První projev po odstoupení z boje o Bílý dům: Biden rozplakal vnučku, co vzkázal Pavel?
Americký prezident Joe Biden se po zbytek mandátu chce plně věnovat prezidentskému úřadu. Podle stanice CNN to Biden uvedl v projevu, v němž také vysvětlil důvody, které ho vedly k odstoupení z boje o Bílý dům. Kometář k Bidenově konci prezidentské kariéry přidal i Petr Pavel.
Jednaosmdesátiletý Biden vzdal boj o znovuzvolení v neděli po rostoucím tlaku strany a veřejnosti v souvislosti se svým vysokým věkem a jeho množícím se příznakům. Současně podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku své Demokratické strany v listopadových prezidentských volbách.
„Následujících šest měsíců se budu soustředit na to, abych dělal svou práci prezidenta,“ řekl Biden. „Budu pokračovat ve snižování nákladů pro těžce pracující rodiny a v růstu naší ekonomiky. Budu nadále hájit naše osobní svobody a občanská práva,“ dodal s tím, že zaměřit se hodlá také na boj proti extremismu a politicky motivovanému násilí.
Na mezinárodní scéně bude mezi Bidenovy priority ve zbytku volebního období patřit snaha o ukončení války v Pásmu Gazy, upevnění NATO a zastavení ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině.
Boj proti Putinovi
„Budeme pokračovat ve budování koalice hrdých národů, abychom zabránili Putinovi ovládnout Ukrajinu,“ řekl Biden. „Udržíme NATO silnější, mocnější a jednotnější než kdykoliv v naší historii,“ dodal.
Bude usilovat o nastolení míru a bezpečnosti na Blízkém východě a také osvobození všech rukojmí, které z Izraele odvlekli do Pásma Gazy členové teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců při útoku na jih Izraele 7. října.
Nová generace a slzy vnučky
Ve svém projevu v Oválné pracovně Bílého domu Biden také řekl, že obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce a že chce také sjednotit zemi tím, že uvolní místo nové generaci.
Zatímco na Bidena mířily kamery a sledoval ho celý národ, v Oválné pracově byla jako opora přítomna jeho žena Jill, syn Hunter Biden s dcerou Finnegan, která po skončení dědečkovy řeči neudržela emoce a rozplakala se.
Pavlova slova o setkání s Bidenem
Rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena odstoupit z kandidatury na obhajobu mandátu je státnické gesto, které svědčí o tom, že si uvědomuje důležitost voleb nejen pro Spojené státy, ale i pro svět, řekl Petr Pavel.
S Bidenem Pavel hovořil před zhruba dvěma týdny při návštěvě Washingtonu a summitu NATO. „Měl jsem to štěstí, že jsem mu byl hodně blízko. Na večeři v Bílém domě jsem od něj seděl hodinu a půl tak daleko, jako teď od vás. Takže jsme měli možnost si povídat o spoustě věcí, nejenom o politice,“ poznamenal. Z Bidena měl příjemný dojem, je podle něj otevřený a komunikativní člověk.
„To, že se na něm projevuje věk, je zřejmé. Na kom se neprojevuje? Na druhou stranu jeho vystoupení bylo naprosto jasné, srozumitelné, a to ve všech blocích jednání,“ podotkl Pavel. Omyl, kdy se Biden v závěru summitu přeřekl a uvedl ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského jako ruského prezidenta Vladimira Putina, by se mohl stát komukoliv a není dán jen věkem, míní.
„Rozhodně bych neřekl, že není schopen vykonávat prezidentský úřad. Myslím si, že ten půlrok, který mu zbývá v úřadu, bude schopen odvést v plném výkonu,“ dodal prezident.
Pozornost věnovaná situaci v amerických volbách je podle Pavla odrazem toho, že Spojené státy jsou lídrem demokratického světa a že k nim vzhlížejí i všichni oponenti a nepřátelé, protože případné změny by se odrazily i na nich.
„Pro nás co je důležité, ať už bude americkým prezidentem kdokoli, aby se nijak výrazně nezměnila americká politika ve vztahu k Evropě, ke světu. Aby se Spojené státy neizolovaly, a to ani zahraničněpoliticky, ani vojensky, ale ani ekonomicky,“ řekl Pavel. Pokud má demokratický svět uspět v soupeření s různými formami autoritářských režimů, je nutná spolupráce a koordinace činnosti, podotkl.
„Snažil jsem se, aby bylo jasné, srozumitelné, že tak jako my budeme potřebovat pomoc Spojených států při řešení války na Ukrajině, tak Spojené státy budou potřebovat Evropu při soupeření s Čínou. Stejně tak naši partneři v Indo-Pacifiku budou potřebovat naši solidaritu, pokud bude Čína asertivnější v Jihočínském moři, případně v jižní Asii,“ doplnil prezident.
Bezpečnost v euroatlantickém prostoru je podle něj velice úzce provázána s bezpečností v Indo-Pacifiku. „I pro nás, byť si myslíme, že třeba situace v Jihočínském moři na nás nemá sebemenší vliv. Je dobré si připomenout, že touto oblastí probíhá více než 50 procent světového objemu zboží. Pokud by došlo k přerušení například námořní dopravy, tak se to na evropských trzích, a tedy i na našem, promítne během několika týdnů, a to velice razantně,“ dodal Pavel.
Snad byste mohl mizt vetsi uctu k lidem.Ono nasw tajemnik se prerekl a spletl si bojlery a brojlery a ted se o tom bude asu mluvit 50 let/ De mortui nihikl nisi bene/..