Listopadové volby v USA se kvapem blíží. Za důležitý test pro Kamalu Harrisovou a jejího republikánského soupeře Donalda Trumpa byla označena jejich vůbec první společná televizní debata, ve které naopak proti Trumpovi v červnu selhal Joe Biden. Komu z kandidátů vyšel nyní první střet, vysílaný televizí ABC, lépe? Trump označoval Harrisovou za marxistku, ta mu vracela kritiku odkazem na jeho údajnou „snůšku lží a ukřivděnosti“. A střetli se mj. o potraty. Hádek a sporů však bylo více, Trump v jednu chvíli dokonce vytáhl údajné jezení psů a koček haitskými migranty. „Trump je zjevně z Harrisové frustrovaný,“ uvedl deník The Washington Post. „Začal klidně, ale od chvíle, kdy zmínila velikost jeho davů, je naštvaný,“ poznamenal zase list New York Times. Jak dopadla tato klíčová debata? Jedno je jisté - Harrisová si vedla mnohem zdatněji, než Biden. Moderátor CNN Chris Wallace po debatě uvedl, že si nemyslí, že by byl někdy „svědkem debaty tak zničující“, jako bylo červnové zúčtování mezi Bidenem a Trumpem. „Myslím, že dnešní večer byl stejně zničující,“ poznamenal Wallace k Trumpově výkonu v debatě s Harrisovou. Co v ní také zaznělo?
Trump a Harrisová se hádali v ostré debatě: Útoky, „snůška lží“, vraždění novorozeňat i jezení psů!
1.První hádky v debatě
- Americké volby proběhnou 5. listopadu. První televizní debata mezi Kamalou Harrisovou a Donaldem Trumpem připadla na noc z úterý 10. září na středu 11. září SEČ.
- Trump a Harrisová se v první části své předvolební debaty dostávali do vypjatých výměn ohledně ekonomiky a přístupu k potratům.
- Trump svou soupeřku označil za marxistku a zároveň prohlásil, že nemá „žádnou politiku“. Harrisová řekla, že jen ona má plán na pozvednutí střední třídy, zatímco Trump by pomohl jen bohatým.
- Podle celostátního průzkumu provedeného deníkem The New York Times a vysokou školou Siena College jsou Trump a Harrisová v posledních týdnech před volbami fakticky vyrovnaní. Trump má nad Harrisovou náskok jednoho procentního bodu (48 procent ku 47 procentům), což je rozdíl, který se pohybuje v rámci statistické chyby.
- Dnešní duel byl jediným, na kterém se dvě kampaně dosud dohodly. Trump už nicméně jednu předvolební debatu absolvoval, a to na konci června, kdy se střetl s končícím prezidentem Joem Bidenem, který měl problém se jasně vyjadřovat a o necelý měsíc později pod tlakem spolustraníků i dárců Demokratické strany z kampaně odstoupil.
- Harrisová po debatě odstartuje již ve čtvrtek své turné v Severní Karolíně, odkud se v pátek přesune do Pensylvánie. Kandidát Harrisové na viceprezidenta Tim Walz mezitím odcestuje do Michiganu a Wisconsinu. Trump si za svého adepta na viceprezidenta zvolil J. D. Vance.
- Trump v debatě opět odmítl uznat porážku z roku 2020, dál šíří fámy o podvodech s hlasy. Harrisová se jej podle amerického tisku snaží vyprovokovat.
První otázka 90minutového přenosu mířila na Kamalu Harrisovou a týkala se stavu ekonomiky, což je podle průzkumů pro voliče nejdůležitější téma. Harrisová neodpoveděla, zda si myslí, že se dnes lidé v USA mají lépe než před čtyřmi lety, a místo toho mluvila o svých plánech na vybudování „ekonomiky příležitostí“.
Trump pak ve své reakci rychle přešel k tématu imigrace a opakoval nepodložená tvrzení o tom, že do USA proudí lidé ze zahraničních věznic a psychiatrických ústavů.
