Trumpova neúcta na hřbitově: Prominentní republikáni se od něj odvracejí
Donald Trump ovládl Republikánskou stranu; zpravidla po procesu primárek většina vnitrostranických rivalů stáhne ocas a postaví se za vítěze, aby v nadcházejících volbách porazil demokratického soupeře. Teď však prominentní republikánský klan hlásí, že toto neučiní. Přispěl k tomu incident Trumpovy kampaně na slavném vojenském hřbitově.
Veterán vietnamské války (v níž byl zajat), senátor a roku 2008 kandidát na prezidenta John McCain byl uznávaným politikem, zejména v oblasti bezpečnosti a zahraniční politiky – a silným partajním kritikem Donalda Trumpa. I jeho manželka a děti měly jistý hlas u tradičnějšího křídla republikánů. Teď se však od strany a jejího prezidentského kandidáta distancují.
Jimmy McCain se už pár týdnů nazpátek zapsal do rejstříku coby demokratický volič. Nyní proti Trumpovi vystoupil otevřeně poté, co exprezidentova předvolební kampaň porušila pravidla slavného vojenského Arlingtonského hřbitova. Trumpa následovali fotograf a kameraman i do částí, kde se nesmí dělat politická kampaň – a když je na to přišla upozornit zaměstnankyně správy hřbitova, jen ji hrubě odstrčili. Do médií ji pak Trumpův mluvčí pomluvil, že má za sebou asi nějakou „mentální příhodu“. Trump oficiálně připomínal u hrobu neznámého vojína zabité v Afghánistánu, pak ale přešel do úseku, kde jsou pochovaní konkrétní padlí.
Nadporučík Jimmy McCain strávil v ozbrojených silách 17 let, včetně misí v Iráku a Afghánistánu, teď dělá v armádní rozvědce. „Myslím, že kdokoli, kdo dlouho oblékal uniformu, tomu přirozeně rozumí – že to tady není o vás. Je to o těch lidech, kteří ve jménu své země přinesli tu největší oběť,“ řekl pro CNN a kritizoval nedostatečnou pokoru Trumpova týmu a jejich snahy na takřka posvátném vojenském místě lovit politické body. „Mnozí z těchto mužů a žen, kteří sloužili své zemi, si zvolili dělat něco většího, než byli oni sami. Jednoho rána se vzbudili, podepsali se do kolonky, zvedli pravici a zvolili si sloužit své zemi. A to je zkušenost, kterou Donald Trump neměl. Možná právě o tom dost přemýšlí,“ spekuloval. Trump do ozbrojených sil nevstoupil, za vietnamské války nenarukoval díky odkladům ze studijních a zdravotních důvodů – stejně jako Joe Biden.
Nejmladší senátorův syn také ohlásil, že míní nejen volit Kamalu Harrisovou: „Zapojím se do kampaně, jak jen budu moci,“ přislíbil.
Jeho sestra, konzervativní moderátorka a sloupkařka Meghan McCainová, tak daleko nejde. „Velmi respektuji širokou škálu politických názorů všech členů své rodiny a mám je všechny velmi ráda,“ tweetovala. „Zůstávám však hrdým členem Republikánské strany a doufám, že se blýská na lepší časy. (Nevolím Harrisovou ani Trumpa, aby bylo jasno).“
Jejich matka Cindy McCainová, kariérní diplomatka a nyní výkonná ředitelka Světového potravinového fondu OSN, už přeběhla dříve – roku 2020 výslovně podpořila Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi. Nadále však zastává spíše konzervativní hodnoty.
Senátor John McCain, když Trump překvapivě získal nominaci do prezidentských voleb roku 2016, napřed avizoval stranickou loajalitu, ale později uvedl, že zkrátka nejde stát za takovým politikem. Svůj hlas mu ve volbách nehodil, hlasoval pro některého dalšího zasloužilého republikána, jehož jméno na volební lístek dopsal (jak umožňují pravidla).
Svár mezi Trumpem a McCainem byl i po jeho volebním vítězství, někdy i hlasoval proti ostatním republikánům. McCainovu politickou dráhu však ukončil agresivní nádor mozku. Lékaři ho objevili v červenci 2017, rok poté už nemělo cenu pokračovat v léčbě. John McCain zemřel 24. srpna 2018.
Pohřeb proti Trumpovi
I jeho pohřeb – který si dopředu pečlivě naplánoval – jako by byl proti tehdejšímu prezidentovi zřetelně zaměřen. Magazín New Yorker jej popsal za „největší schůzku antitrumpovských figur v době jeho úřadování“. Umírající senátor zavelel pozvat zasloužilé osobnosti nejen Republikánské strany, ale i Demokratické. Přišli manželé Clintonovi, Madeleine Albrightová, Nancy Pelosiová, Elizabeth Warrenová a tehdejší senátorka Kamala Harrisová, nyní Trumpova rivalka v prezidentských volbách. Rakev pak na McCainovo výslovné přání nesli i dva demokraté Joe Biden (tehdy bývalý viceprezident, budoucí prezident) a senátor Russ Feingold, mezi patnáctkou čestných nosičů byl i ruský politik/disident (a později politický vězeň, nedávno propuštěný) Vladimir Kara-Murza.
Smuteční řeči pak pronesli exprezidenti obou stran: republikán George Bush mladší a Barack Obama. Úřadující prezident Donald Trump naopak pozvání vůbec nedostal.
Později si Meghan McCainová stěžovala – v televizi a pak i ve vzpomínkové knize – že bez pozvání přišla prezidentova dcera s manželem. „Viděla jsem Ivanku Trumpovou a Jareda Kushnera sedět někde vzadu,“ popsala podle CNN. „Pokud vím, od rodiny pozvání nedostali, avšak stejně přišli.“
„Myslela jsem, že má rodina to řekla jasně, nebo aspoň já, že Trumpovi nejsou okolo mě vítáni – a že můj otec se jasně vyjadřoval ohledně hranice mezi McCainovými a Trumpovými,“ uvedla půl roku po pohřbu v The Late Show se Stephenem Colbertem.
John McCain spočinul na hřbitově Námořnictva USA nedaleko, v Arlingtonu však leží mj. jeho otec i děd, oba admirálové téhož jména, kteří byli v Tokijském zálivu s americkou flotilou, když Japonsko kapitulovalo ve druhé světové válce. Po všech třech je pojmenovaný torpédoborec USS John S. McCain.