Čtvrtek 12. září 2024
Svátek slaví Marie, zítra Lubor
Zataženo, déšť 12°C

Boje v ruském pohraničí navyšují cenu plynu: V Evropě je nejdražší v letošním roce

Autor: ČTK - 
8. srpna 2024
20:45

Tranzit ruského plynu ukrajinskou přepravní soustavou dnes klesl o dalších šest procent na 37,25 milionu metrů krychlových. S odkazem na provozovatele ukrajinské přepravní soustavy GTS to napsal server deníku Ukrajinska pravda. Přeprava plynu ale pokračuje normálně a v souladu s objednávkami, píše agentura Interfax. Zpráva přichází den poté, co se cena plynu pro evropský trh drží na letošním maximu, před 16:00 SELČ krátce překonala hranici 40 eur za megawatthodinu (MWh).

K růstu cen plynu přispívají obavy o plynulost dodávek v důsledku intenzivních bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami v ruské Kurské oblasti blízko posledního funkčního tranzitního bodu pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Monopol na vývoz plynu sítí potrubí má v Rusku společnost Gazprom.

Ukrajinský provozovatel soustavy pro tranzit zemního plynu zopakoval, že ruský zemní plyn pokračuje v normálním tranzitu přes Ukrajinu do Evropy, navzdory zprávám o střetech poblíž města Sudža, kde je nyní zároveň jediný tranzitní bod.

"Gazprom dodává ruský plyn pro tranzit přes území Ukrajiny v množství potvrzeném ukrajinskou stranou přes měřicí stanici Sudža, pro 8. srpen je to 37,3 milionu metrů krychlových," řekl agentuře Interfax mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov. Dodal, že na středu byl požadavek 39,4 milionu metrů krychlových.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce po 16:00 SELČ vykazovala nárůst o více než tři procenta na 39,65 eura za MWh. Předtím na okamžik vystoupila i nad 40 eur. Cena v TTF je pro evropský trh s plynem určující. Už druhý den se drží na letošních maximech.

Právě vyšší cena může snižovat poptávku, kvůli níž jsou aktuální dodávky nižší. Cena plynu se začala zvyšovat už v roce 2021, v následujícím roce se i v důsledku války na Ukrajině přechodně dostala na rekordních více než 300 eur za MWh. V posledních měsících se ceny plynu v TTF pohybují v rozmezí 30 až 40 eur. Na konci února cena plynu klesla až k 22 eurům.

Ruské zdroje citované americkým Institutem pro studium války (ISW) uvedly, že ukrajinští vojáci ve středu obsadili v Sudži stanici, která je součástí sítě zajišťující přepravu plynu do Evropy. Geolokalizované snímky podle ISW ukazují, že Ukrajinci zajali na kontrolním stanovišti v Sudži přes 40 Rusů.

Od května 2022 začalo přes Ukrajinu do EU proudit zhruba o třetinu méně ruského plynu než předtím. Ukrajina totiž tehdy rozhodla, že přestane umožňovat Gazpromu tranzit plynu přes stanici Sochranovka, jeden ze dvou tranzitních bodů na ukrajinském území. Zdůvodnila to invazí ruských vojsk, podle Gazpromu k přerušení dodávek nebyl důvod. Posledním tranzitním bodem v provozu tak zůstává Sudža. Kyjev před dvěma lety tvrdil, že Gazprom by mohl plyn místo přes Sochranovku přepravovat přes stanici Sudža, to ale podle Gazpromu není technicky možné.

Od konce února 2022, kdy Moskva zahájila vojenskou invazi na Ukrajinu, západní státy postupně uvalily řadu sankcí na Rusko, které se dotýkají rovněž energetiky. Zároveň se ale dosud nepodařilo dořešit závislost na ruském plynu.

Video  Fiala v Blesku o nákupu zásobníků na plyn. Návratnost utracených osmi miliard vidí do osmi let  - Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 8. srpna 2024 22:41 )

Takže vládní kecy o energetické samostatnosti, bezpečnosti a konec dodávky plynu z Ruska, viz Pekarová, jsou další vládní dezinformace.

Uživatel_5678177 ( 8. srpna 2024 21:33 )

Jen záminka, aby si zase nehrabali prekupnici kapsy a nakupovat dráhy plyn od západu, původně stejně z Ruska

Zobrazit celou diskusi