Úterý 10. prosince 2024
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Děsivé povodně i tornáda ve Španělsku: Více než 140 obětí včetně dětí!

Aktualizováno -
31. října 2024
15:30
Autor: ČTK - 
30. října 2024
10:44

Obětí povodní ve Španělsku je už nejméně 140, vyprošťovací práce pokračují, uvedla agentura EFE. Po poledni úřady informovaly o 95 mrtvých. Po desítkách lidí se přitom stále pátrá, píše deník El País. Povodně jsou podle španělských médií nejhorší od začátku století a vláda vyhlásila tři dny státního smutku.

Na region Valencie, kde se objevila i tornáda, připadá 92 mrtvých, dva hlásí region Kastílie - La Mancha a jednoho Andalusie. Jen ve městě Paiporta u Valencie přišlo o život 40 osob, řekla deníku El País starostka Maribel Albalat. „Zdá se, že velká část obětí zrovna přesouvala své vozy,“ uvedla.

Španělská média označují současné povodně za nejhorší od začátku století. S 95 mrtvými jsou říjnové povodně nejhorší od roku 1973, kdy při povodních zahynulo na 150 lidí. Vyplývá to z přehledu agentury EFE.

Ve Valencii se už neočekávají silné srážky, nejvyšší varování před mohutnými dešti ale platí podle meteorologické služby Aemet pro okolí Cádizu v Andalusii. Možné povodně hrozí i v Katalánsku. Postižené oblasti navštíví ve čtvrtek premiér Pedro Sánchez.

Na 120 000 domácností se kvůli povodním ve Valencii ocitlo bez proudu či mobilního spojení, zastavena byla i vlaková doprava do stejnojmenného hlavního města tohoto autonomního regionu. Záplavy přerušily provoz na desítkách silnic a omezily fungování letiště ve Valencii, kde kvůli tomu na 1500 lidí strávilo noc.

Po krizovém zasedání vlády dnes ministr pro regionální politiku Ángel Víctor Torres oznámil vyhlášení třídenního státního smutku. Mimo jiné uvedl, že železniční spojení Valencie s Madridem je dál přerušené, stejně jako je zastaven provoz příměstských vlaků do Valencie. Ministr vyzval obyvatele regionu, aby zůstali doma, pokud je to možné.

Přívalové deště zasáhly v úterý zejména Valencii, Kastilii-La Manchu a jihošpanělskou Andalusii. Ve Valencii spadlo nejvíce srážek za 24 hodin od září 1966, uvedla RTVE. Voda zaplavila silnice, ulice i dálnice. Podle španělské meteorologické služby Aemet se už ve Valencii větší srážky nečekají.

Desítky lidí podle deníku El País strávily ve Valencii noc na dnešek v autech či na střechách domů a čerpacích stanic, odkud je museli zachránit hasiči. Na pomoc byla povolána i armáda a pomáhá též policie. Někteří lidé volali o pomoc i prostřednictvím sociálních sítí. „Potřebujeme pomoc, volejte, kam můžete. Můj bratr, moje matka a já jsme uvízli doma,“ začínal jeden z mnoha vzkazů zveřejněných na síti X. Někteří uživatelé sociálních sítí si stěžovali i na potíže s nouzovou linkou 112. Předseda valencijské vlády Carlos Mazón ale uvedl, že linka funguje bez omezení a jen v úterý vyřídila přes 10 000 hovorů.V Andalusii u Málagy vykolejil vysokorychlostní vlak s téměř 300 lidmi, nikdo nebyl zraněn. Rušit či přesměrovat lety muselo kvůli špatným povětrnostním podmínkám i letiště ve Valencii.

Voda zaplavila i domov důchodců ve městě Massanassa ve Valencii, všechny jeho klienty se podařilo posléze dostat do bezpečí. V továrně automobilky Ford v Almussafes uvěznily záplavy přes noc celou odpolední směnu, která skončila v úterý v deset večer. Na sociálních sítích se objevila řada videozáznamů ze záchranných akcí i ze zatopených silnic s desítkami převrácených aut, které smetla voda. V některých obcích se zavřely školy.

V Andalusii u Málagy vykolejil vysokorychlostní vlak s téměř 300 lidmi, nikdo nebyl zraněn. Rušit či přesměrovat lety muselo kvůli špatným povětrnostním podmínkám i letiště ve Valencii.

Pomoc Španělsku nabídlo dnes mimo jiné Portugalsko, Německo či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU aktivovala satelitní systém Copernicus a údaje poskytla španělským záchranářům.

Video  Demolice domu Martina Staška v Zátoru. Opravené 250 let staré stavení nevydrželo povodně ze září 2024.  - Jana Gartnerová
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 31. října 2024 10:36 )

Nedávno slovenský meteorolog Tomáš Púčik, pracující i pro ESTOFEX, varoval před vysokým rizikem silného tornáda v Česku, vyplašil Česko... ČHMÚ kvůli tomu vydal speciální tiskovou zprávu (kromě červené výstrahy)... ale skoro nic nebylo.

Nyní měli extrémní počasí ve Španělsku, Tomáš Púčik varoval jen stupněm číslo 2 ze 3 možných stupňů. Takže blbě.

Ale když ČHMÚ řekne, že to udělal skvěle, tak platí, že to Tomáš Púčik udělal skvěle.

pragver ( 31. října 2024 09:17 )

Ve Španělsku to je přírodní katastrofa, tady by náš stát měl určitě pomoct a ne posílat zbytečně miliardy na bezednou Ukrajinu, kde ty naše prachy stejně vyfičí jen do vzduchu !

Jan Kocián ( 31. října 2024 01:11 )

Méně odborný název téhož středomořského jevu je "gota fría" (studená kapka). Francouzi tomu říkají "goutte froide".

Jan Kocián ( 31. října 2024 00:42 )

Že prý bude vlivem globálního oteplování víc medikánů, respektive medikány budou silnější, tipovali přední světoví vědci v minulých letech.

Kde jsou ty medikány? Španělští meteorologové vědí, že je nezasáhl medikán, nýbrž tradiční podzimní jev nazývaný DANA (Depresión Aislada en Niveles Altos).

Jan Kocián ( 30. října 2024 19:47 )

Nejnovější bilance ve Španělsku: 95 mrtvých

Zobrazit celou diskusi