Pátek 13. září 2024
Svátek slaví Lubor, zítra Radka
Zataženo, déšť 12°C

Masakry nemají ospravedlnění: Šéf evropské diplomacie se zlobí kvůli útoku Izraelců na školu v Gaze

Aktualizováno -
10. srpna 2024
16:57
Autor: ČTK, eis, swp - 
10. srpna 2024
08:21

Více než 100 lidí zemřelo, když Izrael ve městě Gaza zasáhl školu, kde přebývali lidé, kteří kvůli současnému konfliktu museli opustit domov. Dnes o tom podle agentury Reuters informovala oficiální palestinská agentura WAFA. Jiné palestinské zdroje přišly s nižší bilanci úderu. Izraelská armáda zasažení školy potvrdila a bez předložení důkazů uvedla, že v ní bylo velitelské stanoviště teroristické organizace Hamás, napsala agentura AP.

Úřad civilní obrany v Gaze spravovaný Hamásem sdělil agentuře AFP, že areál na severu Pásma Gazy zasáhly tři izraelské střely. Podle médií napojených na vládu Hamásu, které Pásmo Gazy ovládá, útok přišel v době fadžru, modlitby, k níž se věřící muslimové schází za úsvitu.

Palestinská civilní obrana původně uvedla, že si útok vyžádal 40 mrtvých a desítky zraněných, pak bilanci mrtvých zvýšila na devadesát až 100 mrtvých. AP s odvoláním na palestinské zdravotnické úřady psala o více než 60 mrtvých. Zpravodajská společnost BBC dodává, že nebyla schopna údaje o desítkách obětí ihned nezávisle ověřit.

Zasažená škola byla tak jako téměř všechny školy v Pásmu Gazy používaná jako tábor pro Palestince vysídlené kvůli válce Izraele s Hamásem. Za prvních osm měsíců války bylo podle OSN přímo zasaženo či poškozeno 477 z 564 škol v Pásmu.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes vyjádřil zděšení nad zprávami o izraelském úderu na školu v Pásmu Gazy, který podle palestinských zdrojů ráno zabil desítky lidí. Uvedl, že šlo o několikátý útok na školu za poslední týdny a že tyto „masakry“ nemají žádné ospravedlnění. Incident odsoudila také Británie a Turecko.

„(Jsem) zděšený obrázky ze školního tábora v Gaze zasaženého izraelským úderem... Za poslední týdny se stalo terčem nejméně deset škol. Pro tyto masakry není žádné ospravedlnění,“ uvedl Borrell na sociální síti X.

Šéf unijní diplomacie zároveň vyjádřil lítost nad „strašlivou celkovou bilancí“ války Izraele s Hamásem, přičemž psal o více než 40.000 zabitých Palestincích. Úřady v Gaze v nejnovější bilanci hlásí 39.790 mrtvých za více než deset měsíců bojů, lidi zabité při dnešním úderu na školu ale podle všeho ještě do součtu nezapočítaly.

Británie dnes podobně jako Borrell uvedla, že je „zděšena“ smrtícím izraelským úderem na školu v Gaze, a vyzvala k „okamžitému příměří“. „Hamás musí přestat ohrožovat civilisty. Izrael musí dodržovat mezinárodní humanitární právo,“ prohlásil šéf diplomacie David Lammy. „Potřebujeme okamžité příměří, abychom ochránili civilisty, osvobodili všechny rukojmí a ukončili omezování humanitární pomoci,“ dodal.

Jako „nový zločin proti lidskosti“ úder odsoudilo Turecko. „Izrael se dopustil nového zločinu proti lidskosti, když zmasakroval více než stovku civilistů, kteří se uchýlili do školy,“ napsalo tamní ministerstvo zahraničí, které také kritizovalo snahu premiéra Benjamina Netanjahua „sabotovat“ jednání o příměří. „Mezinárodní aktéři, kteří nepodnikají kroky k zastavení Izraele, jsou spoluviníky těchto zločinů,“ dodala Ankara.

Jednalo se o poslední z úderů, které Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva označil za „systematické útoky na školy“ ze strany Izraele - od 4. července jich bylo nejméně 21, při nichž zahynuly stovky lidí včetně žen a dětí, napsala agentura AP. OSN již dříve uvedla, že do 6. července bylo ve válce přímo zasaženo nebo poškozeno 477 z 564 škol v Gaze, a dodala, že Izrael má podle mezinárodního práva povinnost poskytnout vysídleným osobám bezpečné útočiště.

„Již několik týdnů jsou školní budovy opakovaně terčem útoků, které si vyžádaly neúnosný počet civilních obětí,“ zdůraznilo rovněž francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení a zopakovalo, že „Izrael musí respektovat mezinárodní humanitární právo“.

Podle palestinských zdrojů si nejnovější úder kromě desítek mrtvých vyžádal i další desítky zraněných. Na místě „strašlivého masakru“ vypukl požár a lidé se snažili vyprostit zraněné i těla mrtvých z trosek, uvedl úřad civilní obrany.

Izraelské letectvo informovalo, že v noci na dnešek zaútočilo na školní budovu, v níž bylo velitelské stanoviště Hamásu. Bojovníci této skupiny odtamtud údajně podnikali operace proti izraelské armádě a izraelským občanům. Izraelská armáda také uvedla, že před útokem podnikla různá opatření, aby omezila nebezpečí pro civilisty. Znovu obvinila Hamás z toho, že systematicky porušuje mezinárodní právo, protože své operace vede z úkrytů využívaných civilním obyvatelstvem, a dělá tak z něj živý štít.

Déle než devět měsíců trvající válka v Gaze již přinesla řadu podobných incidentů. Podle palestinských úřadů dosud izraelské tažení zabilo přes 39.600 lidí. Izrael masivní bombardování a pozemní invazi v hustě zalidněné oblasti spustil poté, co ozbrojenci Hamásu loni 7. října zabili na izraelském území na 1200 lidí a dalších 250 unesli.

Video  Rozhovor s politoložkou Irenou Kalhousovou o situaci v Izraeli pro pořad FLOW  - e15
Video se připravuje ...

 

 

 

Milena Trummer ( 10. srpna 2024 19:03 )

Presnê 👍

Ford Henry ( 10. srpna 2024 18:42 )

Ta Gaza je asi nějaké Asijské centrum vzdělanosti a lékařského výzkumu. Podle zpráv tam není nic než školy a nemocnice narvané lidmi k prasknutí.

F.Prohazka ( 10. srpna 2024 16:44 )

Stále drží unesené lidi, každý kdo ví kde jsou je terorista a tam se nevyjednává.
Schovávat se v nemocnicích-školách je sám o sobě zločin, dělají si s lidí živé štíty. Ani jedno euro na podporu teroristů, nic nedávat. Ať vrátí unesené, uzavře se hranice a každý stát sám na sebe. A od kuď vylétne raketa tam také raketa vletí, to je obrana. Pro mě obě strany cik.jak čer., jsou mi ukradené, nesnesu dvojí metr.

Uživatel_5313099 ( 10. srpna 2024 14:49 )

Tak ať už se diplomacie EU rozhodne koho podporuje, mění strany ze dne na den, jak PePa.

Zobrazit celou diskusi