„Nemá žádnou politiku. Všechno, čemu věřila před třemi lety, vyletělo komínem... Teď jde k mojí filozofii,“ řekl Trump ve vysílání televize ABC. Odkazoval tím na skutečnost, že Harrisová v kampani o prezidentský post ustupuje od dřívějších levicových stanovisek a snaží se vystupovat jako centristický kandidát.
Harrisová na samotný závěr debaty řekla, že chce pracovat pro Američany, zatímco Trump se soustředí na sebe. Trump označil USA za zemi ve vážném úpadku.
2.Podané ruce a střety
Trump a Harrisová na pódium v centru Philadelphie vstoupili z různých stran a podali si ruce. Podle amerických médií se dosud nikdy tváří v tvář nesetkali.
Oba kandidáti v uplynulých týdnech dali najevo, že jeden druhého nechovají v úctě. Zejména republikán Trump na svoji soupeřku neustále útočí, a to výrazy, které podle deníku The New York Times připomínají slovník „sexistického surovce na školním hřišti“.
3.Jezení psů
Během debaty došlo i na značně kuriózní momenty. To když Trump tvrdil, že haitští migranti, přesídlení do Springfieldu v Ohiu, zabíjí a jedí domácí mazlíčky - psy, ale i kočky.
„Mnoho měst o tom nechce mluvit, protože jsou tam z toho tak rozpačití. Ve Springfieldu jedí psy lidé, kteří tam přišli, jedí kočky. Jedí mazlíčky lidí, kteří tam žijí,“ tvrdil Trump během debaty s Harrisovou. „To, co udělali naší zemi, když umožnili těmto milionům a milionům lidí přijít do naší země... to se děje ve městech po celých Spojených státech. A spousta měst nechce mluvit,“ pokračoval v konspiracích.
Spolumoderátor debaty ABC News David Muir odpověděl, že městský manažer Springfieldu popřel zprávy, že nějaká zvířata byla „zraněna nebo týrána“ migranty, kteří tam dorazili. „No, viděl jsem lidi v televizi; lidé v televizi říkají: ‚Můj pes byl odebrán a použit k jídlu‘,“ oponoval dál Trump.
Toto tvrzení přitom není zcela nové, poprvé jej sdílel Trumpův adept na vicepremiéra J.D. Vance na sociálních sítích a upozorňoval, že má v úmyslu „najít lidi“, o kterých tvrdil, že zvířata zneužívají - ale zároveň „samozřejmě je možné, že se všechny tyto fámy ukážou jako falešné,“ upozorňuje NBC News.
4.Harrisová: Snůška lží a ukřivděnosti
Trump Harrisovou vykresluje jako radikální političku a dnes znovu prohlásil, že je marxistkou, podobně jako její otec. Donald Harris byl dříve ekonomem na Stanfordově univerzitě a jeho tvorbu s marxismem nedávno spojoval časopis The Economist, podle webu PolitiFact je však u Harrisové tato nálepka nepodložená.
„Dnes večer v téhle debatě uslyšíte věci ze stejné otřepané příručky, snůšku lží, ukřivděnosti a nálepkování,“ řekla o svém soupeři Harrisová.
V úvodní části debaty věnované ekonomice mluvila o tom, že Trump plánuje snížit daně miliardářům a velkým korporacím, zatímco skrze rozšiřování cel by zvýšil životní náklady střední třídě. Odkazovala tím na plány republikánského kandidáta zavést plošné desetiprocentní clo na dovoz do USA a výrazně vyšší poplatky u zboží z Číny.
„Udělali jsme to, že jsme uklidili nepořádek po Donaldu Trumpovi,“ hájila zase Harrisová své společné úřadování s prezidentem Joem Bidenem.
5.Spor o potraty
Od ekonomiky se pak debata posunula k přístupu k potratům, který mnohé republikány vedené státy omezily po předloňském přelomovém rozhodnutí amerického nejvyššího soudu. Harrisová tyto restrikce označila za „Trumpovy zákazy potratů“ a připisovala za ně odpovědnost exprezidentovi, který k vývoji výrazně přispěl svým výběrem tří členů nejvyššího soudu.
