Emocionální viceprezidentka a zarputilý exprezident. První televizní duel Kamaly Harrisové (59, Demokratická strana) a Donalda Trumpa (78, Republikánská strana) na televizní stanici ABC News přinesl dvě odlišné osobnosti. Jak je hodnotí experti na řeč těla a nonverbální komunikaci?
Zaťatý Trump rozesmával Harrisovou a ani se na ni nepodíval. Prezidentská debata očima expertů na řeč těla
1.Vynucené podání ruky
Když spolu v červnu debatovali Donald Trump a Joe Biden, ruce si (alespoň před kamerami) nepodali. Stejně tak v roce 2016, když se Trump v debatě utkal s Hillary Clintonovou. Zasvěcenci nyní očekávali totéž, ale Kamala Harrisová je překvapila. Bylo to poprvé, co se s Trumpem osobně setkala - a tak k jeho pultíku nakráčela a se slovy „Kamala Harrisová“ mu slušně, ovšem suverénně vnutila svou pravici.
„Byl to silový tah. Myslím, že to nečekal,“ komentoval odborník na řeč těla Mark Bowden podle Sky News. „Rád vás vidím, bavte se,“ odvětil viceprezidentce exprezident tiše.
2.Nervózní start
Donald Trump už vede třetí prezidentskou kampaň a předtím dělal dlouhé roky moderátora reality show The Apprentice. Naopak pro Kamalu Harrisovou byla taková vysokoprofilová debata první, ani zatím moc nečelila těžkým otázkám novinářů.
„Jak Harrisová odpovídala na první otázku, v jejím hrdle bylo vidět velké napětí - těžké polykání, napjaté krční svaly, velký pohyb ve štítné chrupavce. Z neverbálního hlediska takové nervové napětí snižuje dojem sebejistoty. Bylo to nenápadné, ale zkušenému oku nepopiratelné, a trvalo déle, než by člověk čekal, než se toto napětí rozptýlilo,“ rozebral detailně Joe Navarro, vysloužilý expert FBI na řeč těla.
„Trump oproti tomu působil vyrovnaněji, zpočátku méně nervózně, ačkoli Harrisová se v průběhu debaty otřepala,“ dodal Navarro ve své analýze pro deník Politico.
3.Hlavně se nedívat
Podání ruky bylo prvním, a dost možná posledním momentem, kdy se Trump na svou rivalku podíval. Debata probíhala bez publika, na scéně byli akorát dva moderátoři, přesto se exprezident - a - Harrisové vyhýbal, hleděl většinou jen do kamery.
„Republikánský kandidát se po většinu devadesátiminutové debaty držel řečnického pultu a nakláněl se dopředu, nikdy se nepodíval paní Harrisové do tváře a pouze na ni ukazoval, zatímco hlavu držel předkloněnou,“ konstatuje Sky News.
Zato ona se na něj obracela, když ho zmiňovala, stejně tak ho sledovala, když naslouchala jeho proslovům (kandidáti měli vždy dvě minuty na zodpovězení otázky od moderátorů a pak minutu na reakce; většinou se nemohli překřikovat, mikrofon měl zpravidla zapnutý jen jeden).
4.Přehlídka emocí
I když měla mikrofon Harrisová zrovna vypnutý, prakticky pořád mluvil její výraz jasně. „Viceprezidentka se po celý večer tvářila expresivně, zvedala obočí, smála se, a když Trump hovořil, tvářila se jakoby nevěřícně. Tyto momenty její fanoušci rychle zachytili a šířili na sociálních sítích,“ konstatuje agentura Reuters.
Jindy se na republikánského kandidáta dívala tázavě či poznamenala, že jeho tvrzení „nejsou pravda“.
5.Výsměch jako u soudu
„Někdy je něco tak pobuřující, že si to nezaslouží jinou odpověď než smích. Když Trump bez důkazů tvrdil, že přistěhovalci požírají lidem domácí mazlíčky, Harrisová se mu otevřeně vysmála - což bylo v ostrém kontrastu s vážným tónem, který nasadil on,“ upozorňuje Navarro.
„Toto užití emocionálního kontrastu Trumpovu argumentaci podkopalo. Stejnou techniku jsem viděl i u soudu, kdy právníci používají humor, aby znevěrohodnili krajně vážné (a zavádějící) tvrzení. Možná se Harrisová tuto techniku naučila v době, kdy působila jako státní zástupkyně,“ dodal policejní specialista.
6.Trumpův chlad i šílený úsměv
Exprezident si většinu doby držel výraz vážnější, byť i on se občas smál. Většinou ale nuceně, je znát, že očima se nesměje. V některých chvílích až Navarrovi připomínal Jokera - šíleného Batmanova arcilotra.
VP President Kamala Harris on the topic of Ukraine during the presidential debate: pic.twitter.com/h55GCGHyy2
— (((Tendar))) (@Tendar) September 11, 2024„Trump často projevuje rázovité chování, kterým dává jasně najevo, že slyší něco, co se mu nelíbí: Špulí rty. Toto chování je běžně spojováno s nelibostí nebo nesouhlasem a u Trumpa je všudypřítomné. Viděli jsme to, když byl konfrontován s tím, kolik jeho bývalých zaměstnanců - včetně bývalého šéfa jeho štábu - ho už nepodporuje,“ pokračuje bývalý expert FBI, autor dvou knih o neverbálních projevech.
7.Odlišné přístupy
„Jejich přístupy byly velmi odlišné,“ řekla agentuře Reuters behaviorální vědkyně Abbie Maronoová. „Neoslovoval ji, neorientoval se na ni, když mluvil... Ona byla vůči němu trochu antagonistická, ale zároveň na něj velmi emočně reagovala.“
8.Bez rozloučení
A co se stane až Rusko s jeho pomocí vyhraje, co myslíte? Jestli tedy vůbec myslíte.