V historii Bílého domu je Joe Biden v 81 letech jeho nejstarším pánem. A chtěl by sloužit další čtyři roky, až do svých 86 let. V předvolebním boji se však objevuje stále víc incidentů, jež podle mnohých potvrzují, že je na výkon funkce příliš starý. Opoziční republikáni se rádi chápou každé příležitosti, jak ukazovat údajnou Bidenovu senilitu a neschopnost. Nezřídka ale překrucují i momenty, které to ve skutečnosti neznamenají.
Pády, zamrzání, přeřeknutí – i fake news Trumpovy kampaně. Je Biden na Bílý dům příliš starý?
1.Biden nemá konkurenci
Bílý dům zdůrazňuje pravidelné Bidenovy prohlídky u lékařů – kteří vždy potvrzují, že mu zdravotně ve výkonu funkce nic nebrání, ani není zapotřebí test kognitivních funkcí, jakým se ohání Donald Trump. „Prezident podstupuje kognitivní test každodenní praxí v úřadě,“ komentovala Bidenova tisková mluvčí Karine Jean Pierreová.
Ani u demokratů, ani u republikánů není zvykem stavět se proti stávajícímu prezidentovi. I když mohou mít pochyby o Bidenově zdraví, prakticky nikdo z jeho spřízněných politiků proti jeho záměru obhajovat mandát neprotestuje, ve stranických primárkách se mu nikdo relevantní nepostavil. Na Floridě a v Delaware demokraté rovnou své primárky zrušili a všechny ostatní Biden s přehledem vyhrál. Formálně se má stát kandidátem Demokratické strany až na srpnovém sjezdu, Trumpa by republikáni měli nominovat o měsíc dřív. Pokud se nic mimořádného nestane, střetnou se u prezidentských voleb v úterý 5. listopadu.
Video Biden vtipkoval o svém páduVideo se připravuje ...2.Pády
Přibývá případů, kdy před kamerami Biden nezvládá schody nebo jiné překážky. Nepovedlo se ani, když se novinářům chtěl předvést, jak ve svém věku zvládá jezdit na kole. Tedy jízda ještě šla, ale sotva zastavil před reportéry, zřítil se k zemi.
Než aby se tento problém snažil upozaďovat, nebojí se Biden si ze svých pádů dělat legraci. Třeba když na jeho vystoupení před odboráři z Illinois upadl jeden z diváků. „Chci, aby měly noviny jasno, že jsem to neupadl já,“ reagoval podle magazínu Forbes.
3.Zamrzávání
V minulých dnech přibylo okamžiků, kdy Biden na veřejných akcích prostě zamrzl. Z pódia v Los Angeles jej musel - dokonce za ruku - odvést jeho někdejší šéf Barack Obama, jenž mu přijel vypomoct do předvolební kampaně.
Hůř pak prezident vypadal 10. června na zahradě Bílého domu při svátku emancipace Afroameričanů (Juneteenth). „Proč se Biden nehýbá?“ ptal se twitterový účet RNC Trumpovy kampaně. Zatímco se viceprezidentka Kamala Harrisová a všichni okolo vlnili do gospelového rytmu, prezident dokonale ztuhl – že až připomínal voskovou figurínu. Poněkud „roztál“ – a roztáhl poněkud nepřítomný úsměv - až díky objetí vedle stojícího Philonise Floyda, bratra George Floyda zavražděného policisty.
Tiskové oddělení Bílého domu se snažilo vysvětlovat, že „nezamrzl, prostě jen netančil“, uvedl Newsweek – a přešlo do protiútoku. „Máme obavy o RNC od chvíle, kdy útočili na prezidenta Bidena za to, že pohladil hrdinného psa, že má rád zmrzlinu a že vyjádřil respekt své manželce. Doufáme, že se jim dostane podpory, jakou potřebují,“ implikoval Bílý dům duševní potíže pracovníků Trumpovy kampaně.
Podobně Biden vypadal v baptistickém kostele v Atlantě při hudebním čísle – se sborem nějakou dobu tleskal, pak to vzdal a už jen strnule koukal.
Na řadě jiných videí se zase jeví, že Biden neví kudy kam – občas, když dokončí svůj projev u pultíku, zpomaleně se dívá, kterou stranou má opustit pódium.
4.Pohled reportérů
Voličstvo nemá moc šancí si bezprostředně ověřit, jak na tom Biden je. Na veřejnosti a před novináři se objevuje docela vzácně – hlavně na akcích s jasným scénářem, kde má svůj projev přichystaný dopředu. Dává i dost málo rozhovorů. Emeritní profesorka Towsonské univerzity specializovaná na vztah médií a Bílého domu Martha Joynt Kumarová spočítala, že za srovnatelné období dal Biden nejméně interview ze všech prezidentů od časů Ronalda Reagana. Od inaugurace 20. ledna 2021 do letošního 16. dubna to dělá 177 rozhovorů rozličných formátů; Trumpovi před ním jich napočítala 326, píše server Axios.