Harrisová prohlásila, že Trump by jako prezident uzákonil federální zákaz potratů, což její soupeř označil za lež, jakkoli během prvního mandátu takovýto postup podpořil.
V debatě také Trump zopakoval nepravdivé tvrzení, že demokraté podporují možnost „popravy“ dítěte po narození a že některé státy toto umožňují. Moderátorka Linsey Davisová pak do výměny vstoupila s tím, že žádný stát zabití novorozence neumožňuje.
6.Hádky o Ukrajinu a Izrael
Oba kandidáti se střetli také během tématu Ukrajiny. Trump se dvakrát vyhnul odpovědi na otázku, jestli si přeje, aby napadená země vyhrála, místo toho uvedl, že chce konec války.
„Chci tu válku zastavit, chci zachránit životy,“ uvedl Trump, který už dříve uvedl, že pokud se prezidentského postu ujme, tak se o konec války zasadí. Vůči tomuto tvrzení jsou světoví lídři skeptičtí.
Trump neodpověděl ani na otázku, jestli je v zájmu USA, aby Ukrajina válku vyhrála. Kandidát republikánů opět jen odvětil, že v zájmu USA je konec války. „Promluvím si s jedním, promluvím si s druhým. Dostanu je k sobě,“ řekl s odkazem na ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského a ruského prezidenta Vladimira Putina. Pak zopakoval, že kdyby byl šéfem Bílému domu, k invazi by nedošlo.
„Kdyby byl Donald Trump prezidentem, Putin už by seděl v Kyjevě,“ reagovala Harrisová a dodala, že evropští politici jsou viditelně šťastní, že Trump v úřadu není.
Trump také uvedl nesprávné tvrzení, že Harrisová nezvládla mírovou misi, na kterou byla vyslána. Demokratická kandidátka se několik dní před startem války na mnichovské bezpečnostní konferenci setkala se Zelenským, avšak nikdy se nesetkala s Putinem. Trump rozvněž nesprávně uvedl, že během války „zemřely miliony lidí“. Počty potvrzených obětí se pohybují v řádech desetitisíců.
Dvojice hovořila také o druhé válce, a to konfliktu v Gaze. Harrisová uvedla, že je na čase, aby konflikt skončil okamžitě a volala po propuštění rukojmích. Podpořila dvou státní řešení mezi Izraelí a Palestinou. Na to Trump odvětil podobně jako u Ukrajiny, že kdyby byl prezidentem, k válce by „nikdy nedošlo“.
7.Frustrovaný Trump?
Trump v televizním duelu s Harrisovou opět odmítl uznat porážku z minulých prezidentských voleb a pokračoval v šíření fám o podvodech s hlasy. Jeho soupeřka se podle amerického tisku opakovaně snažila Trumpa vyprovokovat k agresivní reakci a v některých chvílích se jí to dařilo.
„Naše volby jsou špatné,“ prohlásil Trump, když čelil otázkám na své počínání po prohraných volbách roku 2020. Republikánský kandidát porážku nikdy neuznal a místo toho bez důkazů označuje tehdejší volby za zmanipulované.
Trump křičel do mikrofonu...
Ve vysílání televize ABC Trump řekl, že o podvodech s hlasy existuje množství důkazů, jakkoli volební činitelé napříč USA žádné větší nesrovnalosti nezjistili. „To, co se teď děje, je něco, čemu se Trumpův tým chtěl vyhnout. Trump křičí do mikrofonu a snaží se opět vést spor o výsledky voleb roku 2020,“ komentoval situaci deník The New York Times.
Harrisová v této souvislosti uvedla, že Trump před čtyřmi lety „dostal padáka od 81 milionů lidí“, čímž odkazovala na počet hlasů pro Joea Bidena. Podle amerického tisku to byl jeden z mnoha momentů, kdy se viceprezidentka snažila svému soupeři dostat pod kůži. Mimo jiné uvedla, že od mnoha armádních lídrů slyšela, že je Trump „ostuda“. Také prohlásila, že exprezidentovi se vysmívají vysocí světoví činitelé, nebo že lidé často z jeho předvolebních mítinků odchází předčasně „z vyčerpání a nudy“.
