Kolik berou Biden a další politici? Kongresmani zvažují zvýšení platů, obávají se ale voličů v USA

Autor: mav, lig - 
23. června 2024
05:00

Zatímco na jiných pozicích platy tak nějak rostou s inflací, finanční ohodnocení amerických zákonodárců se řeší jinak. Zvýšení si kongresmani musejí odhlasovat sami – jenže na obou stranách politického spektra je jim jasné, že by tím naštvali své voliče. Kolik vlastně berou američtí politici? A je to dost na to, aby šli voliče reprezentovat představitelé všech sociálních vrstev, nebo si politiku mohou dovolit jen bohatí?

V červnu kongresmani odhlasovali zvýšení příjmů pro mladé vojáky, začátkem jara přidali federálním soudcům, předloni zavedli minimální platy pro své asistenty – ale sami si zákonodárci nezvýšili platy už 15 let.

Technicky vzato si nemusejí přímo navrhovat zvýšení platů, mají nastavenou automatickou valorizaci – ale každoročně si odhlasují, že se aplikovat nebude. Ve čtvrtek 14. června to udělali zase – na zasedání výboru Sněmovny reprezentantů pro vládní výdaje. „Bydlím v regionu Washingtonu D.C. To je drahé místo k bydlení,“ zdůvodňuje potřebu zvýšení platů demokratický kongresman Steny H. Hoyer. „Je to vážná otázka: Jestli těmi jedinými, kdo tu mohou sloužit, nejsou bohatí lidé,“ cituje ho server Roll Call.

„Myslím, že vzhledem k tlakům kolem deficitu a obecného přesvědčení, že je tolik urgentních potřeb, je to obtížné,“ komentoval naopak předseda senátního výboru pro vládní výdaje Jack Reed z Demokratické strany. „Bude proti tomu odpor mnoha lidí. Ale rozumíme, že jsou rozdíly ve finančních situacích mezi senátory, kteří jsou často – já nejsem výjimkou – zámožní a novými členy Kongresu, kteří vychovávají rodiny, musejí je vozit tam a zpátky…“ V horní komoře zasedají spíše zasloužilejší osobnosti, do Sněmovny reprezentantů se snáz dostanou mladší. 

Řadový kongresman („representative“) i senátor bere ročně 174 tisíc dolarů (339 tisíc Kč měsíčně). Střední plat (medián) u plných úvazků v USA činil v prvním kvartále letošního roku necelých 60 tisíc dolarů, v oblasti hlavního města jsou příjmy výrazně vyšší.

Politici chudnou

Zejména poslední tři roky přinesly (nejen) americké ekonomice inflaci – zdražování; a rostou i náklady na život v hlavním městě. V reálu tak mají političtí představitelé stále méně peněz.

Když se bojí přímo si zvýšit plat, zkusilo aspoň vedení Sněmovny reprezentantů najít alternativní řešení. Koncem roku 2022 začalo proplácet kongresmanům náklady za ubytování a stravu ve dnech, kdy pobývají ve Washingtonu – podobné náhrady či diety dostávají zákonodárci mnohých státních parlamentů v USA. Realizace programu se ale příliš nepovedla, už tím, že po politicích nevyžaduje účtenky.

Většina kongresmanů fondu využila. Někteří i dost vydatně, tři si za rok 2023 na dietách nechali proplatit víc než 40 tisíc dolarů (přes 930 tisíc Kč), napsal Washington Post.

Do politiky jen boháči?

Na potřebě zvedat platy se na sezení kongresového výboru shodli někteří představitelé znesvářených stran. „Mějme tu sebeúctu zajistit, že v Kongresu Spojených států mohou sloužit nejen bohatí,“ prohlásil tam Demorkat Hoyer. Andrew Clyde z krajně konzervativního křídla Republikánů zase prohlašoval blokování valorizace za neústavní.

„Ale hlasování nepožadovali, protože by pravděpodobně neprošlo, avšak šum v sále naznačoval, že téměř všichni zákonodárci s jejich názory souhlasí. Jednoduše se obávají, jak by zvýšení platů v době, kdy je Kongres tak nepopulární, mohlo rozzlobit jejich voliče,“ konstatoval Washington Post. Mandát v dolní komoře trvá jen dva roky, takže než se kongresmani rozkoukají, už zase musejí vyhlížet další volby. Ty následující budou spolu s prezidentskými 5. listopadu.

Nestydět se 

Někteří zákonodárci už své politické poslání vzdali a našli si lépe placené práce. Víc berou třeba i na některých jiných postech státní správy či v renomovaných nevládních neziskových organizacích.