Spíše vzácností tak byl nedávný velký rozhovor pro magazín Time. „Když nás 28. května vedl Bílým domem a usedl k 35minutovému rozhovoru, svou strnulou chůzí, zastřeným hlasem a přerývanou větnou skladbou prezident nápadně kontrastoval s tou intenzivní a výřečnou postavou, kterou býval coby senátor a viceprezident,“ vylíčil autor rozhovoru Massimo Calabresi, šéf washingtonské pobočky magazínu.
„Prezident v úřadě zjevně zpomalil. Často mluví potichu a překrucuje slova více než dříve – už jako senátor a pak viceprezident byl náchylný k přeřeknutím. Pozice vrchního velitele je jednou z nejnáročnějších na světě, zahrnuje neustálé rozhodování o životě a smrti a prakticky nezahrnuje žádné volné dny,“ konstatuje v analýze Stephen Collinson, korespondent CNN v Bílém domě.
„Veřejné spekulace o stavu prezidenta jsou také velmi citlivou záležitostí - a často se jim oddávají komentátoři bez lékařských znalostí. Miliony Američanů znají nepříjemnosti spojené se stárnutím. To může Bidenovi poskytnout jisté sympatie, ale je to také důvod, proč mají mnozí obavy z osmdesátiletého člověka ve funkci vrchního velitele,“ dodal Collinson.
5.Nesrozumitelný, klimbající
Při lednovém setkání s vůdčími představiteli Kongresu, na němž se vyjednávalo o pomoci Ukrajině, mluvil Biden chvílemi tak tiše, že ho někteří špatně slyšeli, uvedlo pro deník The Wall Street Journal pět lidí obeznámených s průběhem setkání. I některé samozřejmé věci prezident musel číst z poznámek, několikrát se na delší dobu odmlčel, a dokonce zavřel oči na tak dlouho, že někteří lidé na schůzce přemýšleli, zda nedřímá.
„Setkával jsem se s ním, když byl viceprezidentem,“ vzpomíná na éru prezidenta Baracka Obamy přední republikánský kongresman Kevin McCarthy. „Není to ten samý člověk,“ řekl pro WSJ a uvedl příklad z loňska, kdy Biden vyjednával s republikánskou opozicí federální rozpočet. Jeden den prezident sršel ostrovtipem a pohotovostí, nazítří už spíš mumlal a spoléhal na své poznámky, řekl McCarthy – a dva další zdroje WSJ. O Bidenově stárnutí se - anonymně - rozhovořily i některé osobnosti demokratického tábora.
6.Washingtonské korekce
Prezidentský úřad se nesnaží maskovat Bidenova zaškobrtnutí a přeřeky. V oficiálních přepisech projevů je publikuje přeškrtnutá a do závorky uvádí na pravou míru. Někdy jde o nevinná zaškobrtnutí, často ale zásadně mění význam. Například v sedmnáctiminutovém projevu z Detroitu minulý květen museli úředníci Bílého domu udělat deset oprav. Biden hovořil k organizaci NAACP bojující za rovnoprávnost etnických menšin – jak připomněl úvodem, byla to první organizace, jíž se kdy stal členem. Přesto nemá dokonale zažitý její název, v projevu zkratku jednou zkomolil. Místo za „ocenění“, které převzal, poděkoval za „organizaci“; popletl si cifru týkající se zdravotního pojištění černochů: napřed řekl 800 tisíc, hned se opravil na 8 tisíc, ovšem říci měl 800 dolarů. „Tlačíme na korporátní majitele nemovitostí, kteří drží nájmy nízko,“ řekl – ale chtěl říci „aby drželi nájmy nízko“.
Nejhorší ale byla záměna dvou pojmů, které oba hýbou americkou i světovou politikou posledních let. „Když jsem byl viceprezidentem, bylo to za pandemie docela zlé.“ „Pandemie? Jaká pandemie?" ptají se oprávněně diváci i komentátoři. Covid-19 se rozmohl na přelomu let 2019 a 2020, to už byl v Bílém domě Trump (a viceprezident Mike Pence). Až přepis z webu Bílého domu ukazuje, co tím chtěl prezident říci: Místo pandemie hovořil o recesi.
7.Prezident mluví s mrtvými
Nejednou se Bidenovi pomotaly vzpomínky na dřívější události a osobnosti. V únoru na večeři se stranickými sponzory při projevu zmínil, kterak se na summitu G7 v prvním roce svého prezidentství bavil s německým kancléřem Helmutem Kohlem. Jenže německé vládě tehdy předsedala Angela Merkelová, Kohl byl v úřadě do roku 1998 – a roku 2021 už čtyři roky po smrti.
Jen o týden předtím si popletl francouzské prezidenty – namísto současného Emmanuela Macrona prý jednal s Françoisem Mitterandem, který vládl v letech 1981-95 a zemřel o rok později, píše Politico.
8.Zkreslená videa
Ne všechny příklady Bidenovy zmatenosti však jsou opravdové. Političtí oponenti rádi šíří jakákoli videa, která podle nich poukazují na prezidentovu neschopnost pokračovat v úřadě. Nezřídka však jde o záběry účelově střižené a vytržené z kontextu.
