12
22. 4. 2025

Kardinál Kevin Farrell vede obřad konstatování smrti a uložení těla zesnulého papeže Františka do rakve, který se konal v pondělí večer v kapli Domu svaté Marty.

12:11
22. 4. 2025

Vatikán dnes zveřejnil i některé podrobnosti ohledně pondělního rána, kdy papež zemřel. František pocítil první problémy v 05:30 a o hodinu později upadl do kómatu. Podle pondělního prohlášení zemřel v 07:35. „Netrpěl, vše se stalo velmi rychle,“ citují vatikánská média nejmenované očité svědky posledních okamžiků papežova života. V oficiálním dokumentu Vatikán označil za příčinu úmrtí mozkovou mrtvici, která vedla ke kómatu a nezvratnému selhání srdce.

11:52
22. 4. 2025

V sobotu, na kdy je stanoven pohřeb papeže Františka, začíná první z devíti dnů smutku. Po konci tohoto období, které připadá na 5. května, se sejde konkláve a začne volba nového papeže. 

 

11:36
22. 4. 2025

Lidé míjejí dřevem ohraničený prostor v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, kde bude pohřbeno tělo papeže Františka, jak si přál. 


František bude po více než století prvním papežem, který nebude pohřben v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. Jeho předchůdci bývali tradičně pohřbeni ve třech rakvích z cypřiše, dubu a olova, uložených jedna v druhé, píše stanice BBC. Papež podle prohlášení Vatikánu zařídil, aby náklady na pohřeb uhradil nejmenovaný dárce.

Bazilika Panny Marie Sněžné v Římě, lidé míjejí místo, kde bude papež František pohřben. Bazilika Panny Marie Sněžné v Římě, lidé míjejí místo, kde bude papež František pohřben. Bazilika Panny Marie Sněžné v Římě, lidé míjejí místo, kde bude papež František pohřben. Bazilika Panny Marie Sněžné v Římě, lidé míjejí místo, kde bude papež František pohřben.
11:24
22. 4. 2025

Papež František často sloužil ranní mše v bazilice Pany Marie Sněžné. Po sobotním pohřbu na otevřené prostranství před svatopetrskou bazilikou bude rakev s jeho ostatky přepraveny právě do baziliky Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore). 

Papež František v oblíbené bazilice Panny Marie Sněžné. Právě tam si přál být pohřben. Bazilika Panny Marie Sněžné v Římě, kde si papež František přál být pohřben. Bazilika Panny Marie Sněžné v Římě, kde si papež František přál být pohřben.
11:18
22. 4. 2025

Přečtěte si, co napsal  papež František o smrti v úvodu knihy, která má dnes vyjít. V knize kardinála Angela Scoly - nazvané  „Čekání na nový začátek. Úvahy o stáří“ - se papež zamýšlí nad koncem života.


„Smrt není konec všeho, ale začátek něčeho. Je to nový začátek, protože věčný život, který ti, kdo milují, prožívají už na zemi v každodenních zaměstnáních, je začátkem něčeho, co nekončí. A právě proto je to ‚nový' začátek, protože zažijeme něco, co jsme nikdy plně nezažili: věčnost.“

10:45
22. 4. 2025

Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10:00 na prostranství před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu, oznámil tiskový odbor Vatikánu. 

Rakev s papežovým tělem bude převezena ve středu ráno v 09:00 z kaple Domu Svaté Marty do baziliky svatého Petra. Tam se budou moci věřící s papežem rozloučit.

Pohřební ceremoniál povede děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Po pohřbu bude rakev převezena do baziliky svatého Petra a pak do baziliky Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde papež vyjádřil přání být pohřben.

10:42
22. 4. 2025

Tělo papeže Františka bude v průvodu doprovázeném modlitbou přeneseno ze Santa Marty na Svatopetrské náměstí a do baziliky, kde si ho ve středu od 9:00 římského času bude moci prohlédnout veřejnost.