Možným řešením je zavést jiný mechanismus valorizace – aby si o ní politici nehlasovali sami. Tak to mají některé kongresy jednotlivých států USA. Jiná idea spočívá v lepších platech jen v případech, že zákonodárci budou dobře odvádět svou práci, například hlasovat včas o rozpočtech federálních agentur.

Hoyer ale soudí, že by se politici neměli zdráhat si platy zvyšovat. „Kongresmani se obávají zvednout se a říci ‚já za to stojím‘,“ cituje ho Washington Post. Když svým voličům předvedou dobře odvedenou práci, zvolí je podle politického matadora zase.

Personál bere víc než politici

Alespoň už zákonodárci zlepšili finanční podmínky ve svých kancelářích. Roku 2020 si sotva třetina jejich juniorních asistentů – typicky na prvních pozicích po škole – vydělala plným úvazkem na snesitelný život ve Washingtonu, který tehdy skupina Issue One kalkulovala na 42 tisíc dolarů ročně. Kongresmani si uvědomili, že s takovými podmínkami pro ně budou moci pracovat jen potomci dobře zajištěných rodin. Republikán William Timmons vzpomínal, jak ho opustil zkušený pobočník, jemuž lobbistická firma nabídla dvojnásobek peněz. „Vezmi mě s sebou,“ žertoval prý kongresman hořce.

A tak Sněmovna reprezentantů zavedla pro asistenty minimální plat 45 tisíc a přidala svým členům na chod kanceláří. Zároveň padlo tabu, že ti nejzkušenější asistenti nemají brát víc než jejich političtí šéfové. Loni už přes 180 tisíc dolarů ročně bralo skoro 800 pracovníků kongresových kanceláří. „Každý desátý už bere víc než kongresmani,“ tweetoval Paul Kane, specialista Washington Postu na Kongres.

Odliv takových mozků do lobbistických firem je nevyhnutelný, ale čím déle si je politici udrží, tím lépe pro demokracii, argumentovali kongresmani – a tím méně expertizy u lobbistů. „Nechceme, aby nám to tu řídili,“ dodal Timmons.

Stejný plat jako zákonodárci měli dřív federální soudci. Když ale politici zablokovali valorizace, soudci se soudili a vyhráli. Od roku 2013 jim roční platy narostly o skoro 70 tisíc dolarů.

Ošizení ministři

Ministři mají podle tabulky 246 400 dolarů ročně (480 tisíc Kč měsíčně) a každý rok to roste. Jenže v praxi platí několikátým rokem zmražení, a tak pobírají jen 203 500 dolarů. Na témže patře platové tabulky je i několik šéfů úřadů a také exprezidenti - doživotně pobírají takovou rentu. Ve druhé třídě tabulky jsou náměstci ministrů a také ředitelé velkých federálních agentur, například CIA či NASA. Těm letos podle personálního odboru vlády náleží 221 900 dolarů (432 tisíc Kč za měsíc), kvůli zmražení jim chodí jen 183 100.

Viceprezident(ka) má plat určený jinak než prezident, figuruje ve stejném nařízení jako zákonodárci. Formálně totiž také předsedá Senátu. Výměr pro rok 2024 uvádí 284 600 dolarů ročně (552 tisíc korun měsíčně). V praxi však má Kamala Harrisová výplatu zmraženou na 235 100 dolarů ročně.

Prezident Spojených států nedostal přidáno ještě déle než kongresmani. Třiadvacet let jeho plat činí 400 tisíc dolarů ročně (779 tisíc korun za měsíc); k tomu má bydlení v Bílém domě plus další fondy, aby tam mohl hostit různé akce a osobnosti či cestovat. Z toho musí uživit i první dámu, jež má sice s výkonem své pozice dost práce, ale žádný vlastní plat.

Zvyšovat plat prezidentovi může také jen Kongres. V historii se to stalo toliko pětkrát, naposledy roku 2001 (když začínal George W. Bush) – to po 32 letech zákonodárci zvedli jeho výplatu hned o 100 %.

Video  Politolog o amerických volbách: Pokud Biden vyhraje, období nedokončí a stranu předá.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

krapotkin ( 23. června 2024 13:19 )

Valorizaci měli uzákoněnou i důchodci, přesto je vládnoucí dob*tek okrídí měsíčně o 1000 Kč.

Uživatel_5313099 ( 23. června 2024 12:30 )

Patříme k zemi kde jsou nejnižší platy v EU a obyvatelstvo chudne. Ovšem naše vláda bere platy které jsou v EU víc než nadstandartni, nevím za co.

alecram ( 23. června 2024 07:00 )

Protože čeští politici mají uzákoněnou valorizaci platů.

krapotkin ( 23. června 2024 06:46 )

To čeští politici nezvažují nikdy nic. Prostě si přidají a voličů se nebojí, protože už to mají stejně spočítané.

Zobrazit celou diskusi