Na výročí vylodění v Normandii 6. června si Biden potřásl pravicí s Macronem a už si chtěl sednout. Twitterový profil opoziční Republikánské strany (a Bidenova rivala Donalda Trumpa) šíří videoklip, na němž prezident poněkud tápe, a manželka Jill Bidenová mu něco nenápadně šeptá. „Biden nadále dělá naší zemi ostudu na světové scéně,“ komentoval republikánský kongresman Jim Banks. „Během slavnostního ceremoniálu k 80. výročí Dne D se Biden pokusil posadit na židli na pódiu... Jediný problém byl, že na pódiu nebyla židle. Ten člověk není v pořádku.“
„Nastane někdy doba, kdy si Američané uvědomí, jak velká je to ostuda na světové scéně?“ přisadil si zase Donald Trump junior.
Problém však je, že republikáni klip ustřihli zavádějícím způsobem. „Video bylo přerušeno několik vteřin předtím, než se Biden skutečně posadil na židli, která byla přímo pod ním, poté, co se krátce pohyboval nad svým místem, když čekal, až moderátor dokončí představování ministra obrany Lloyda Austina,“ uvádí na pravou míru magazín Forbes. Jediným Bidenovým „prohřeškem“ tak bylo, že si myslel, že se už má posadit, předčasně.
9.Biden a parašutisté
O týden později se dělo něco podobného. „Země volá Joea! Náš 81letý prezident zase předvedl své vetché já na konferenci G7 v Itálii, nevysvětlitelně se zatoulal po přehlídce parašutistů,“ psal na titulní straně deník New York Post. „Italská premiérka Giorgia Meloniová jej musela nasměrovat zpátky k ostatním světovým lídrům.“
„Konzervativní média selektivně použila úhel záběru kamery, který vynechal důležitý kontext. Celé video v jiném úhlu, které zachytila NBC News, vypovídá o něčem jiném,“ kontrovala televize NBC News. „Biden se nezatoulal, šel ke skupině parašutistů, kteří právě přistáli na italské mýtině, a dává jim palce nahoru.“
Hájil ho i britský premiér Rishi Sunak: „Byl velmi zdvořilý. Prostě si šel s nimi popovídat,“ cituje ho deník Independent. Biden se v tu chvíli zaměřil na jiné parašutisty než kolegové. Hostitelka ho pak nasměrovala, aby mohli udělat společné fotografie.
10.Trumpovy přeřeky
Donald Trump je o necelé čtyři roky mladší, v polovině června oslavil 78. narozeniny. Rovněž tedy patří k nejstarším prezidentským kandidátům americké historie, a tak si dává záležet, aby Bidenovi věk přímo nevyčítal (na rozdíl od svých stoupenců). „Joe Biden není příliš starý na prezidenta – ani zdaleka – ale je příliš neschopný a zkorumpovaný,“ psal například Trump na své sociální síti Truth Social. Prý i vybízí své stoupence, aby si nedělali legraci z Bidenových pádů, neboť to nevypadá dobře. Jindy ale před svými voliči parodoval, kterak Biden hledá směr, kterým odejít z pódia. Nebo si libuje v označení „ospalý Joe“.
Navíc má sám republikánský lídr „máslo na hlavě“, i on si nezřídka plete slova či osobnosti. Na předvolebním mítinku v Arizoně pronesl „tady v Texasu“ a vychvaloval texaského guvernéra, jak připomněla Bidenova kampaň.
Mnohokrát si Trump popletl Obamu a Bidena (později to vysvětloval tak, že Obama stejně dál tahá za nitky), ba se sebou samým. V obtížně srozumitelném výroku dokonce v únoru citoval Vladimira Putina: „Onehdy ohlásil, že by jako prezidenta mnohem radši viděl Bidena. A já s ním souhlasím.“
11.Voliči mají jasno
Z průzkumů veřejného mínění je zřejmé, že Američané považují Bidenův vysoký věk za problém. „Je příliš starý, aby byl efektivním prezidentem?“ – tak se ptal začátkem dubna výzkum The New York Times a Siena College. „Silně souhlasilo“ 48 % dotázaných, 21 % „víceméně souhlasilo“. V případě Donalda Trumpa to bylo 21, respektive 20 %; dohromady 57 % odpovídalo opačně.
Společnost Ipsos ve spolupráci s ABC News se ptala jinak: „Myslíte, že Biden, Trump, oba, nebo ani jeden jsou ‚příliš staří‘ pro další prezidentský mandát?“ Zdaleka nejvíc lidí (59 %) odpovědělo, že oba, pro 11 % není příliš starý ani jeden. 27 % pak má problém jen s Bidenovým věkem a 3 % jen s Trumpovým. Dohromady to znamená, že se stávající prezident jevil příliš starý 86 % dotázaných.
Je to jen nastrčená figurka, která hraje svou roli. Vládne a za provázky tahá někdo jiný.