„Trump je zjevně z Harrisové frustrovaný,“ uvedl deník The Washington Post. „Začal klidně, ale od chvíle, kdy zmínila velikost jeho davů, je naštvaný,“ poznamenal zase list NYT.
8.Na konci si ruce nepodali
Harrisová na závěr debaty s Trumpem uvedla, že se soustředí na budoucnost a na službu Američanům, zatímco její soupeř hledí do minulosti a staví sám sebe na první místo. Trump v závěrečném proslovu uvedl, že USA jsou pod současnou administrativou Demokratické strany selhávající zemí, a oponoval, že Harrisová už měla na realizaci svých plánů dost času.
„Slyšeli jste dnes večer dvě velmi odlišné vize, jednu zaměřenou na budoucnost a druhou na minulost,“ řekla Harrisová. „Věřím, že americký lid ví, že toho máme mnohem víc společného, než co nás rozděluje,“ pokračovala.
V proslovu zopakovala, že chce pomáhat střední třídě a chránit práva Američanů včetně přístupu k potratům. Připomněla svou dřívější kariéru prokurátorky a zdůraznila, že nikdy neměla jiného „klienta“, než je americký lid. „Potřebujeme někoho, komu na vás záleží a kdo nestaví sebe na první místo,“ řekla.
Trump: Jsme selhávající zemí
Trump ve svém segmentu nemluvil o svých plánech pro případný druhý mandát a místo toho se zaměřil na kritiku Harrisové a současné vlády. „Začala tím, že řekla, že udělá tohle, udělá támhleto, udělá všechny ty skvělé věci. Proč je neudělala? Je tam tři a půl roku,“ uvedl republikánský kandidát.
Trump také navazoval na svou temnou rétoriku ohledně současného stavu Spojených států. „Jsme selhávající zemí, jsme zemí ve vážném úpadku,“ uvedl. Opakoval při tom nepodložená tvrzení o přílivu imigrantů do USA a prohlásil, že svět směřuje ke třetí světové válce.
Na konci debaty si dvojice kandidátů na rozdíl od úvodu nepodala ruce, Harrisová s Trumpem se na sebe ani nepodívali, poznamenal deník The Washington Post.
9.Bidenovi debata „zavařila“
Podobná předchozí debata Trumpa s tehdejším prezidentským kandidátem demokratů Bidenem byla 27. června považována za Bidenovo selhání. Biden se tehdy opakovaně zadrhával, což vyvolalo pochybnosti o jeho způsobilosti vykonávat prezidentský úřad další čtyři roky.
V 90minutovém duelu měl Biden problémy čelit útokům Trumpa a vyjadřovat se srozumitelně. Mluvil potichu a jeho hlas byl chraplavý. Biden nakonec 21. července z boje o znovuzvolení odstoupil a jako novou kandidátku demokratů podpořil Harrisovou.
Moderátor CNN Chris Wallace řekl, že si nemyslí, že by byl někdy „svědkem debaty tak zničující“, jako bylo červnové zúčtování mezi Bidenem a Trumpem. „Myslím, že dnešní večer byl stejně zničující,“ řekl Wallace o Trumpově dnešním výkonu.
Start debaty Harrisové a Trumpa v National Constitution Center ve Philadelphii byl naplánována na 21:00 místního času (ve středu ve 3:00 SEČ) - na 90 minut včetně dvou přestávek.
Za moderátory byli určeni novináři ABC News David Muir a Linsey Davisová. Televize ABC přistoupila i k dílčím opatřením - aby otázky směli pokládat pouze moderátoři, kandidáti dostali dvě minuty na odpověď, dvě inusty na reakce a další minutu na upřesnění a doplnění s tím, že mikrofon má mít zapnutý pouze kandidát, jenž dostal slovo.
V USA mají předvolební debaty kandidátů obrovskou sledovanost a ne nadarmo se o místních prezidentských volbách mluví jako o „televizní show“. Tradici zahájily čtyři souboje Richarda Nixona a Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1960. Kennedy si v nich počínal lépe, což zřejmě výrazně přispělo k jeho volebnímu vítězství. Další televizní duely se pak konaly až v roce 1976 mezi Jamesem Carterem a Geraldem Fordem.