10:35
22. 4. 2025

Prezident Petr Pavel zaslal kondolenční telegram kardinálu Kevinu Farrellovi k úmrtí papeže Františka, který byl podle hlavy státu osobností se zásadním vlivem pro celý svět. Telegram dnes na webu zveřejnil Hrad. Papež zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let, příčinou smrti byla mozková mrtvice a následné nezvratné selhání srdce.

„Papež František byl osobností se zásadním vlivem nejen pro katolickou církev, ale pro celý svět. Jeho laskavost, neochvějná oddanost pravdě a bezmezná láska k lidem byly darem pro všechny. Byl respektovaným duchovním lídrem, jehož opravdovost, síla ducha a přirozená pokora oslovily nesčetné množství lidí,“ uvedl Pavel v dopise Farrellovi, který vede Vatikán do zvolení nového papeže. Vyjádřil jménem svým, své manželky Evy i občanů České republiky nejupřímnější a nejhlubší soustrast.

Už v pondělí prezident uvedl, že papež viděl v době nejistot sílu v hodnotách, na které se občas zapomíná - v laskavosti, víře, pokoře a porozumění. Lidskost a pokoru na papežovi ocenil také premiér Petr Fiala (ODS), podle kterého František projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností. Premiéra v červnu 2022 papež přijal v Apoštolském paláci ve Vatikánu.

10:05
22. 4. 2025

Nyní se ve Vatikánu scházejí kardinálové, aby rozhodli o datu a podrobnostech pohřbu papeže Františka. Podle apoštolské konstituce „Universi Dominici Gregis“ mohou všichni členové celosvětového kolegia kardinálů přijet do Říma a účastnit se každodenních zasedání generální kongregace. V rámci tisíciletého procesu výběru nového papeže se na konkláve, v němž se vybírá Františkův nástupce, musí sejít způsobilí kardinálové - vysocí církevní hodnostáři jmenovaní papežem - z celého světa. V současné době je 136 způsobilých kardinálů, ale zúčastnit se může pouze 120.
Větší skupina kardinálů však musí nejprve rozhodnout, kdy se může konat pohřeb, a poté, kdy může konkláve začít.
Oficiální doba smutku zahrnuje devět dní známých jako novendiales a papež musí být pohřben mezi čtvrtým a šestým dnem po smrti.

Období mezi smrtí jednoho papeže a volbou jiného se nazývá „papežské interregnum“.

Podle Vatikánu se očekává, že Františkovo tělo bude ve středu převezeno do baziliky svatého Petra, kde mu veřejnost bude moci vzdát hold. Na konci období smutku se pak ve svatopetrském chrámu uskuteční velká pohřební mše.

Do Vatikánu se sjíždějí kardinálové, aby rozhodli o Františkově pohřbu. Do Vatikánu se sjíždějí kardinálové, aby rozhodli o Františkově pohřbu. Do Vatikánu se sjíždějí kardinálové, aby rozhodli o Františkově pohřbu.
09:37
22. 4. 2025

Účast na pohřbu papeže Františka dnes přislíbili francouzský prezident Macron či ukrajinský prezident Zelenskyj. Účast už v neděli avizoval i Trump.

Papež Fratišek a Emmanuel Macron. Summit o Ukrajině v Paříži: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
09:20
22. 4. 2025

Vatikán zveřejnil fotografie papeže Františka v rakvi, která je umístěna kapli svaté Marty, kde většinou ráno sloužil mši. Papežova rakev bude převezena do baziliky svatého Petra, kde si ji bude moci prohlédnout veřejnost.

Vatikán zveřejnil fotografie papeže Františka v rakvi, která je umístěna kapli svaté Marty, kde většinou ráno sloužil mši. Vatikán zveřejnil fotografie papeže Františka v rakvi, která je umístěna kapli svaté Marty, kde většinou ráno sloužil mši. Vatikán zveřejnil fotografie papeže Františka v rakvi, která je umístěna kapli svaté Marty, kde většinou ráno sloužil mši. Vatikán zveřejnil fotografie papeže Františka v rakvi, která je umístěna kapli svaté Marty, kde většinou ráno sloužil mši.
08:49
22. 4. 2025

Austráli vyšle na volbu papeže nejmladšího kardinála, ten zároveň bude jediným zástupcem tohoto kontinentu na papežském konkláve v Římě.

