Úterý 8. října 2024
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Oblačno 17°C

Hrozba povodní trápí i sousedy: Strach na Slovensku, varování v Rakousku a sníh v Německu

  • Aktualizováno -
    13. 9. 2024
    13:40
    Autor: ČTK,Mii - 
    13. 9. 2024
    12:14

    Nejen Česko se chystá na příchod extrémních povodní. Slovensko očekává stoletou vodu na svém úseku řeky Moravy, výhled povodňové situace se tam zhoršil. Úřady se v zájmu ochrany majetku lidí připravují na možnost řízeného vypuštění vody z toku mimo obydlené oblasti. Rakouské dráhy vyzvaly lidi, aby vzhledem k očekávaným lijákům a bouřím nikam necestovali, pokud to není nutné. Výzva platí zatím do nedělního večera. Podle německých meteorologů musejí lidé s trvalým deštěm počítat v podhůří Alp, kde mohou přijít i bouřky. Na velkou vodu se chystá například i polská Vratislav. 

  • 1.Slovensko

    První vlna srážek už zasáhla západní část Slovenska, kde do příštího pondělí platí nejvyšší výstraha před deštěm a záplavami.

    Podle ministra životního prostředí Tomáše Taraby by řeka Morava měla v příštích dnech kulminovat na 6,39 metru, přičemž při výšce hladiny zhruba 6,1 metru dochází k jejímu vylévání. Nejvíce ohroženým místem je vesnice Moravský Svatý Ján, kde hladina Moravy dnes dopoledne vystoupala na 2,7 metru z dřívějších zhruba 80 centimetrů.

    „Vývoj povodňové situace bude záviset na tom, co se stane v Česku. Uvidíme, kolik vody tam bude drženo v korytu řeky nebo zda dojde k jejímu přetlaku do území. Děláme všechno pro to, aby k vylití nedošlo,“ řekl Taraba.

    Slovenský ministr životního prostředí také prohlásil, že vývoj na Dunaji, který protéká Bratislavou a do kterého se na okraji slovenské metropole Morava vlévá, nebude pro Slovensko představovat problém.

    Mimořádná situace v Bratislavě

    Mluvčí Slovenského vodohospodářského podniku Marián Bocák řekl, že u soutoku Moravy a Dunaje pod hradem Devín v západní části Bratislavy pracovníci preventivně nainstalovali mobilní protipovodňové bariéry. V této oblasti je dlouhodobě vyhrazeno území pro vylití Moravy v případě většího průtoku vody.

    Bratislavský magistrát dnes kvůli vývoji počasí vyhlásil mimořádnou situaci, která podle jeho mluvčího Petera Bubly umožní městu efektivněji předcházet škodám či je odstraňovat. Město v tiskové zprávě také oznámilo, že preventivně postupně uzavře jedno parkoviště, na které se Dunaj při vysoké hladině vylévá.

    Slovenští meteorologové pro čtyři okresy, jež sousedí s Českem a Rakouskem a pro které platí nejvyšší stupeň výstrahy před deštěm a záplavami, zvýšili odhad maximálně očekávaného zhruba čtyřdenního úhrnu srážek na 230 z dosavadních 200 litrů na metr čtvereční.

    Slovenská armáda vyčlenila čtyři vrtulníky s posádkami pro případ, že bude třeba evakuovat lidi z oblastí, které by během záplav byly nedostupné pro běžnou techniku. Hasiči i policisté přesunuli více techniky a příslušníků na západní Slovensko, v rámci protipovodňových opatření shromáždili také větší množství písku.

    Na extrémní srážky se už dříve tento týden začaly připravovat všechny země střední Evropy včetně Česka.

    Video  Blesk: Víte, že... Povodně! Co má obsahovat evakuační zavazadlo?  - Bára Holá/Blesk
    Video se připravuje ...

  • 2.Polsko

    V Polsku platí nejvyšší povodňový stupeň ve vojvodstvích u hranic s Českem a Slovenskem. Ve Vratislavi se dnes zasedání vedení Dolnoslezského vojvodství zúčastnil premiér Donald Tusk. Podle něj předpovědi počasí „nejsou dramaticky znepokojivé“, zdůraznil však, že „úřady nepodceňují žádný signál“. Podle ministerského předsedy není důvod očekávat katastrofu v celostátním měřítku. Varoval však, že je nutné připravit se na lokální záplavy a bleskové povodně.

    Náměstek polského ministra vnitra Wieslaw Leśniakiewicz k ostražitosti vyzval zejména lidi žijící u horských řek v místech nad nádržemi. Obyvatele míst, kde hrozí záplavy, vybídl, aby se připravili na možnost, že dočasně budou přerušeny dodávky elektřiny a vody. Ty, kdo bydlí v přízemí, upozornil na možnost zalití domů. Lidé si také mají přeparkovat auta na vyšší místa.

    Na příchod velké vody se mimo jiné chystá Vratislav, kde Odra v roce 1997 způsobila rozsáhlé škody. Týkalo se to třeba sídliště Kozanów postaveného v 70. letech v záplavové oblasti. Server gazeta.pl píše, že bytová družstva v některých panelových domech nyní ve snaze zabránit případným škodám zastavila provoz výtahů, kvůli tomu ovšem ve vyšších patrech zůstali uvězněni zejména starší lidé s omezenou pohyblivostí. Podle Leśniakiewicze dolnoslezské metropoli nyní katastrofa jako ta z roku 1997 nehrozí, informují polská média.

    Ještě před několika dny sužovalo zejména střední a východní Polsko sucho a hladina Visly v centru Varšavy klesla na nejnižší úroveň od začátku měření.

    Video  Nevstupujte do lesů a zrušte i další akce, radí povodňová komise  - ČTK/Blesk Zprávy
    Video se připravuje ...

  • 3.Německo

    Německá meteorologická služba (DWD) varuje před vydatným sněžením ve vyšších polohách Alp.

    Podle DWD musejí lidé s trvalým deštěm počítat zejména v podhůří Alp, kde mohou přijít i bouřky. Silné dešťové srážky se očekávají také v oblasti od Bavorského lesa po Lužici. Ve vyšších polohách Alp, Krušných hor a na hoře Brocken v pohoří Harz povane silný nárazový vítr. Zatímco ve východním Sasku má déšť během sobotního dopoledne ustávat, ve východní části podhůří Alp a v Bavorském lese nepříznivé počasí potrvá déle. Poté, co vrcholky Alp v posledních dnech zasypal první sníh, může v příštích dnech v nadmořské výšce nad 1500 metrů napadnout až 50 centimetrů čerstvého sněhu. Meteorologové v této souvislosti mluví o „výrazném příchodu zimy“.

    Jih a jihovýchod Německa povodně postihly už letos v červnu, zemřelo při nich nejméně šest lidí.

    Video  Na Šumavě se objevil první sníh 
    Video se připravuje ...

  • 4.Rakousko

    Rakouské dráhy (ÖBB) dnes vyzvaly lidi, aby se v nejbližších dnech raději nevydávali na cesty, pokud to není nutné. Tato výzva platí zatím do nedělního večera. Už v noci na dnešek byla kvůli sněžení uzavřena trať v Salcbursku mezi městečky Bad Hofgastein a Bad Gastein.

    Silnice pod Grossglocknerem, nejvyšší rakouskou horou, je z bezpečnostních důvodů dočasně mimo provoz. Další silniční tahy na různých místech Rakouska zablokovaly popadané stromy. Do horských oblastí by se řidiči neměli vydávat bez zimní výbavy.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi