Trump po atentátu se syny a bez Melanie na sjezdu: Oficiálně ho nominovali na kandidáta
Bývalý prezident Donald Trump, který se na volebním mítinku v Pensylvánii stal terčem atentátu, se v pondělí oficiálně stal kandidátem republikánů na prezidenta. Trump rovněž oznámil, kdo by měl být jeho viceprezidentem v případě zvolení - senátor J. D. Vance. V sobotu na Trumpa zaútočil střelec z větší vzdálenosti, kulka Trumpa zranila na uchu. Dvacetiletý Thomas Matthew Crooks je po smrti, uvádí FBI, zabit byl jeden návštěvník akce, další dva jsou v kritickém stavu. Vyšetřovatelé útoku našli v autě střelce výbušniny.
- Střelec zaútočil na Trumpa na mítinku ve městě Butler ve státě Pensylvánie, kde byly tisíce lidí. FBI ho identifikovala jako dvacetiletého republikána Thomase Matthewa Crookse.
- Podle činitele FBI, který vede vyšetřování, střelec jednal sám.
- Kulka zranila exprezidenta na pravém uchu, agenti tajné služby ho okamžitě evakuovali. O život přišel jeden návštěvník, další dva jsou v kritickém stavu.
- Střelec útočil z nízké budovy vedle areálu, kde se mítink konal. Agenti ho bezprostředně poté zabili.
- Atentát odsoudil prezident Joe Biden i další státníci.
- Muž považovaný za pachatele měl ve svém autě výbušniny, uvedly s odvoláním na informované zdroje The Wall Street Journal a CNN.
- Ze střelby vznikla ikonická fotografie s Trumpovou zdviženou pěstí. Obvykle musíte zemřít, abyste měli takovou fotku, komentoval snímek americký exprezident.
- Trump byl v pondělí 15. července potvrzen na sjezdu republikánů v Milwaukee jako prezidentský kandidát. Za viceprezidenta chce senátora J. D. Vance, který ho v minulosti kritizoval, označil Trumpa za idiota a přirovnával k Hitlerovi. Po vstupu do politiky však prý Vance změnil názor. Profil J. D. Vance zde
Z nejnovějších průzkumů vyplývá, že souboj o voliče mezi Bidenem a jeho předchůdcem v úřadě Trumpem zůstává v zásadě vyrovnaný i za nevídaných polemik ohledně Bidenovy způsobilosti k výkonu funkce.
„Údaje z průzkumů ukazují, že mezi námi není velký rozdíl,“ řekl k sondážím Biden s tím, že souboj je nadále „v podstatě vyrovnaný“. Vyzval také, aby se média více zaměřovala na Trumpovy „lži“ během televizní debaty a ne pouze na jeho zdraví.
V reakci na dotaz ohledně sobotního pokusu o atentát na Trumpa prezident Biden uvedl, že se v rukou Tajné služby USA, která má na starosti ochranu důležitých osob, cítí bezpečně. „Otázkou je, zda měli předvídat, co se stalo. (...) To zůstává otevřenou otázkou,“ dodal v rozhovoru s NBC.
Volby v USA jsou naplánované na 5. listopad 2024, vítěz nastoupí do úřadu 20. ledna 2025.
Děkujeme vám za sledování našeho mimořádného online přenosu z dění kolem atentátu na Donalda Trumpa. Další informace ohledně vyšetřování a předvolební kampaně v USA vám přineseme v tradičním zpravodajství na Blesk.cz.
Na sjezdu republikánů chybí Trumpova manželka Melania a zatím i dcera Ivanka, která však má dorazit v jeho průběhu. Přijela Lara Trump, manželka Trumpova syna Erica.
Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o znovuzvolení. V rozhovoru se stanicí NBC se označil za „zatraceně bystrého“, dotazy na svůj věk má ale za legitimní. V debatě se chce s Donaldem Trumpem znovu utkat v září.
„Jsem starý,“ řekl Biden. „Ale jsem jen o tři roky starší než Trump, to zaprvé. A za druhé, moje bystrost je zatraceně dobrá. Za tři a půl roku jsem toho stihl víc než kterýkoliv prezident za dlouhou dobu. Chci, aby mě soudili podle toho,“ dodal.
Zopakoval, že zůstává v kampani - také proto, že jej demokratičtí voliči vybrali jako kandidáta pro prezidentské volby v primárkách. „Naslouchám jim,“ uvedl. Nejstarší prezident v dějinách USA také uvedl, že dotazy na svůj věk považuje za oprávněné. „Chápu, proč si lidé, říkají, 'bože, je mu 81 let'. Páni. Jaké to bude, až mu bude 83 nebo 84. Je to legitimní otázka,“ dodal.
J. D. Vance se rychle začíná přizpůsobovat své nové roli Trumpova kandidáta na viceprezidenta. Zmizely jeho webové stránky proti potratům, místo toho adresa už jen přesměruje na web kampaně Trump-Vance, upozorňuje Tom Dreisbach z rádia NPR. Trumpovi voliči z krajně konzervativních kruhů sice jsou proti potratům, sám exprezident se však od zákazů spíše distancuje.
Americký miliardář Elon Musk chce věnovat měsíčně zhruba 45 milionů dolarů (1,05 miliardy Kč) organizaci, která usiluje o zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací.
Muskův příspěvek by měl směřovat jednomu z politických akčních výborů známých jako Super PAC, které mají výjimku z jinak přísných pravidel financování volební kampaně. V červnu založená organizace America PAC má podle WSJ agitovat mezi voliči ve prospěch Trumpa zejména v těch amerických státech, kde bývají výsledky republikánů a demokratů těsné.
Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na veřejnosti. Před delegáty sjezdu své Republikánské strany v pondělí místního času předstoupil s obvazem kolem pravého ucha, které zasáhl střelec na předvolebním mítinku v Pensylvánii. Přítomní ho odměnili ovacemi vestoje, uvedla agentura Reuters.
Sjezd v pondělí Trumpa nominoval jako kandidáta pro prezidentské volby v listopadu tohoto roku. Prezident z let 2017 až 2021 na sjezdu zatím s projevem nevystoupil. Očekává se, že tak učiní ve čtvrtek, kdy má také nominaci formálně přijmout. Již během pondělí Trump oznámil, že si vybral senátora J. D. Vance za svého kandidáta na viceprezidenta.
Když Trump vkročil do haly v Milwaukee, kde se sjezd koná, přítomní skandovali „Bojuj! Bojuj! Bojuj!“ a zatínali ruce v pěsti - jako připomínku Trumpova gesta, které předvedl i bezprostředně po atentátu.
Děkujeme, že sledujete naše online zpravodajství o atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa. Pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme dobrou noc.
Bidenův štáb ihned Vance kritizoval jako někoho, kdo bude sloužit Trumpovi, i kdyby to znamenalo „porušovat zákony“. Prohlášení kampaně připomíná, že Trumpův viceprezident z prvního funkčního období Mike Pence odmítl po minulých prezidentských volbách podpořit snahu zablokovat Trumpovu porážku, a tvrdí, že Vance by to udělal. Opírá se přitom o jeho vyjádření, že by v Penceově pozici výsledek regulérních voleb neuznal.
Tajná služba po pokusu o atentát posílila ochranu amerického exprezidenta Donalda Trumpa a také ochrana nynější hlavy státu Joea Bidena doznala změn. Na tiskové konferenci v Bílém domě to dnes řekl ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas. O jeho slovech informuje agentura Reuters.
Mayorkas také uvedl, že Tajná služba USA poskytne „adekvátní úroveň“ ochrany republikánskému kandidátovi na viceprezidenta.
Senátor vystupuje jako J. D. Vance, jeho celé jméno je James David Vance. Pochází ze skromných poměrů, vyrůstal ve městě Middletown na jihozápadě Ohia. Své složité dětství, kdy jej vychovávali především prarodiče z matčiny strany, popsal v knížce Hillbilly Elegy z roku 2016, která jej proslavila v USA i v zahraničí. Zároveň byla označována za jednu z knih, která vysvětlovala úspěch Trumpa v tehdejších prezidentských volbách.
„Nemyslel jsem si, že bude dobrým prezidentem,“ uvedl nedávno v rozhovoru s televizí Fox News. „Byl skvělý prezident. A to je jeden z důvodů, proč tak tvrdě pracuju na tom, aby dostal druhý mandát,“ dodal.
Nový kandidát na Trumpova viceprezidenta J. D. Vance kdysi na adresu exprezidenta nebyl moc umírněný. Na sociálních sítích se objevují výtažky z výroků, kdy Vance nazval Trumpa „Americkým Hitlerem“ či „cynickým debilem“ a nešetřil ani výroky jako „každý Američan by musel být idiot, aby pro něj hlasoval“.
Republikánská strana na sjezdu v Milwaukee podle očekávání nominovala exprezidenta Donalda Trumpa jako svého kandidáta pro listopadové prezidentské volby.
Před vstupem do vrcholné politiky J.D. Vance Trumpa ostře kritizoval, později se však stal jeho hlasitým obhájcem. Exprezident svou volbu oznámil na své sociální síti Truth Social, zatímco Republikánská strana na předvolebním sjezdu dokončovala nominaci Trumpa na prezidenta.
„Po dlouhých úvahách a přemýšlení... jsem se rozhodl, že tou nejlepší osobou na převzetí funkce viceprezidenta Spojených států je senátor J. D. Vance ze skvělého státu Ohio,“ uvedl Trump.
Trump si jako svého kandidáta na viceprezidenta vybral senátora JD Vance.
Bývalý prezident Donald Trump si vybral senátora z Ohia JD Vance jako svého kandidáta, oznámil to v pondělí na sociální síti Truth Social na úvod volebního sjezdu republikánů.
Když Republikánské národní shromáždění začalo, byla držena chvíle ticha „k modlitbě za oběti a jejich rodiny“ střelby na sobotním shromáždění Donalda Trumpa, uvádí to CNN.
Po ní následovala modlitba řeckého ortodoxního arcibiskupa Elpidophoros z arcidiecéze Ameriky.
Trump se dnes po měsících spekulací chystá oznámit, kdo bude jeho kandidátem na viceprezidenta. Podle médií se už v první den sjezdu čeká také hlasování delegátů o Trumpově nominaci.
Sjezd se koná necelé čtyři měsíce před volbami a jen dva dny poté, co se republikánský kandidát stal terčem atentátu při mítinku s voliči ve státě Pensylvánie. Republikáni i útvar zodpovědný za bezpečí prezidentů a exprezidentů USA po útoku 20letého střelce hovořili o posilování bezpečnostních opatření, stranická konference však postupuje podle původních plánů.
Podle agentury AP momentálně ve straně panuje hněv a tíseň, někteří její představitelé nicméně ve světle atentátu volají po klidu a snížení napětí na politické scéně.
„Prezident Biden má pravdu, v Americe není místo pro tento druh násilí. Jako země se možná neshodneme na všem, ale na tom bychom se měli shodnout,“ reaguje exprezident Barack Obama na projev americké hlavy státu k atentátu na jeho soka v boji o místo v Bílém domě.
President Biden is right, there is no place in America for this kind of violence. As a country we may not agree on everything, but we should be able to agree on that. https://t.co/sK9Mt7BbMS
— Barack Obama (@BarackObama) 15. července 2024
Víkendový útok střelce na amerického exprezidenta Donalda Trumpa alespoň na čas upozadil spory uvnitř Demokratické strany, jejíž část se snažila vytlačit prezidenta Joea Bidena z letošních prezidentských voleb. Uvádí to web Politico a další americká média po více než dvou týdnech zákulisních i veřejných polemik demokratů. Otázkou však je, jak dlouho aktuální utlumení odporu Bidenovi vydrží.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09) řekla v pořadu Interview na ČT, že je oceněníhodné, že Donald Trump zvolil smířlivou rétoriku. „Snaží se situaci zatím spíše uklidnit. Doufám, že to vydrží i v dalších týdnech a měsících. Ne vždy jeho reakce na násilí byly takové,“ konstatovala.
„Je třeba připomenout, že on sám v minulosti vyzýval k násilným činům. Útok na Kongres byl vyvrcholením těchto aktivit. Je smutné, když až ve chvíli, kdy dojde k takovému aktu, mnozí projeví, že měli vyjádření, která by rádi vzali zpět, ale už to nejde,“ uvedla také.
Podle vyšetřovatelů je ze 70 % hotová analýza ze střelcova mobilního telefonu, informuje CNN. Podle úředníka, který o pokračování vyšetřování informuje média, zatím nebyl nalezen důvod atentátu. Rodiče střelce Thomase M. C. uvedli, že jejich syn neměl moc přátel a nezdá se, že by měl sklony řešit politiku.
V americkém Milwaukee dnes začíná sjezd Republikánské strany, na kterém bude oznámen prezidentský kandidát. Zřejmý kandidát Donald Trump, na kterého o víkendu střílel útočník, už na místo přicestoval. V ulicích města už se více než hodinu před zahájením schází demonstranté z řad demokratů, kteří přinášejí transparenty především proti Trumpovi.
Tajná služba, tedy federální agentura zajišťující bezpečnost amerických prezidentů či exprezidentů, při zabezpečení předvolební akce na západě státu Pensylvánie spolupracovala s lokální policií, což není nic výjimečného. Prezidentská ochranka měla při mítinku ve městě Butler vytyčenou oblast kolem exprezidentova pódia, kterou primárně střežila, zatímco místní policisté hlídkovali za tímto ochranným pásem.
Budova, z jejíž střechy střílel útočník, byla těsně za hranicí tohoto „perimetru“, na starosti ji tedy měla policie. K Trumpovu pódiu zároveň byla poměrně blízko, podle amerických médií byl střelec od prezidentského kandidáta necelých 150 metrů. Jak mohl s puškou proniknout na takovou vzdálenost, je nyní jednou z hlavních otázek v polemikách o tom, zda bezpečnostní složky při incidentu nepochybily.
Trump spojuje zamítnutí obžaloby na Floridě se sjednocováním USA po sobotním atentátu. Verdikt by měl být prvním krokem, uvedl na síti Truth Social.
Soudkyně dnes zamítla obžalobu, v níž prokurátoři viní amerického exprezidenta z nelegálního nakládání s citlivými vládními dokumenty. Trump si v roce 2021 při odchodu z Bílého domu nechal na Floridu přepravit krabice s oficiálními záznamy a část z nich odmítal vrátit. Při domovní prohlídce u něj pak vyšetřovatelé našli i materiály označené jako přísně tajné.
Na střechu, kde byl útočník s puškou, těsně před sobotním atentátem na amerického exprezidenta Donalda Trumpa vylezl jeden ze zasahujících policistů, uvádějí s odvoláním na své zdroje některá americká média. Podle tisku policista ustoupil, když na něj podezřelý namířil svou zbraň, načež útočník rychle začal pálit na Trumpův mítink. Televize NBC News dnes informovala, že daná střecha byla již při plánování bezpečnostních opatření považována za rizikové místo.
To se nehodí do krámu. Akorát že krev teče dolů a je poměrně hustá, a toho si nikdo nevšimnul, ty dvě šmouhy na zváři - tak nějak mi připadají nelogické. Ale psavcům logika nic neříká. A když si dáte všechny ty jejich výplody hezky pod sebe. Je to docela zajíimavé. njn njn