Kardinál Mykola Bychok se stal nejmladším biskupem povýšeným na kardinála loni v prosinci ve věku 44 let.

Bychok se narodil na Ukrajině v roce 1980 a podle zprávy kardinálského kolegia působil v různých funkcích v církvi, mimo jiné jako misionář v Rusku a později jako farář na Ukrajině. Předtím, než se v roce 2020 přestěhoval do Austrálie, působil také jako vikář v New Jersey ve Spojených státech, uvedl web CNN

Australský kardinál Mykola Bychok bude ve věku 44 let nejmladším kardinálem, který se zúčastní papežské volby
08:29
22. 4. 2025

Pohřeb papeže Františka se zřejmě uskuteční v sobotu. Shoduje se na tom dnes ráno italský tisk. O termínu by mohli podle něj ještě dnes rozhodnout kardinálové. Volba nového papeže, takzvané konkláve, by mohla začít mezi 5. až 10. květnem. Papež zemřel v pondělí ráno.

Italská média píší, že pohřeb se bude konat mezi pátkem a nedělí, a dodávají, že sobota je nejpravděpodobnějším dnem. V pátek se v Itálii slaví 80. výročí osvobození, což je státní svátek. Několik dní před samotným pohřbem bude papežova rakev vystavena v bazilice svatého Petra. 
Očekává se, že datum pohřbu stanoví kongregace (shromáždění) kardinálů, kteří budou zasedat od 9:00. Již v pondělí Vatikán uvedl, že pohřeb se uskuteční do devíti dnů od úmrtí. Volba nové hlavy katolické církve by pak mohla začít mezi 5. až 10. květnem, píše tisk. Vatikánská pravidla stanovují, že konkláve začíná 15. až 20. dnem po úmrtí papeže.

Lidé se scházejí k modlitbě za zesnulého papeže Františka na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu (21. 4. 2025) Papež František.
08:23
22. 4. 2025

Filipínský kardinál Jose Advincula vedl mši za zesnulého papeže Františka v katedrále v hlavním městě Manily.

Filipínský kardinál Jose Advincula (v popředí) pálí kadidlo při modlitbě před portrétem zesnulého papeže Františka v manilské katedrále Filipínská kardinál při mši za papeže Františka
08:15
22. 4. 2025

Kardinál Kevin Farrell, kardinál Pietro Parolin a arcibiskup Edgar Peña Parra včera zapečetili dveře papežského bytu v Apoštolském paláci a dveře do bytu v Casa Santa Marta, kde žil zesnulý papež František.

V úterý dopoledne se uskuteční první generální kongregace kardinálů, během níž může být rozhodnuto o termínu pohřbu papeže Františka.

Video  Fiala s manželkou Janou vyrazili ve Vatikánu na pohřeb papeže Františka  - Blesk - Daniel Kraus; Profimedia.cz
Video se připravuje ...

Video  Víte, že... konkláve  - Bára Holá
Video se připravuje ...

Video  Procesí s rakví papeže Františka 
Video se připravuje ...

Marika Sporyszova ( 26. dubna 2025 22:23 )

Prosím pochopte už to všichni ti jsou pro mě hrdinové

Marika Sporyszova ( 26. dubna 2025 22:18 )

Díky za názor pravdivý

Marika Sporyszova ( 26. dubna 2025 22:16 )

Klobouk dolů před ženami státníků ze všech koutů světa jak se oblékly na pohřeb papeže Želénská ber si z nich vzor a to jsi pravoslavného vyznání to není módní časopis kde ses nechala fotit lini

Uživatel_5863575 ( 26. dubna 2025 20:16 )

Vlastní zkušenost?

naidka ( 26. dubna 2025 13:57 )

Rozumím a mám stejný názor. 👍 Už tu prokouklo víc lidí ohledně bezedné díry jménem Ukrajina.

Zobrazit celou diskusi