10.Trump a selhání či katastrofy
Ještě před několika měsíci přitom s debatou mezi 78letým Trumpem a 59letou Harrisovou nikdo nepočítal. Bidenovo ukončení kampaně však změnilo situaci.
Trump, který se v červenci na předvolebním mítinku stal terčem atentátníka, stanul proti volební soupeřce, s níž nepočítal, když v květnu souhlasil se zářijovou druhou debatou s Bidenem. Trumpova kampaň mezitím naznačila, že exprezidentovou strategii bude v debatě upozorňovat na „politická selhání“ a „katastrofy“ Harrisové a Bidenovy administrativy obecně.
Rodinné kořeny a rasové stereotypy
Pro Trumpa však bylo podle amerických médií obtížné přizpůsobit svou strategii nové soupeřce, která je první ženou ve funkci americké viceprezidentky a zároveň první viceprezidentkou jihoasijského a černošského původu.
Kalifornská rodačka má otce z Jamajky a její matka pocházela z Indie. Trump se ve svých slovních útocích několikrát uchýlil k genderovým a rasovým stereotypům, a to k nelibosti některých svých spojenců, kteří chtějí, aby se spíš soustředil na politický program, píše AP. V tomto ohledu exprezident, který viceprezidentku nepravdivě označuje za komunistku, například uvádí, že prezidentství Harrisové by ohrozilo bezpečnost USA a klade důraz na téma nelegální migrace.
11.Co řekl před debatou Trump o Harrisové
- „Je to komunistka. Není to socialistka, je hodně za socialistkou.... Otevře hranice a umožní zabijákům, vrahům a násilníkům nahrnout se do země,“ řekl Trump. Harrisovou nejmenoval, hovořil pouze o „monstru, jež bylo na pódiu s Mikem Pencem“, čímž odkazoval na předvolební debatu viceprezidentských kandidátů. (v rozhovoru s televizí Fox News, 8. října 2020)
- „Kamala jako pohraniční car otevřela naše hranice, což umožnilo 20 milionům nelegálních přistěhovalců, aby se do naší země nahrnuli z celého světa.“
- „Nejsme připraveni na marxistickou prezidentku a prolhaná Kamala Harrisová je radikálně levicová marxistka, a to je horší!“ (na mítinku v Charlotte, 24. července 2024)
- Nechovám mnoho úcty k její inteligenci a myslím si, že bude příšernou prezidentkou.“ (TK 15. srpna 2024)
Video Víte, že... Donald TrumpVideo se připravuje ...12.Co řekla Harrisová o Trumpovi před debatou
- „Zločinci, kteří zneužívali ženy, podvodníci, kteří podvedli zákazníky a ohýbali pravidla ve svůj prospěch. Takže poslouchejte, když říkám: Znám ten typ lidí, jako je Donald Trump.“ (22. července 2024)
- „Donald Trump chce naši zemi vrátit zpět. .... Chceme žít v zemi svobody, soucitu a právního státu, nebo v zemi chaosu, strachu a nenávisti?“ (na shromáždění v Milwaukee, 24. července 2024)
- „Donald Trump je v mnoha ohledech neseriózní člověk. Ale důsledky navrácení Donalda Trumpa do Bílého domu by byly nesmírně vážné.“ (v projevu na závěr sjezdu demokratů, 22. srpna 2024)
- „Měli bychom být připraveni na skutečnost, že si Trump nedělá starosti s říkáním pravdy.“ Harrisová to uvedla v pondělí 9. září 2024 před debatou v rozhlasovém rozhovoru s moderátorem Rickeym Smileym.
Video Víte, že...Kamala HarrisováVideo se připravuje ...
Senila Bidena... Vite ze Donikovi je letos srejne jako Bidenovi, kdyz byl pred 4 roky zvolen? Premyslim jak bude vypadat za 4 roky - senil Trump.