Zatímco celý svět se zatajeným dechem sleduje zdravotní stav papeže Františka (88), za zdmi vatikánského paláce se hraje vysoká politická hra. Kdo se stane další hlavou katolické církve? Mezi žhavé favority patří údajně kardinál Michael Czerny (78), rodák z Československa!
Ve Vatikánu se rozjíždí hra o trůny: Budeme mít českého papeže?
1.Osoba blízká Františkovi
Má šanci získat si pro sebe konkláve a být bílým dýmem ohlášen jako nový Svatý otec? O Michaelu Czerném psala katolická média jako o možném následníkovi již v roce 2022, a byť se původně jednalo o jméno naprosto neznámé, svou obětavou službou lidem na pokraji společnosti si jezuita Czerny vysloužil oblibu papeže Františka.
Ten ho v roce 2016 jmenoval tajemníkem vatikánské sekce pro migranty a uprchlíky a v roce 2019 povýšil dokonce mezi kardinály. Od té doby je vnímán jako klíčová osobnost prosazování papežových reformních záměrů a vizí. Jako pravá ruka současného šéfa by tak znamenal plynulou návaznost, v úzkých kruzích katolické církve jsou však i tací, kteří mu právě blízké přátelství s Františkem neodpustí…
2.Mučení nacisty
Kardinál Michael se narodil v červenci 1946 v Brně, příběh jeho českých rodičů však již tehdy vrásnila mnohá příkoří. Matka Winifred pocházela z židovské rodiny, jež sice konvertovala ke katolické víře, to však nacistům nezabránilo odvléci ji na 20 měsíců do Terezína a následně Osvětimi. „Tatínek Egon strávil posledních osm měsíců války v táboře nucených prací v Postoloprtech, protože se odmítl s maminkou rozvést,“ vyprávěl Czerny serveru Vatican News. „Maminka se vrátila do Terezína v dubnu roku 1995 a do návštěvní knihy tamního muzea napsala »Přežila jsem«“.
Video Historik o zdravotním stavu papeže: Rezignační dopis je připraven, chybí podpis. Vzdá se František funkce?Video se připravuje ...3.Útěk před komunisty
Po narození Michaelova mladšího bratra a únorovém převratu 1948 se rodiče rozhodli emigrovat do Kanady. I přes nové prostředí se však rodina nikdy nevzdala českého dědictví a kultury. „Po češtině jsem začal mluvit francouzsky a potom anglicky, což je dnes můj první jazyk,“ vysvětlil Czerny, jenž dodnes mluví česky naprosto plynně.
4.Papežův záskok
Během pobytu papeže Františka ve vatikánské nemocnici se Czerny stal zásadní postavou katolické církve. Osobně nyní celebruje všechny papežovy slavnostní mše, čímž Františka fakticky zastupuje. Pravidelně také předčítá poselství, která papež na nemocničním lůžku sepisuje. Co se však v onen osudný den, až se za 137 kardinály zamknou těžké dveře, v Sixtinské kapli odehraje, zůstane až do samotného konce záhadou.
Video Víte, že... konkláveVideo se připravuje ...5.Domů se vrátil ještě za totality
Na svou rodnou zemi Czerny nikdy nezanevřel, dokonce se do Československa vrátil ještě v dobách rudé totality - na přelomu let 1987 a 1988 zde strávil asi tři měsíce. „Chtěl jsem poznat zemi, kde jsem se narodil, a získat osobní zkušenost s životem v komunismu,“ svěřil se Czerny. „Při všech těchto setkáních na mne hluboce zapůsobila odvaha a víra těch, kdo v letech komunismu drželi hořící plamen křesťanské víry,“ ocenil nesnadnou práci kněží během totality.
Od té doby jezdí do rodné kotliny pravidelně. Naposledy se v Česku objevil v roce 2022, kdy celebroval slavnostní mši, kterou tradičně vrcholí cyrilometodějské slavnosti na Velehradě. Bohoslužbě přihlížely i za deštivého počasí tisíce lidí v pláštěnkách, Czerny kázání přednesl v češtině a vyzdvihl českou pomoc uprchlíkům z válkou stižené Ukrajiny.
Během své návštěvy zavítal také do Olomouce, kde navštívil Svatý Kopeček a Domov sv. Anežky pro osoby se sníženou soběstačností.
6.Zastánce slabých a utlačovaných
Kardinál si oblibu u Svatého otce vysloužil svou zdánlivě nevyčerpatelnou studnicí empatie a ochoty. Czerny strávil několik let v Africe pomocí tamním komunitám, působil také ve střední Americe či Sýrii, podporuje lidi zasažené rasismem, nemocné HIV či ty, jimž různé politické režimy upírají lidská práva.
Tuto práci pak proměnil i v oficiální funkci v rámci vatikánského Úřadu pro migranty a uprchlíky. Papež František jej pak jako zástupce stolce vyslal s humanitární pomocí na Ukrajinu, čímž výrazně proměnil zvyky vatikánské diplomacie. Czerny také rád a často hovoří o dopadech klimatické změny a rolí jednotlivců v boji proti ní. „Právě malé kroky každého člověka ve změně života i práce jsou to, co mi dodává naději,“ pravil.
7.Stav papeže se zlepšuje
Papež František (89) je v nemocnici už přes tři týdny. Postupně u něj došlo k několika komplikacím a kvůli oboustrannému zápalu plic byl v určitých fázích nemoci odkázán na kyslíkovou podporu. Podle posledních zpráv hlava římskokatolické církve dobře reaguje na léčbu a není v přímém ohrožení života. Lékaři ale zůstávají opatrní a v pondělí uvedli, že kvůli farmakologické léčbě bude František muset ještě několik dní v nemocnici pobýt. Dobře totiž vědí, jak je zápal plic pro tak staré pacienty nebezpečný.
8.Víte, že?
Právo volit nového papeže při konkláve mají pouze kardinálové mladší 80 let (aktuálně 137), vyloučen by tak byl i český kardinál Dominik Duka (81).
Ten by to mohl dělat i jako vedlejšæk.